| sanboss a întrebat:

Salutare, Isus spunea ucenicilor : Ioan este Ilie, - Ioan a dat la un moment dat raspuns, nu sunt Ilie ci o voce.

La ce face referire Dl Isus cand spune despre Ioan botezatorul ca este Ilie, sa fie vs cheie aceasta (va veni in Duhul si in puterea lui Ilie)

Eu personal am convingerea ca Ioan nu este aceeasi persoana cu Ilie... dar astept si parerile dvs.
Versete biblice : Matei:11:14 - Luca 1.17 - Ioan 1:19-21 si altele

5 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Isus spunea multe dodii.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ioan nu este aceeasi persoana cu Ilie, normal. Mantuitorul s-a referit ca Ioan e un tip al lui Ilie, adica vine inainte de un eveniment important ca sa propovaduiasca

| Irinel15123532 a răspuns:

Rationamentul tau este corect, Ioan a venit in Duhul si in puterea lui Ilie, acelasi Duh Sfant care era peste Ilie era si peste Ioan.
Ioan nu este aceeasi persoana cu Ilie, dar are aelasi Duh ca Ilie, ca mine si ca tine, Duhul Lui Dumnezeu, a 3a persoana a Sfintei Treimi, atentie, persoana, nu o forta impersonala, Duhul Sfant este o persoana, la fel ca Tatal si ca Fiul

Răspuns utilizator avertizat