| sabin89 a întrebat:

Lot a băut vin până n-a mai știut de el. Și nu doar o dată. Totuși, Biblia îl numește "neprihănit". Cum vă explicați?

93 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca stii sa te stapanesti la betie de la orice pacat atunci nu este un pacat mare, ci lesne iertator! Dar din pacate foarte putini stiu sa se stapaneasca...
Apoi Isus spune: nu tot ce intra in gura omului este pacat si il spurca ci ceea ce iese din gura lui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

De fapt, beția este condamnata în Biblie și scrie ca bețivii nu vor vedea Împărătia lui Dumnezeu.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Grea meteahna ateilor de a discuta despre personaje sau intamplari dintr-o carte in care ei nu cred! Crezi in Biblie, ca sa discuti despre faptele ei ca si cum ar fi adevarate? Si daca da, de ce "infloresti"? Nicaieri in Biblie nu scrie despre intentia dreptului Lot de a se imbata! Si, da, Lot este drept! Asa il numeste Sfantul Apostol Petru: "Iar pe dreptul Lot, chinuit de petrecerea în desfrânare a celor nelegiuiţi, l-a izbăvit" - 2Petru 2, 7

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, vezi noul testament...

| minrest a răspuns:

Adica, s-a imbatat. Cel putin o data. Asta nu este pacat; nu inseamna ca esti betiv, cu atat mai putin alcoolic. Lot Il cunostea (intr-o anumita masura) pe Dumnezeu, asta inseamna ca a renuntat la o credinta care sa ii placa lui, ca sa vada realitatea incomoda a unui zeu unic, cu exigente etice, a stat stramb, ca sa judece drept; a plecat de la traiul bun din Ur, ca sa se poata inchina lui Dumnezeu, religia in orasele sumeriene era civica, nu aveai posibilitatea sa nu participi la cult. Doar Avraam si Lot au facut asta. Cum sa nu fie neprihanit.

| minrest a răspuns:

A zis ca, daca lumea a fost distrusa (cum credea el), poate sa bea si el pana cade lat, sa uite de Ur, de Patam Aram, de sotie, de gineri si de toata omenirea distrusa prin foc. Chiar nu mi se pare grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Ce e scris, e scris

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Nu e păcat sa te îmbeți? Îți recomand să citești Noul Testament, după mai vedem. Citește Galateni 5 și ai sa vezi

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu n-am zis ca nu e pacat, am zis ca nu e pacat mare... pune-ti ochelarii de vedere!

| sabin89 explică (pentru pacatosulBogdan):

Ce răspuns de om necivilizat! Parcă ești venit de undeva de pe maidan. Care meteahnă? Și care ateu? Dacă cineva încearcă să înțeleagă Biblia și pune o întrebare aici, gata? e ateu?
Ca să nu mai zic că răspunsul e total lipsit de inteligență. Cum n-a avut intenție? Cel puțin a doua seară avea deja experiența de cu o seară înainte, deci știa cum a fost; a băut în cunoștință de cauză.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru sabin89):

De pe maidan sunt minciunile tale si reaua ta intentie prin care incerci sa maculezi numele unui drept precum Lot, care este cinstit si in Sinaxarul crestin-ortodox pe 9 octombrie, impreuna cu dreptul Avraam.
Dreptul Lot nu a avut nicio intentie de a se imbata, ci a fost imbatat de fiicele lui, care s-au culcat cu el, fara ca el sa-si dea seama, acestea fiind speriate ca raman fara urmasi.
Facerea 19:
"31 Atunci a zis fata cea mai mare către cea mai mică: «Tatăl nostru e bătrân şi nu-i nimeni în ţinutul acesta, care să intre la noi, cum e obiceiul pământului.
32 Haidem dar să îmbătăm pe tatăl nostru cu vin şi să ne culcăm cu el şi să ne ridicăm urmaşi dintr-însul!"
Intrebarea ta si raspunsul tau prostesc-agresiv demonstreaza ignoranta ta biblica! Ce te miri ca Lot era neprihanit, cand el nu s-a amestecat cu gloata desfranata si rea din Sodoma si cand el a fost ospitalier fata de ingerii trimisi de Dumnezeu?!

| preacuviosulAlex a răspuns (pentru lpavel):

Asa zicea si mama ta pe centura.Nu ce intra in gura spurca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Nu exista păcat mic și păcat mare în ochii lui Dumnezeu. Orice păcat ne desparte de El, deci fie el păcat mic, fie păcat mare, dacă il facem si stăruim în El, va fi vai de noi...

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Biblia e gresita din geneza, pasarile nu au fost create inaintea reptilelor, ci dupa.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit, nu iti face griji... Esti victima unui cult, de asta poti concepe ca Lot era drept, ca dreptii nu beau si ca totusi Lot s-a imbatat. Dumnezeu a te ajute sa scapi din ghiarele cult-ului.

| minrest a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Daca te intreaba la scoala de ce a plecat Victoria Lipan sa il caute pe Nechifor, tu raspunzi ca intamplarile astea sunt imaginare, si nu a plecat nici o Victorie?

| minrest a răspuns:

Personal, cred ca important e faptul ca Lot si fetele lui au facut analogie cu potopul, si au crezut ca sunt ultimii oameni de pe Pamant. Nu scrie asta explicit in Biblie, stiu. Dar cred ca asta explica faptul ca fetele lui Lot s-au culcat cu tatal lor. Ce, nu puteau sa mearga pana la Iordan, sa dea de alti oameni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Prefer sa fiu "victima" unui cult care împlinește TOATĂ Biblia decât sa fiu adepta unei religii ca a ta care respecta numai ce ii convine din Biblie.

Apropo de băut, dacă în Biblie scrie ca bețivii nu ajung în rai, atunci asa este și nu e loc de interpretări ptc e scris negru pe alb.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru minrest):

Cine te baga in seama?

laughing)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Comparatia ta e foarte proasta oamenii exista asta stim sigurlaughing)))))))))))))))))Intamplari ca astea sunt si azi fi siiigur de astalaughing)))))))))))))))))

| minrest a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

E o analogie, nu o comparatie; asa ca puteai raspunde si intrebarii, daca aveai ceva de spus. Nu au treaba reptilele aici. Oameni care traiesc in alta tara, ca Lot, exista si astazi. Trebuie sa ma bagi tu in seama, mai analfabetule functional?

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca zici tu, eu nu te contrazic, asa este nu exista pacat mare sau mic... laughing Apropo, mai treci si pe la biserica din cand in cand de le stii asa de bine, sau numai iti zici si tu parerea? Dar de spovada ai auzit? Nu-mi raspunde ca vad ca faci pe inteligentul... Credinta nu e despre asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Da, merg la biserica aproape la fiecare slujba (dacă s acasă) și avem 4-5 slujbe pe săptămână, deci nu doar "trec din când în când". Da, am auzit de spovedanie (numai ca nu o numim asa și e puțin diferita) și m-am și mărturisit pana acum de mai multe ori, deci da, știu ce e.
Și sa știi ca astea sunt lucruri biblice (sa faci parte dintr o biserica și sa te mărturisești), deci, de ce n as face o?

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci singura explicatie la ce zici ca nu exista pacat mare si mic e ca nu esti nici catolic si nici ortodox... Atunci ramai tu pe invatatura ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

laughing Nu e învățătura mea, ci învățătura lui Dumnezeu. Unde ai văzut în Biblie sa scrie de păcate mici sau mari? În Biblie scrie ca NIMIC intinat și spurcat nu va intra în Împărătia cerurilor. Pai fie ca păcătuiești cu păcate "mici", fie ca păcătuiești cu păcate "mari", tot păcate sunt și te intineaza, deci te împiedică sa Ii vezi fata lui Dumnezeu. La fel și în versetul următor, nu scrie ca păcatele mari fac zid de despărțire între noi și Dumnezeu, ci toate păcatele în care trăim și care nu sunt iertate. Și cum poate fi iertat un păcat în care trăiești ptc "nu te poți lăsa de el" sau ptc îți place să îl faci? E logic. Păcatul e păcat și ne depărtează de Dumnezeu.
"Nu, mâna Domnului nu este prea scurtă ca să mântuiască, nici urechea Lui prea tare ca să audă, ci nelegiuirile voastre pun un zid de despărțire între voi și Dumnezeul vostru; păcatele voastre vă ascund Fața Lui și-L împiedică să v-asculte!" (Isaia 59:1, 2)

| CostinAlamariu a răspuns:

Ce-i drept, Lot este numit neprihanit inainte de episodul cu beția, si chiar si acolo scrie ca este îmbătat de fiicele lui.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Dumnezeu ii iarta pe cei ce se caiesc.Si Solomon avut multe sotii si s-a inchinat si altor zei, dar a fost iertat.

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e in vechiul testament... De ce crezi ca a venit Isus pe pamant? de atunci pacatele au devenit mari si mici: cele mari nu vor fi iertate dar cele mici da! Insusi Isus le spune apostolior sai:... celor carora le veti ierta pacatele, vor fi iertate, iar carora le veti tine, vor fi tinute si in cer!
Secta ta(ca nu o pot numi altfel) citesc biblia dar retin si aplica numai ce vor ei... laughing am mai intalnit astfel de persoane. Deci cum am zis: tu ramai la,, biblia" ta si eu la a mea ca oricum nu ne intelegem!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

laughing laughing Și dacă e din Vechiul Testament, ce? Știm din Biblie ca Dumnezeu nu Se schimba niciodată deci Vechiul Testament rămâne valabil, altfel Biblia ar fi fost formata numai din Vechiul Testament. Dacă ai fi citit Biblia vreodată ai fi citit ca în Vechiul Testament sunt atâtea sfaturi, versete care mângâie... Și toate sun valabile. Da, Legea nu mai trebuie împlinită ptc Domnul Isus e sfârșitul Legii, dar, asta nu înseamnă că Vechiul Testament se anulează.
Iar în versetul dat de tine Domnul Isus le-a zis ucenicilor ca pot ierta păcatele, dar numai a celor ce le greșesc lor, nu păcatele față de Dumnezeu. În Luca scrie ca fariseii și cărturarii (oameni foarte învățați) au zis ca numai Dumnezeu are puterea sa ierte păcatele, doar n-oi fi tu mai învățat decât ei, nu?
Și nu, nu e asa, "secta" mea nu aplica numai ce vrea ea din Biblie, ci toată Biblia. Voi aplicați ce va place, ca s multe versete care contrazic unele din practicile voastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia ar fi fost formata numai din Noul Testament **

| sabin89 explică (pentru minrest):

Or fi făcut analogia cu potopul, nu zic nu, ar fi o posibilă explicație. Asta am și vrut – păreri, explicații posibile. Ceva plauzibil. Ideea cu "el nu s-a îmbătat, ci a fost îmbătat" nu are niciun suport. Cum putea fi îmbătat fără voia lui? Îi turnau forțat pe gât? Hai să presupunem totuși (prin absurd) că în prima seară nu și-a dat seama, dar în a doua seară cum a fost? De data asta știa, știa din experiența serii precedente; știa că nu e bine să-ți pierzi mințile. Și atunci, de ce a acceptat în continuare vinul care i se oferea?