| sabin89 a întrebat:

Lot a băut vin până n-a mai știut de el. Și nu doar o dată. Totuși, Biblia îl numește "neprihănit". Cum vă explicați?

93 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Prea o lungiți mult

| minrest a răspuns (pentru RAY):

A baut si Lot de cateva ori, dupa ce sotia si ginerii lui au murit iar lumea lui a ars; altcineva in locul lui Lot inebunea de durere.

| AntiReligion a răspuns:

Lot este un exemplu de personaj biblic care nu se potrivește cu standardele morale pe care le pretinde religia. Biblia îl numește "neprihănit" pentru că a fost dispus să-și ofere fiicele lui virgine desfrânaților din Sodoma, pentru a-și proteja oaspeții îngeri. Acest gest este considerat de creștini ca o dovadă de ospitalitate și respect față de Dumnezeu, dar este de fapt o atrocitate și o nedreptate față de fiicele lui Lot. Lot nu a fost un om fără păcat, fără vină, pur, curat, nepătat, imaculat, cum ar însemna cuvântul "neprihănit" El a băut vin până n-a mai știut de el și a avut relații sexuale cu fiicele lui, care i-au născut doi fii. Aceste fapte sunt contrare legilor morale și naturale, și arată că Lot a fost un om slab, imoral și incestuos. Biblia nu este o sursă credibilă de moralitate, ci o colecție de mituri și legende care reflectă mentalitatea primitivă și superstițioasă a popoarelor antice. Nu avem nevoie de Biblie pentru a ne ghida viața, ci de rațiune, știință și umanism.