| Panamax a întrebat:

Lumina de la Sfantul mormant se aprinde si daca Pastele ortodox este calculat dupa un calendar expirat care ramane in urma o zi fata de calendarul astronomic la fiecare 128 de ani?
Oare Dumnezeu nu stie astronomie, asteapta sa se puna ortodocsii de acord la intrunurile lor ca sa vina sa aprinda lumina?
Ultima tampenie a fost decisa in anul 1927 cand s-a luat hotararea ca si Bisericile care au adoptat calendarul indreptat, sa serbeze Pastele dupa calendarul neindreptat. Aceasta hotarare a fost intarita si de Consfatuirea inter-ortodoxa de la Moscova din iulie 1948.
Si lumina sfanta se aprinde dupa cum decid popii.
Asta da minune.

Răspuns Câştigător
| rapandula a răspuns:

Oricum nu mai conteaza. Mafia bisericeasca se ghideaza dupa lunile primaverii si dau cu zarurile cand sa pice marea zi cand enoriasii trebuie sa dea banii la biserica, dupa care:
https://ibb.co/fD79QCy

3 răspunsuri:
| LastBlackNight a răspuns:

De parca e asa important. Nu exista nici un dumnezeu frate

| bmb43 a răspuns:

Nu te mai chinui sa înveți despre obiceiurile oamenilor nebuni. Din cauza religiei am rămas în urma cu tehnologia și medicina sute de ani. nu ii fa mai faimoși degeaba. Eratostene a dovedit ca pământul nu e plat acum 2000 de ani dar biserica a omorât oameni care susțineau ideea asta pana în 1642 când l-au omorât pe Galileo Galilei cel care a lucrat toată viata pentru a face telescoape și a afla mai multe despre astronomie. L-au pus sa își distrugă munca sa de o viata și l-au omorât după ce a fost intemnitat și omorati. Oamenii bisericii erau doar niște imbecili ignoranți care nu știau ce e aia metoda stintiifica. Știau doar sa vorbească cu prietenul lor imaginari și sa te omoare dacă cu el. Religia este cea mai puternica arma de manipulare în masa. Dacă eu nu te pot convinge pe tine sa faci ceva, nu e o problema! Te conving ca am un prieten pe care nu îl poți vedea decât după ce mori, care te vede tot timpul și iti poate face tot timpul rău dacă nu faci ce îți zic eu. Nu fa ce face popa, fa ce zice el.

| tudorvolcano a răspuns:

Dacă ne gândim la sistemul creștin de a măsura timpul, are sens.
Dumnezeu i-a spus lui Iona că în 3 zile Ninive va fi distrusă (LXX), iar aceste trei zile au fost câteva sute de ani.

Iarăși, se spune în Facere că lumea a fost făcută în 6 zile.
Ce înseamnă o zi în acest pasaj? O revoluție completă a Pământului în jurul propriei axe? Dar Pământul a fost făcut abia în a treia zi, deci nu putem măsura zilele după rotația Pământului, dacă Pământul nu fusese încă făcut.

În Psalmi, avem: „O mie de ani înaintea ochilor tăi sunt ca ziua de ieri, care a trecut și ca straja nopții"

Urmarea logică este că Dumnezeu folosește nu folosește o măsurătoare obiectivă pentru a măsura timpul, ci o măsurătoare subiectivă.
Adică, măsoară timpul cum socotește El de cuviință.

În viziunea ortodoxă, realitatea este în esență nu obiectivă, ci subiectivă. Adică, adevărul nu este ce poți deduce din observarea lucrurilor materiale, înafara oricăror sentimente, prejudecăți sau emoții, ci Adevărul este Cineva, și lumea este cum o vede El.
Chiar dacă tu vezi că un perete e roșu, dacă Dumnezeu spune că e verde, înseamnă că e verde, pentru că realitatea în esență este cum o vede El, nu ce pot deduce alții din observații.

Minunea Luminii Sfinte de la Ierusalim, în acest context, are sens. Deoarece ortodoxia este credința propovăduită de însuși Hristos Dumnezeu, are sens ca această minune să se arate la ortodocși. Puțin contează că ortodocșii măsoară greșit timpul, pentru că Dumnezeu măsoară timpul cum vrea El, adică deși din punct de vedere obiectiv, adică din observația oamenilor, calendarul pe care măsoară oamenii timpul, este greșit, deoarece Dumnezeu a spus că ortodoxia este credința adevărată, calendarul ortodocșilor este corect în ochii lui Dumnezeu.

Dacă credeți sau nu în minunea Luminii Sfinte, aici e altă discuție. Ați întrebat doar cum ar putea Dumnezeu, conform logicii, să coboare Lumina Sfântă pe un calendar considerat greșit, și v-am explicat că în gândirea ortodoxă, acest lucru are sens.