| TrăieşteClipa a întrebat:

Daca Pastele corect a fost pe 27 Martie atunci ortodocsii ce naiba au sarbatorit de 1Mai?
Nimeni nu mai foloseste calendarul vechi si aproximativ al lui Sosigene in afara de cateva biserici retrograde bineinteles.

http://www.crestinortodox.ro/......88536.html

http://webserv.lgrcat.ro/Sitevechi/Astronomie/Articole/P aste.htm

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Deoarece ortodocșii din prea mult orgoliu nu vor să fie în rând cu catolicii.

| milan9 a răspuns:

Marele compromis il face catolicismul atunci cand calculeaza data sarbatoririi Pastelui tinand cont de schimbarea arbitrara de la calendarul iulian la cel gregorian, cu decalajul 13 zile.

| TrăieşteClipa explică (pentru milan9):

Decalajul apare din cauza aproximarii defectuoase ale calendarului iulian scos din uz.
Catolicii au corectat eroarea acum 400 de ani.

| CLCQ a răspuns:

Paştele ortodox şi cel catolic cad destul de rar în aceeaşi zi, iar aceasta se datorează faptului că la stabilirea datei sărbătorii se folosesc calendare diferite: cel iulian şi cel gregorian. Cu toate acestea, în ultimii cinci ani, cele două sărbători au coincis de mai multe ori: în 2010, 2011 şi 2014.
În 2016 cele două sărbători sunt la o distanţă mai mare de o lună: paştele catolic pe 27 martie, iar cel ortodox pe 1 mai.