| Narfundo a întrebat:

M-am luptat de atatea ori. sa inteleg daca lumea spirituala este reala cu adevarat sau este doar un joc al mintii...si am devenit ateu fara sa imi dau seama... ajuns la concluzia ca mai bine este sa nu ne atasam sau sa cercetam prea mult in acest domeniu.Sunt oarecum dezamagit. Exista lumea spirituala?

Răspuns Câştigător
| chazz a răspuns:

Exista...
daca te gandesti la demoni si toate cele.
lor le e mai usor sa castige un suflet fara sa faca nimic.
daca lumea ar vedea un om posedat nu ar crede toti in Dumnezeu si ar fi mai buni?
asa ei nu fac nimic, lasa ca nu cred nici in noi nici in Dumnezeu.
Numai bine!
si eu am fost ateu dar intr-o secunda m-am schimbat nici acum nu stiu ce s-a intamplat cu mine.dar cred in Dumnezeu poate ca nu sunt de acord cu toate practicile crestine si celalalte dar exista happy

59 răspunsuri:
| Popcorncubranza a răspuns:

Exista Mos Craciun?thinking
Te-as lua cu chestii gen: Priveste adanc, exista profund in adancul sufletului blablabla, dar fac un rezumat:
Exista mos craciun?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Exista.E prea mare coincidenta ca daca visez cu saptamanile, sa se intample in cateva zile.E un tip de la mine din zona (cred ca are vreo 5 ani) care spune "Tatal nostru" si apoi iti zice cand ninge,cand ploua,cand e soare,si se adevereste ceea ce zice.
Stiu o femeie care poate prezice viitorul, iti poate spune foarte multe despre tine, de exemplu:
Vorbesti cu ea la telefon si iti spune cate camere iti are casa, ce culoare are peretele cutare, etc.
Trage o concluzie.O zi buna Mental!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am sa-ti raspund la intrebare cu o intrebare. Daca Dumnezeu e atotputernic si atotstiitor, cum a reusit Satan sa intre in Gradina Edenului? A reusit oare sa-l pacaleasca pe Dumnezeu? Sau totul a fost doar un plan?

| Mădă0611 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

"Crede si nu certeta" laughing Tocmai m-ai lamurit laughing Astept sa ma lamureasca si tanti aia cu mesaje kilometrice, ca sa nu ma mai incerce vreun nerv cand o vad. laughing Sau poate daca as fi citit tot ce aiureaza...

| OOOLEOOO a răspuns:

Am practicat destule ''ritualuri'' incat sa ma conving ca pentru mine exista.

| Qinz a răspuns:

Uite, Realitate este cea ce percem noi, cea ce nu putem percepe este de domeniul spiritualului, daca nu crezi intr-o lume spirituala, te limitezi la tot ce vezi si atata si pentru tine tot ce vezi este materie 100%, realitatea o formeaza creierul, creierul vede, aude el iti formeaza realitate perceptibila.
Dar filozofi se luptau cu o problema, care este acel cineva care zice eu sunt eu, si nu depind de nimic.Creierul functioneaza, da de ce? ce este acel ceva ce tine organismul in esenta lui viu.Aceasta realitate trebuie sa fie infinita, daca nu ar fi infinita sar pierde, in nimicul de dupa realitate, deci de aceea Dumnezeu zice ca este vesnic deoarece daca nu ar fi vesnic nimic nu ar exista.
Deci sufletu este acela care nu putem sal percem si care sta in esenta noastra, caci toata realitate ne este creata de creier, chiar si creierul este o perceptie deoarece il vedem dar vorba este de esenta...

| Qinz a răspuns:

Ce ti-am spus aicea este o chestie de metafizica si filozofie, pentru ca prin stiinta este imposibil sa intelegi ceva care nu poate fi perceptibil

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Mădă0611):

Poftim? esti ateu? vreti doavada, si cand and vi se da dovada ADEVARATA...dc mi'ai dat dovada.

| Mădă0611 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Ziceam de ce ai zis, doar ca ai editat raspunsul laughing Crede si nu cerceta merge mana in mana cu Pariul lui Pascal, o chestie pe care o folosesc profitorii.

N-am de gand sa stau la dovezi cu tine ca imi dai doar multe link-uri de youtube sau multe chestii puse cu copy-paste de pe nu stiu unde si ma plictisesc yawn Nimic original, nimic gandit/analizat.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Mădă0611):

Cum nimic original, sa vindece Iisus nu e original? Revelatiile nu sunt Originale? eu am dat linkurile pentru cei interesati, nu te obliga nimeni sa te uiti.

| Linguritza a răspuns:

Depinde ce intelegi tu pan lumea spirituala. Daca intelegi ceva de genul, fantome, strigoi etc. atunci e cu totul altceva. Dar daca te referi la partea cealalat, iti pot spune ca da. Dar sa ajungi acolo este o cale lunga si iti garantez cand vei simti ceea ce zic eu acum, ti-ar place sa o simti mereu. Este ca o liniste profunda.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce imi spui mie drag suflet ca nu te intereseaza, de ce m'ar interesa pe mine? nu te uita daca nu vrei happy. Dumnezeu sa te binecuvinteze.

| Mădă0611 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Mai omule, alea nu-s dovezi, si nu e nimic original in a "vindeca" ce a "vindecat" el. Omul se poate vindeca singur, daca stie cum, pentru asta iti trebuie niste cunostinte, pe care crestinii nu le detin, de aceea ei se pot vindeca doar cu ajutorul prietenului imaginar, de aceea crestinii cred ca Iisus a "vindecat" oameni, pentru ca nu stiu altceva. Li s-a aruncat o gogoasa, o iau.
N-ai cum sa dovedesti cuiva care cat de cat s-a interesat despre lume si viata, ca exista dumnezeu. Nu poti sa dovedesti ca ceva nu exista, cum cereti voi ateilor, daca ati gandi un pic, ati stii ca nu se poate asta, dar poti dovedi ca exista altceva, insa cand omul sta fofolit in "fotolilul" lui, degeaba il chemi afara sa-i explici ceva, prefera sa ramana unde e confortabil.

| Mădă0611 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

rolling on the floor) si tu crezi? Aoleu.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Mădă0611):

Se vede clar. Gata, oricum ai vazut. in Numele Lui VOR VINDECA, VOR SCOATE DRACI, ETC.
http://www.youtube.com/......?/playlist

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ma mir de rasp tau. happy.

| Mădă0611 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

NU exista zei. E la mintea cocosului, degeaba imi dai tot youtube-ul, alea-s vrajeli. De ce nu vindeca oameni credinciosi? Doar nu toti bolnavii sunt atei. Vindecarea lor, asa...puf, prin minune, i-ar face sa nu mai pacatuiasca, daca zici ca sunt bolnavi din cauza pacatelor. De ce Iisus nu i-a facut unuia o mana sau un picior? Sunt atatea chestii, ca am putea vorbi zile in sir. Eu as crede, daca ar fi dovezi concrete si logice, dovezile voastre concrete, nu sunt logice, asta inseamna ca nu sunt asa concrete cum vreti voi sa le faceti/sa ni le aratati, dar tu, oricate dovezi/argumente ti-as da, tot credula ramai. Asa ca eu spun ca nu are rost. happy

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Mădă0611):

Treaba ta, ai vazut realitatea happy daca nici asa nu crezi...problema ta.

| Qinz a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Cand un ateu iti cere dovezi, orice dovada o sa-i dai nu o sa-i comvina pentru ca nici el nu stie ce dovada vrea sa primeasca.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Qinz):

Right!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Qinz):

Cand un crestin afirma ceva, trebuie sa dovedeasca, daca i se cer dovezi, e doar pentru ca face pe prostul (e o expresie), adica se face ca nu stie ca trebuie sa dovedeasca ce afirma.

| Qinz a răspuns (pentru Mădă0611):

Cum sa ceri pentru credinta dovezi? Normal ca exista dovezi, dar daca nu vrei sa le crezi ce rost are? daca crezi foarte bine, daca nu, si mai bine.
Nu te mai framanta atata, daca credinta in Dumnezeu ti se pare o povara ar fi prostie sa crezi.
Si tu fiind sigura ca nu exista Dumnezeu nu mai cere dovezi, de ce ceri dovezi pentru ceva care esti sigura ca nu exista? pentru ca tu cu siguranta ce crezi tu nu crezi ca este gresit si la fel si la un teist.
Inexistenta zeului la tine nu este mai sigura ca existenta zeului la el. Dar normal pentru acel cineva care crede in ceva, nu crede ca ce crede el este gresit.
Asa ca daca nu crezi si pentru tine nu exista(desi asta nu inseamna ca nu exista in realitate) si la fel si la teisti.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Qinz):

Pentru tine:
http://www.youtube.com/watch?v=O9uDM8jwXi8&feature=youtu.be

ca esti baiat cuminte, lol
may God blesss you.

| Qinz a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

laughing,zici ca erau fumati...