| Zarzarica171999 a întrebat:

Astăzi mi-am dat seama ca prietenia adevărată nu exista și ca cel mai bun prieten de astăzi iți poate fi dușmanul de mâine.
În clasa a9a când am intrat la liceu am cunoscut o fata, o fata cu care la început nu mă înțelegeam dar cu timpul am început sa ne atașam una de alta și sa ne spunem ofurile. De prin A10a am devenit cele mai bune prietene, toată lumea ne întreba dacă suntem surori ca semanam (ea blonda, eu bruneta, deci nu prea cred laughing)) ) și plus de asta ne cheamă pe amândouă Andreea. Eu mereu am considerat-o ca o sora mai mica eu având 19 ea 18, eram nedespărțite pana săptămâna trecută la ora de mate când a ieșit un coleg de al meu la tabla și l-a ascultat și eu am șoptit și profa de mate ne-a văzut și ne-a pus 1 la amândouă eu fiind cea care a șoptit. Pe moment nu mi-am dat seama ce am spus, a fost din instinct, ea s-a supărat foarte tare din cauza asta ca i-a pus 1 degeaba și cum problema s-a rezolvat și i-a anulat 1 ăla tot nu vorbește cu mine, ne evitam. Poate o nota sa distrugă o prietenie? Nu-mi pare rău că am pierdut prietenia cu ea ca mi-am dat seama ca nu am fost niciodată cele mai bune prietene după tot ce s-a întâmplat.
Voi ce credeți? Am fost eu prea buna și și-a aratat adevărat fata? Nimic altceva nu pot sa înțeleg din situația asta. Mulțumesc happy

6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Vorbește în numele tău. Prietenia adevărată există

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O prietenie nu se destrama dintr-un lucru ATAT DE STUPID. Ati fost apropiate o perioada si atat, eu n-as numi asta prietenie.

| Emma30555 a răspuns:

Depinde cum ai reactionat si tu. Poate si ea a simtit ca nu i esti prietena daca nu ai sarit in apararea ei sa spui ca ea nu a soptit. Dae lasand asta la o parte pot sa spun ca in liceu relatiile sunt mai dificile, e varsta mai imatura, prin facultate prieteniile devin mai stabile cand fiecare capata mai multa experienta si maturitate

| A1l3e0x7i9a a răspuns:

Tu i-ai luat apărarea când pofesoara va pus nota? Dacă nu, să ști că ar fi putut să creadă că nici tu nu îi ești prietenă adevărată și atunci să încerce să te evite. Apoi mai sunt uneld persoane ce se supără din lucruri ce par neimportante, uneoari nici nu își dau seama ce lea supărat dar acționează ca atare până li se limpezesc gândurile (așa sunt și eu uneori). Laso puțin și apoi încearcă să vorbești cu ea (dacă nu o face ea prima). La urma urmeu încrederea se găștigă greu și se pierde ușor. Iarăși, dacă tu nu i-ai luat apăraea nu contează că profesoara a anulat notele, ea și-a pierdut deja încrederea. Dacă în schimb i-ai luat apărarea, las-o în pace, vezi cum reacționează, este posibil să fie o persoană mai impulsivă sau care pur și simplu s-a enervat dintr-un motiv pe care nici ea nu îl știe și vrea să păstreze distanța până este sigură ce e bine să facă (cum am explicat și mai sus). Acum nu sunteți la gradiniță să băgați chiestia cu,, nu mai vorbesc cu tine" ca,, pedeapsă" deci când o persoană relativ matură face asta vrea de obicei spațiu de gândire nu să te supere (bine, mai există și astfel de cazuri) Așteapă și gândeștete dacă nu cumva și tu ai greșit, timpul te va lămuri.

| Zarzarica171999 explică (pentru A1l3e0x7i9a):

Hmm...Nu, nu i am luat apărarea. Posibil ca roata s-a întors pentru ea, în urma cu un an era cât pe ce sa fie cu iubitul meu de atunci acum fostul, eu i am explicat frumos, în schimb nu am pus punct relației de prietenie cu ea. Noi doua nu mai putem fi prietene, este o persoana ce cauta tot timpul atenție...
Și acum am aflat ca mă vorbea pe la spate, nu mi se pare normal...

| A1l3e0x7i9a a răspuns (pentru Zarzarica171999):

Da, ai dreptate, e clar că relația voastră de prietenie nu mai merge. Încearcă să îți găsești altă prietenă mai bună, vei reuși. Succes!