| SaveTheNature a întrebat:

M-am nascut crestin (dar ma consider om)
Nu am nimic cu ateii.
Nu am nimic cu crestinii
Nu am nimic cu musulmanii
Nu am nimic cu protestantii, cu sectantii.
Cu totii sunt oameni, si trebuie iubiti, respectati, ajutati
Cu totii merita salvare si iertare.Aceasta inseamna dreptate
Si daca voi ajunge in RAI as vrea sa intalnesc acolo si musulmani, si protestanti si crestini, si atei.(Cei buni si iertatori)
Iar daca ajung in IAD(cu siguranta voi intalni, si atei si crestini si protestanti, si musulmani). (cei rai si neiertatori)
Cine ma sustine? /Cine da cu pietre?

19 răspunsuri:
| Alex a răspuns:

Dar cu evrei, budistii etc?

| Autumnfeelings a răspuns:

Eu tin cu tine

| Aηdεεε a răspuns:

Sustin!

| Purgatoriu a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu judeca dupa suflet. Sunt sigura ca in Rai veti intalni tot felul de oamenii poate si criminali dar care au boli psihice. Iar in Iad vor fi toti prostii care cred in el(adica Satan) si au cazut in capcana lui, cei pe care Dumnezeu nu-i mai poate salva.

| NewWorldOrder a răspuns:

Cred ca in rai daca ajung am sa intilnesc oameni de diferite religii, insa nu si atei pentru ca cel mai mare pacat si de neiertat este necredinta sau nepasarea fata de Dumnezeu...

| anyia a răspuns:

Vrei sustinere pentru ce? Pentru argumentele tale? Esti okay, atat timp cat nu incerci sa "pocaiesti" pe toata lumea. Te pot aprecia, insa nu te pot sustine in ceva ce nu are rostwinking

| Inferno a răspuns:

Te sustin!

| SaveTheNature explică (pentru Alex):

Iti dai seama ca as fi putut include toate religiile lumii.Dar lista ar fi fost interminabila.happy Am enuntat cateva.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E drept ceea ce spui, dar vezi tu, oamenii au devenit niste persoane care nu pot vedea mai departe de ceea ce le ocheste ochiul si le vrea inima. Suntem niste persoane care dorim sa avem totul pe placul nostru, trecem cu vederea ceea ce spun altii, cand nu suntem de acord cu deciziile altora incepem a spune multe prostii care nu sunt placute Domnului, asta e omul. Oricat am incerca sa fim, sa facem cum ai spus tu, este imposibil, de fapt, pentru acei care sunt credinciosi fara dubii, poate, dar mai crezi tu ca sunt astfel de oameni?
Poate ca tu indeplinesti tot ce ai scris, dar sunt unele lucruri in inima, care inca mai au nevoie de slava Lui.

| klau95 a răspuns (pentru Purgatoriu):

Nu are cum este logic, cine crede in el deja se duce in Rai.cum sa te duci in iad daca crezi in D-zeu? n-are cum. Iadu e pentru, oamenii rai ori cine isi da seama.

| Raniia a răspuns:

Dragostea sa fie fara prefacatorie.Fie-va groaza de rau, si lipiti-va de bine. Iubiti-va unii pe altii cu o dragoste frateasca.Binecuvintati pe cei ce va prigonesc:binecuvintati si nu blestemati. Daca este cu putinta, traiti in pace cu toti oamenii.

| FucktheSystem a răspuns:

Logică de fanatic: Doar ortodocșii ( sau de ce religie sunt ei) o să ajungă în rai ( sau echivalentul).
Logică de credincios: Omaneii buni în rai, oamenii răi în iad.
Logică de ateu: Despre ce vorbim?

| Purgatoriu a răspuns (pentru klau95):

Am spus ca Dumnezeu judeca dupa suflet si mai putin dupa fapte.

| MMihai a răspuns:

Faci progrese, îmi place!

Protestanții sunt și ei creștini!
Mai sunt și alte religii de care ai uitat
http://ro.wikipedia.org/wiki/Religie

| SaveTheNature explică (pentru MMihai):

Nu fac progresehappy Stagnez.Asa am gandit din totdeaunahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine da cu pietre, acela nu-i vrednic de lauda.Toti,sintem oameni; sa lasam ura si dusmania, invidia si lacomia, etc.Nimic nu luam cu noi in alta lume.Indiferent de crez si religie, ajutindu-ne, vom putea reusi.Numai bine.

| EmaS a răspuns:

Asta este dragostea lui Dumnezeu.El doreste sa ne iubim unii pe altii,indiferent de culoare, rasa, sex.Toti suntem creatia mainilor Lui, si El a platit acelasi pret pentru fiecare dintre noi.Sangele lui Isus Hristos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te sustina in ce? Ce vrei tu sa faci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o amestecatura din toate in cazul asta.cand te vei prezenta la poarta cum vii? cu turban in cap, cu cruciulita la gat, cu o stea in cinci colturi pictata pe frunte si cu o cruce rosie pe maneca halatului? cred ca sfantul petru va suna la bunul Dumnezeu si va zice; Doamneeee? avem o problema.