| SaveTheNature a întrebat:

Care din urmatoarele idei este gresita? si de ce e gresita?
1-Oamenii sunt egali in fata lui Dumnezeu, si nu vor fi judecati dupa religie ci doar dupa fapte, si dupa cunoastere.
2-Celui ce va sti mult i se va cere mult si celui ce va sti putin i se va cere putin.
3-In rai ajung oameni din toate colturile pamantului, din toate religiile pamantului.
4- Mai usor va ajunge in rai un pacatos care nu stie ca pacatuieste, decat un credincios care desi are stiinta, calca adesea in pacat.
5-Daca un om ucide, fara sa stie ca acela e un pacat-acel om va fi iertat.
6-Daca,stau la masa cu un pagan, cu o prostituata, cu un criminal- acesta nu e un pacat!
7-Un credincios adevarat isi iubeste dusmanii la fel ca familia, pentru ca familia si-o iubeste si un necredincios!
8-Cea mai buna fapta pe care o poate face un om pe pamant toata viata lui este -salvare unui pacatos!
9-Religia nu valoreaza NIMIC in fata lui Dumnezeu ci doar FAPTELE!
10.In rai vom intalni:
musulmani
crestini
evrei
protestanti
atei
hindusi.
Si cu totii ne vom bucura sa aflam cu adevarat ce inseamna Bunatatea din Dumnezeu!
11 Dumnezeu este atat de bun incat pentru o fapta buna facuta de mine, il va ierta si pe colegul meu, si pe dusmanul meu.
12 Dumnezeu este IUBIRE si cel mai important,pe acest pamant este sa ne iubim semenii. Cea mai mare dovatda de iubire pentru noi oameniieste sa ne iubim dusmanii, sa iubim ateii, sa iubim tiganii. Si toata viata noastra sa fie o iubire continua!
13 Nimic nu este mai frumos,decat sa aflam intr-un final ca toti oamenii de pe pamant vom ajunge in rai, si ca din fericire, nimeni nu a ajuns in iad si ca Dumnezeu ne-a iertat pe TOTI!
14 M-as bucura sa-l intalnesc in rai si pe cel mai mare criminal din lume si sa aflu ca Dumnezeu este atat de bun incat l-a iertat!

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

1. Parţial adevărat. Partea adevărată este aceea că toţi oamenii sunt egali în faţa lui Dumnezeu. Partea discutabilă este că nu vor fi judecaţi după religie. Nu am auzit ca Domnul meu să spună aşa ceva. Ceea ce am auzit că a spus este: "cine va crede şi se va boteza, se va mântui". A mai spus ceva şi despre Trupul şi Sângele Lui. În schimb, nu a spus că cine aude cuvântul Lui şi îl rejectează, acela se va mântui.

2. Adevărat. Într-o formulare apropiată şi cu un înţeles uşor diferit, asta a spus Dumnezeu.

3. Parţial adevărat. Partea adevărată este că în rai ajung oameni din toate colţurile pământului. Despre cei de altă religie, de fapt nu ştim exact în fiecare caz în parte. "Cine nu va crede, se va osândi", înseamnă, după înţelegerea mea simplă, că dacă cineva nu crede ceea ce i-a spus Dumnezeu, acela nu se va mântui.

4. Absolut adevărat. De altfel, ceva foarte apropiat a spus Domnul fariseilor

5. Formulare adevărată, dacă o nuanţăm puţin. Nu orice ignoranţă exonerează de consecinţele păcatului. Ignoranţa vinovată poate să circumstanţieze, dar nu să înlăture răspunderea. Ignoranţă vinovată este atunci când criminalul ar fi putut şti că ceea ce face este o crimă, şi ar fi trebuit să ştie.

6. Clar, nu este păcat. Asta a făcut şi Domnul nostru, despre care ştim că nu a păcătuit niciodată.

7. Absolut adevărat. Practic, asta este ceea ce a spus Domnul, aproape cuvânt cu cuvânt. Scrie în Biblie.

8. Salvarea unui păcătos este o faptă foarte bună. Nu ştiu dacă cea mai bună, e la fel de greu să faci o clasificare a faptelor bune sau a păcatelor. Nu poţi face un top ca la fotbal.

9. Fals. Faptele singure nu mântuiesc pe nimeni. Mântuirea se obţine prin cooperarea dintre credinţă şi fapte, ca dintr-un singur principiu. Cine face fapte bune, dar nu are Graţie Sfinţitoare, nu are merit.

10. Posibil. Dumnezeu nu ne-a spus nimic despre aceste lucruri. El a insistat mult pe credinţă (inclusiv fapte de credinţă), botez, iubire, iertare, împărtăşire cu El.

11. Parţial adevărat, trebuie nuanţat. Pentru faptele mele suprameritorii poate ierta anumite consecinţe ale păcatelor acelora în lume. Dar, dacă aceia au murit în stare de păcat de moarte, nici o faptă de-a mea, oricât de bună, nu-i poate ierta. Chiar dacă eu mă rog pentru ei tot restul vieţii şi nu fac altceva. Este bine ca eu să mă rog, totuşi, fiindcă nu ştiu în ce stare sunt aceia. Eu pot spune că există o mare probabilitate ca Nicolae Ceauşescu să fie în Iad. Dar nu pot fi sigur de asta, de aceea este bine să mă rog pentru duşmanul meu, Nicolae Ceauşescu. Fie ca bunul Dumnezeu să îl ierte pe el!

12. Absolut adevărat. Iubirea este coroana şi împlinirea virtuţilor. Virtuţile au fost mereu asemănate cu un copac. Credinţa este rădăcina, speranţa este trunchiul, iubirea este coronamentul (sau rodul) Arborelui Spiritual.

13. Desigur că putem spera.

14. Pe un criminal îl veţi întâlni sigur (presupunând că veţi ajunge acolo). Se numeşte Dismas şi a stat la dreapta Mântuitorului.

| SaveTheNature explică (pentru RaduMD):

Fain raspuns. Dra un detaliu nu prea se leaga. Unul destul de logic de altfel
Daca eu si tu poate ne dorrim ca si paganii sa fie iertati, si stim ca in rai a ajuns si un talhar. Si daca noi oamenii trebuie sa ne iubim semenii. Atunci de ce trebuie sa consideram ca cei din alte religii nu vor ajunge in rai chiar daca sunt buni? pentru diferente de dogme si traditii?
Pana la urma care e raul pe care il face un mudhist de exemplu care:
-nu ucide toata viata
-nu minte toata viata
-nu face fapte necurate
-ii cinsteste pe parinti etc.
Pana la urma care este RAUL pe care il face el?
As putea trage o concluzie, oamenii care nu afla toata viata despre Isus, Biblie si Dumnezeu (pentru ca asa a fost sa fie) acei oameni niciodata nu au aceleasi drepturi cu noi crestinii pentru ca noi am fost mai norocosi?

| Shaoran a răspuns (pentru RaduMD):

Nah, m-am apucat sa scriu, dar raspunsul acesta este foarte concret si complet, i-as da Like da' n-am cumlaughing

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In rai vei intalni pe cei mai mari sfinti dar si pe cei mai mari pacatosi care au regretat pacatul si s-au lasat de el. Oameni care au primit iertarea lui Dumnezeu.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Si tu spui ca faptele bune nu ajuta?

| 4b a răspuns:

Va veni o judecata in care vei fi pus fata in fata cu faptele tale; mi se pare ceva normal sa dai socoteala in functie de judecata avuta; cei cu adevarat credinciosi, vor ajunge in rai, ''din toate colturile pamantului''winking de acord cu afirmatia 4. Toata lumea stie ce inseamna a pacatui, insa nu toata lumea i-a si masuri. Iertarea vine in urma marturisirii tale; cand constientizezi ca ai gresit, te caiesti si o iei de la 0, o noua viata. Pacatul nu inseamna a sta la masa cu multi pacatosi, ci a nu face parte din acei pacatosi. A-ti iubii dusmanii e lucrul cel mai demn de urmat iar a-ti salva semenii, este una dintre datoriile crestinului. In rai vor fi doar oameni credinciosi; daca nu crezi in Dumnezeu, pentru ce saracia te mai afli acolo? sa te minunezi de frumusetea peisajului? no way!
Cu 11 nu-s de acord; ''Dumnezeu este atat de bun'' incat te iarta cand tu o dai in bara, da nu-I prost ca sa treaca faptele tale de binefacere in dreptul unui pacatoswinking FIECARE E RASPUNZATOR PENTRU CEEA CE SEAMANA.
laughing ma tem ca n-am incapea cu totii in rai...El doreste ca nici unul sa nu piara, da crede-ma ca este imposibil ca toata lumea sa aiba parte de cer; nu ca as fi eu egoista s-o vad pe NOname cu mine acolo, insa viata de crestin necesita supunerea eului personal, si asta-i cam greu... Dumnezeu te iarta, da' sa nu mai pacatuiestiwinking

| ateuNEGATIV a răspuns:

Vorbind metaforic in legatura cu dumnezeu daca exista asa ceva

1 adevarat
2 nu cred
3 asa e
4 foarte adevarat
5 nu
6 nu isus spune sasi iubesti aproapele indifrent ce este poate fi si ateu
7 da
8 a lui ar fi bine si cu faptele lui sa arate ca este crestin adevarat
9 asa e
10 fara ateii noi ne vom praji
11 poate
12 citeste vechiul testament
13 de ce sa nu facem raiul pe pamant multi vor totul de a gata nu sa faca ceva lenea asta
14 poate