| kira30 a întrebat:

Mai multi oameni de stiinta confirma descoperirea unui arheolog care afirma ca a gasit resturile Arcei lui Noe in varful unui munte din Turcia.

Conform Bibliei, Arca lui Noe, corabia care a salvat de la disparitie toate speciile planetei, in timpul marelui potop, s-a oprit dupa 40 de zile si 40 de nopti in varful Muntilor Ararat.
Multi istorici si experti in analizarea scrierilor religioase au sustinut ca este vorba de Muntii Urartu din estul Turciei.

De ani de zile, arheologi amatori sau profesionisti cauta resturile acestei corabii.
Entuziasmul lor a crescut, dupa ce un ofiter turc a facut mai multe fotografii aeriene, in care se poate distinge forma unui obiect ciudat, in varful Muntilor Ararat, in anul 1960.

Un medic American, Ron Wyatt, arheolog amator, a facut din gasirea Arcei lui Noe scopul vietii sale. El a plecat in Turcia, unde a inceput cercetarile, alaturi de cei doi fii ai sai.
Echipa lor a descoperit, la o inaltime de 1.935 metri, resturile fosilizate ale unui obiect facut din lemn, care puteau proveni de la o corabie.
Doi ani mai tarziu, in anul 1986, autoritatile din Turcia au declarat oficial ca este vorba de Arca lui Noe.

http://image.stirileprotv.ro/media/images/original/Dec20 11/60532303.jpg

Anul trecut, un grup de exploratori chinezi si turci aflati in cautarea relicvelor biblice a anuntat la randul sau ca ramasitele gasite in varful muntelui sunt ale Arcei lui Noe.

Echipa a colectat specimene din lemn, iar in urma analizei cu radiocarbon s-a stability ca acestea au o vechime de 4.800 de ani, deci dateaza dintr-o perioada ce coincide cu cea in care a avut loc Potopul lui Noe.

De atunci, afirmatia lor a mai fost contestata de unii specialisti, dar acum ipoteza.

Intrebarea mea este : Nu con firma asta ca Biblia nnu este un mit? Este un izvor istoric, ce credeti?

8 răspunsuri:
| ManStrong a răspuns:

Deocamdata prea putine informatii transpira de la locul cu pricina.
Parca un adevar dovedit ar fi mult mai mediatizat.Si pe mine ma intereseaza dar inca nu putem deslusi nimic concret

| Zenit313 a răspuns:

Este o poveste sumeriana "Epopeea lui Gilgamesh" 5000 I.Hr.
Evreii au plagiat povestea, NU este nici o dovada, nimic, nimic, nimic.

Uita-te la acest filmulet :)
http://www.youtube.com/watch?v=CccaGaKOlSI

| Zenicide a răspuns:

Nu arca e contestata geniule, ci faptul ca un mos de 900 de ani a ingesuit 2 din toate speciile existente in ea laughing
Si apoi s-au dat jos din arca si au populat pamantul prin incest laughing

| RAY a răspuns:

Dovedeste cea ce afirmi

| Thunderstruck a răspuns:

Nu pot crede ca in secolul 21 inca mai exista oameni care cred ca un mos de 900 de ani a strans TOATE animalele din lume intr-o arca pe care nu ar incapea 2 elefanti si le-a si tinut in viata 40 de zile, iar ele nu s-au mancat intre ele si au rezistat la temperaturiile extreme (vedem in Biblie ca apele s-au ridicat pana in varful celui mai inalt munte), deci ajungem la temperaturi foarte scazute si oxigen extrem de putin.Rusine celor care cred in asa ceva.

| doctorandus a răspuns:

Poanta-i veche, prostu-i nou, iar inventatorul bou. http://en.wikipedia.org/......Noah's_Ark

Ideea e ca daca ai suficienti bani si nu te duce mintea, lumea-ti poate vinde orice: cele doua cranii ale lui Mihai Viteazu, cele trei picioare ale lui Baiazid, etc.

| MMihai a răspuns:

Biblia este un nesecat izvor de minciuni!
Vezi că este vorba de 321 de zile!
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/7/
12. Ploaia a cazut pe pamant patruzeci de zile si patruzeci de nopti.
17. Potopul a fost patruzeci de zile pe pamant. Apele au crescut si au ridicat corabia, si ea s-a inaltat deasupra pamantului.
24. Apele au fost mari pe pamant o suta cincizeci de zile.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/8/
Genesa (Facerea) 8
1. Dumnezeu Si-a adus aminte de Noe, de toate vietuitoarele si de toate vitele care erau cu el in corabie; si Dumnezeu a facut sa sufle un vant pe pamant, si apele s-au potolit.
2. Izvoarele Adancului si stavilarele cerurilor au fost inchise, si ploaia din cer a fost oprita.
3. Apele au scazut de pe fata pamantului, scurgandu-se si imputinandu-se, si, dupa o suta cincizeci de zile, apele s-au micsorat.
4. In luna a saptea, in ziua a saptesprezecea a lunii, corabia s-a oprit pe muntii Ararat.
5. Apele au mers scazand pana in luna a zecea. In luna a zecea, in ziua intai a lunii, s-au vazut varfurile muntilor.
6. Dupa patruzeci de zile, Noe a deschis fereastra corabiei pe care o facuse.
7. A dat drumul unui corb care a iesit, ducandu-se si intorcandu-se, pana cand au secat apele de pe pamant.
8. A dat drumul si unui porumbel, ca sa vada daca scazusera apele de pe fata pamantului.
9. Dar porumbelul n-a gasit niciun loc ca sa-si puna piciorul si s-a intors la el in corabie, caci erau ape pe toata fata pamantului. Noe a intins mana, l-a luat si l-a bagat la el in corabie.
10. A mai asteptat alte sapte zile si iarasi a dat drumul porumbelului din corabie.
11. Porumbelul s-a intors la el spre seara; si iata ca in ciocul lui era o frunza de maslin rupta de curand. Noe a cunoscut astfel ca apele scazusera pe pamant.
12. A mai asteptat alte sapte zile; si a dat drumul porumbelului. Dar porumbelul nu s-a mai intors la el.

O dată vorbește de un potop de 40 de zile și apoi de unul de 150+150+ 3 săptămâni!

Asemenea contradicții pe 2 pagini consecutive ar deranja orișice om normal la cap!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

De fapt, Noe era un savant antic, si a pus adn-ul tuturor vietuitoarelor in eprubete, astfel se poate numi Laboratorul Arca al lui Noe.Simplu.