| OctavianDanielMaria a întrebat:

In ce luna s-a oprit arca pe muntele Ararat?

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu știe nimeni. Se spune că potopul a durat 365 de zile, alții spun că au trecut 371 de zile până când arca a eșuat pe vârful muntelui Ararat.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am mai scris undeva si se pare ca nu ne intelegem! Eu nu cred in Biblie. Cred in existenta unei forte superioare care a creat universul. Din 0 nu poti face nimic decat daca ai forte supranaturale.

Răspuns utilizator avertizat
| Mirel4412 a răspuns:

Iulie

Răspuns utilizator avertizat
| florin926481f a răspuns:

Nu a existat o arca

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

happy Geneza 8 (NTLR) big grin
Nouă Traducere În Limba Română :

" 8 Dumnezeu Și-a adus aminte de Noe și de toate vietățile și vitele care erau împreună cu el în arcă. Dumnezeu a făcut să sufle un vânt peste pământ, iar apele s-au potolit. 2 Fântânile adâncului și stăvilarele cerului au fost închise, iar ploaia din cer s-a oprit. 3 Apele au început să se retragă de pe pământ. La sfârșitul celor o sută cincizeci de zile, ele au scăzut, 4 iar în a șaptesprezecea zi a lunii a șaptea, arca s-a oprit pe munții Ararat. 5 Apele au continuat să scadă până în luna a zecea, iar în ziua întâi a lunii a zecea, s-au văzut vârfurile munților. happy Funda? big grin

Răspuns utilizator avertizat

Chiar nu mă interesează pledoaria ta. Văd că pui foarte multe întrebări, așa că pe viitor îți sugerez, să înlocuiești "zeul iudeu" cu Iehova (YHWH) Sună ciudat, Dumnezeu e Dumnezeu nu zeu. Și nu înțeleg nici legătura afirmației tale. Unde scrie că trebuia să oprească pe cel mai înalt munte? Ești ateu, bun, dar dacă cineva îți dă răspunsuri concrete și corecte tratează asta cu respect și desemnează răspunsul câștigător, argumentat! Eu mi-am pierdut timp răspunzând la ce ai întrebat tu, doar de curiozitate în timp ce puteam ajuta suflete depresive și care suferă din punct de vedere psihiatric și care chiar aveau nevoie de ajutor. Sănătate!

Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

Tu ești conștient că traducerea asta este complet falsă și că a fost modificată de martorii lui Iehova doar pentru a corespunde cu opiniile lor. Ei zic că traducerea asta e cea "originară, din secolul I", dar gândește-te logic: aveau martorii acces la o Biblie de două milenii, astfel încât să putem garanta că biblia lor e autentică?
P.S. Mie mi-ai zis că nu ești martor. Dar văd că le și citezi site-ul, biblia și mai și spui "Iehova" în loc de "Dumnezeu". Nu te-au învățat liderii de la New York că nu e frumos să minți?

Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis că nu e?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Autism curat