| Ermer a întrebat:

Majoritatea intrebarilor populare de aici sunt pe teme religioase.

Intrebarea mea este:S-a convertit cineva? Din ateu a devenit crestin sau invers?

22 răspunsuri:
| NakedTruth a răspuns:

Cunosc eu o grama de persoane care au devenit din crestini... atei, dar sincer sa fiu, cunosc si mai multe care au devenit din atei crestini uite:
http://www.jw.org/ro/publicatii/reviste/g201301/biochimist-⁠interviu/
sau
http://www.jw.org/......-robotica/
si cunosc si personal mai multe persoane care si-au schimbat parerea cu privire la Biblie. Dupa ce a studiat Biblia (a studiat cateva subiecte biblice) si-a schimbat parerea si a zis ca el crezuse ca Biblia spune altceva... Deseori proasta informare pe care o fac unele religii ii duc pe oameni spre ateism, agnosticism, etc.

| tudorviorel a răspuns:

Avem o gramada de exemple oameni care s au nascut si botezat crestin ortodox au trecut la diferite culte; adventisti. baptisti, martorii lui iehova.si invers cite unul care si a dat seama ca a gresit s a intors la ortodoxism.

| Azµre a răspuns:

Mai mulți din atei au devenit creștini decât invers...

| dragos9234 a răspuns (pentru Azµre):

laughing)
Pai si ateii aia nu aveau religie inainte de a devini atei?
Si din moment ce suntem in Romania, ateii inainte de a fi atei erau crestini ( in mare parte).

| Azµre a răspuns (pentru dragos9234):

Ai impresia că interesează pe careva? și eu sunt creștin, grec-ortodox, da crezi că-mi pasă? Ai impresia că m-am rugat vreodată sau ceva. Asta ține de educație și de influența altora mai ales.

| dragos9234 a răspuns (pentru Azµre):

Am spus eu cumva asta?
Tu ai spus "Mai mulți din atei au devenit creștini decât invers...""
Eu te-am contrazis.

| Azµre a răspuns (pentru dragos9234):

Nu tata, eu am înțeles altceva, și am făcut o altă paranteză, greșeala mea.

| NakedTruth a răspuns (pentru tudorviorel):

Si-au dat seama ca au gresit?! Cum?! Cand?! Unde?! Uite, eu am studiat majoritatea religiilor pretendent "adevarate" + evolutia si crede-ma ca am vorbit cu multi martori... dar nu am auzit de martori care 'sa-si dea seama ca au gresit si s-au intors la ortodoxism'. Daca au existat cazuri de persoane care au trecut inapoi sau au revenit la vechiile obiceiuri a fost din constrangere, obligatie fata de sotia/sotul care era de alta religie etc... dar de pupat crucea si alte chestii pe cuvant daca am mai auzit Acuma nu stiu poate tu cunosti dar mna... iti zic ca-i cunosc foarte bine pe acesti oameni.

| dragos9234 a răspuns (pentru Azµre):

Aha...
Ok

| Azµre a răspuns (pentru dragos9234):

happy ok

| Ermer explică:

S-a creat o mare confuzie.Eu ma refeream aici pe TPUlaughing nu in toata lumea.Asta stiu deja.

| NakedTruth a răspuns (pentru Ermer):

Aaaa laughing probabil ca sunt laughing daca intalnesc vreounul il trimit aici ok?! laughing)

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Ermer):

Eu sunt crestin acum.
Ops,am revenit la statutul de ateu.
Ba nu,sunt martorul lui Iehova,hai sa batem la usi, si sa bagam oamenilor pe gat biblia.
Taci ma, ca Satana asteapta ritualul de sacrificiu.
Sunt crestin din nou, hai sa filosofam despre speranta ca voi fi in Imparatia Cerurilor.
Raman necredincios, si cu asta am terminat.

| NakedTruth a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Bine acum chiar nu inteleg chestia asta cu "hai sa bagam biblia pe gat"... poate ma elucidezi tu cioran

| RAY a răspuns:

In primul rand cu toti am fost crestini pentru ca am fost botezati de mici cand logic ca nu aveam habar cei ala crestinism asta se numeste indoctrinare religioasa apoi crescuti cu idea crestina, indoctrinarea religioasa continua face ca multi sa ramana cea ce nu ei au ales si le-a fost impus, sunt uni care isi deschid ochii si devin ateii dar majoritatea au convingeri absolute, ei cunosc totul, stiu totul numai au nevoie de cunoastere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am nascut crestin, de la 9 la 15 ani am fost ateu.si puneam botul la toate, minciunile si facaturile asa zisei stiinte, si de la 15 ani pana la 48 sant crestin ortodox, mai pacatos decat toti si nu mai credincios decat marea majoritate spre rusinea mea.

| neaivan a răspuns:

Nu cred ca este posibil ca un ateu de pe acest forum (site) sa devina crestin (ortodox, catolic sau de alta confesiune) atata timp cat unele intrebari nu isi au,, rostul,, la aceasta categorie! Si sunt totodata sigur ca un ateu care isi cauta mantuirea nu ar sta,, logat pe TPU,,!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru NakedTruth):

Sper ca nu te-am ofensat, era doar o gluma.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt multe marturii ca s-au intors de la ateism multi oameni, mai ales multi carora li s-a aratat personal ca exista. Uite aici cateva dintre numeroasele marturii:
https://www.youtube.com/watch?v=4h6-RbuZbVc

| Mădă0611 a răspuns:

Daca un ateu devine teist, n-a fost ateu, a fost anti-teist sau teist ratacit, deci e vorba doar de teisti, daca s-au regasit sau s-au trezit tongue

| DigiMind a răspuns:

Bai "Saw"... De ce te doare inclinarea altora spre o "X" religie? Esti plictisit de viata? big grin

| ania a răspuns:

Eu am fost agnostică câțiva ani da mi-am revenit.