| anonim_4396 a întrebat:

Majoritatea savantilor din comunitatea stiintifica au prezentat probe fizice valabile cum ar fi datarea cu carbon sau fosile pentru a sustine teoria evolutiei. Ce alte dovezi in afara de cuvantul,, literal" al Bibliei sustin creationismul?

Răspuns Câştigător
| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Nu prea văd sensul. Și ce dacă sunt rezultate interesante în datarea cu carbon? Evoluția nu trebuie demonstrată prin știință, te uiți în oglindă și observi singur că ai evoluat de când aveai 12 ani... rolling eyes

"Ce dovezi in afara de cuvantul,, literal'' al Bibliei sustin creationismul?"... Dacă țin în mână o minge și tu te uiți la mine, ce dovadă ai că am o minge în mână?

39 răspunsuri:
| Anonimgirltpu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Oricum din raspunsul tau am inteles ca eu nu am voie sa-mi exprim parerea pentru ca este gresita. Adica credinta mea este gresita si trebuia sa tac din gura, nu?
Oare nu toti avem dreptul la libera exprimare si respect? Nu iti place ce scriu, nu ma mai baga in seama. Din partea mea poti sa faci ce vrei dar pentru pacea ta interioara ar trebui sa-ti iei jucariile si sa ma lasi in pace daca nu iti convine de mine happy.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Anonimgirltpu):

Nu stiu daca am de aface cu un troll sau cu o persoana sincera. Dar daca chiar esti sincera sa stii ca m-a dezamagit faptul ca n-ai inteles deloc la ce ma refeream.
Cum ai putut intelege din raspunsul meu faptul ca nu ai voie sa-ti exprimi parerea? Nici pe-aproape nu ai nimerit. Eu doar ti-am facut o corectura mica in ceea ce priveste insemnatatea cuvantului "credintă". Cuvantul credinta inseamna loialitate si nu credinta oarba si goala in ceva. Mie doar imi era frica ca cineva o sa vada ce ai zis si o sa se simta prost sa creada orbeste in ceva, intelegi?
Eu imi fac griji ca vorbesc un pic cu peretii, dar totusi sper sa ma intelegi fiindca incerc sa ma exprim cat mai explicit cu putinta. Cred ca totusi a fost o foarte mare neintelegere din partea ta, dar e perfect ok pentru ca se mai intampla si neintelegeri. Din nou iti zic, sa nu ma intelegi gresit. Nu e vorba aici de crestinismul tau sau de credinta ta, ci de cuvantul "credinta" in sinea lui. Speeer caa aaai inteeleees.

| Anonimgirltpu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Waw dar tu chiar nu ai limite. Iti voi da ingor din pacate pentru tine.

| Cybele a răspuns (pentru Anonimgirltpu):

Lasa-l in pace ca nu ai cu cine discuta. Asa e el: o tine pe a lui intruna. Oricine are voie sa-si spuna parerea buna sau rea. Dar el simte sa corecteze tot ca un "perfect" ce e el. Ai spus ca ai pace in suflet cu Dumnezeu. Asta e perfect. E tot ce conteaza.
Si eu m-am certat cu el din acelasi motiv ca nu poate vedea punctul celuilalt de vedere si binele din ceilalti. Mie mi-a zis ceva si mai rau laughing. Ca inteligenta mea e pentru diavol. Stie el ce e pentru Dumnezeu si ce e pentru diavol. laughing
Sa stai linistita ca nu ai nicio problema cu credinta. Sunt putini in lume care au pace in suflet cand vine vorba de religie.
Toti avem dreptul sa spunem ce gandim chiar daca unii considera ca e gresit. Pentru ca asa este normal: sa fim diferiti, sa vedem lucrurile diferit.

| Anonimgirltpu a răspuns (pentru Cybele):

Eu am ajuns la o concluzie: ca religia si credinta fiecaruia este personala si nu trebuie criticata. Din punctul meu de vedere nu exista nicio religie gresita atata timp cat nu te invata sa faci rau. Asta nu intelege el. Daca i-ai spune ca esti musulman sau budist ti-ar zice ca iadul te asteapta.

| doctorandus a răspuns (pentru Februar30):

Ei nu copiau Biblia la Xerox, o copiau de mana, cuvant cu cuvant si litera cu litera. Cine copiaza de mana face greseli, iar cine copiaza mult de mana face multe greseli. Intelegi problema? Biblistii incearca sa reconstituie textul Noului Testament pentru a elimina aceste greseli. Ei se folosesc de criterii empirice pentru asta. Dar deja au pierdut orice speranta de a recupera textul exact din originale si tot ce se poate recupera se numeste cel mai timpuriu text cu putinta. Deci daca un evanghelist a scris o evanghelie, asta a fost copiata o data, s-au strecurat greseli, copia respectiva a fost copiata intr-o alta copie, s-a strecurat iar greseli, iar toate copiile ulterioare sunt copiate dupa copia copiei evangheliei, tot ce se poate restaura este copia copiei evangheliei si nu putem sti ce continea evanghelia insasi. Greselile de copiere nu sunt ipotetice, sunt un fapt obiectiv, pentru ca nu exista doua manuscrise identice ale Noului Testament. Fiecare manuscris difera mai mult sau mai putin de oricare alt manuscris. Iar majoritatea covarsitoare a manuscriselor Noului Testament sunt medievale, nu antice.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Ideea e ca astia cu creationism stiintific sau design inteligent n-au nicio valoare in a explica evolutia virusului de gripa sau a celui de Covid-19. Deci tot biologii evolutionisti raman sa duca greul cercetarii.

De ex., 47 din cele 50 de Premii Nobel pentru medicina analizate presupun intelegerea teoriei evolutiei, vezi https://ncse.ngo/evolution-winner-breakthroughs-and-prizes

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

Savanții (creștini sau necreștini) studiază materia. Ei pentru asta sunt plătiți. Asta nu înseamnă că savanții creștini stau degeaba.
Celulele, bacteriile și virușii sunt de fapt materie și acestea se pot studia ca atare.
Pe de altă parte, nici în domeniul spiritual, creștinul nu trebuie să se arunce în lucrurile pe care nu le cunoaște. Credința în Dumnezeu înseamnă cunoaștere, cercetare personală. Descoperirile despre Dumnezeu nu îi sunt de folos unui creștin dacă nu le descoperă și el singur la rândul lui.
Spiritualitatea nu mai este materie; și tot ce nu este materie nu este un domeniu al savanților, deoarece savanții nu dispun de aparate de măsură ale spiritualității.
Diferența între savanții creștini și necreștini este că primii se bucură de lucrările lui Dumnezeu și îi ajută să-L cunoască mai bine.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Ceea ce-ti scapa: foarte multi savanti crestini sustin teoria evolutiei. Nu e nicio contradictie intre evolutionism si crestinism.