| Inferno a întrebat:

Matematica ne spune ca sansele ca Lucifer (presupunandu-i existenta) sa-l invinga pe Dumnezeu (Idem) sunt egale cu un mare zero.
Fie Satan nu prea se pricepe la matematica fie e total dezechilibrat psihic. Cum Dumnezeu este infinit iar Lucifer nu, sa te opui infinitului nu denota decat prostie. Oricum Satan face asta, si in ciuda oricarui rezultat logic (Ce s-ar termina cu un Satan in minus) Biblia ne arata ca Lucifer o duce realmente chiar foarte bine.
Cum comentati?

18 răspunsuri:
| TurcuVlad a răspuns:

Este foarte clar ca Lucifer nu are sanse sa il invinga pe Dumnezeu fiindca el se teme de nespusa lui putere, Acuma de inviere a sfarmat portile Iadului. Deci eu zic o simpla propozitie : "Rugati-va neincetat." Ca sa nu va biruiasca stana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lupta dintre satan si dumnezeu este o lupta fara logica. De ce ar vrea o "creatura" limitata sa se lupte cu ceva ATOTPUTERNIC? Unde-i logica in asta?

E ca si cum un copil de 10 ani ar vrea un meci de box pana la moarte cu Mike Tyson in perioada lui de glorie. Perfect logic nu?

| rosini a răspuns (pentru anonim_4396):

Comparatia nu e buna, deoarece s-ar putea ca acel copil sa castige acel meci, chiar daca probabilitatea este extrem de mica. Exista o posibilitate ca Tyson sa fac stop cardiac, iar apoi copilul castiga, pe cand in cazult lui Satan si Dumnezeu, nu exista nici macar o sansa ca Satan sa castige.

| numele2 a răspuns:

Eu sunt de parere ca acum Satan nu se mai opune in fata lui Dumnezeu deoarece cred ca stii ca El il lasa sa faca asta sa ne ispiteasca.

| BlackSulphur a răspuns:

... Si voi va plangeti ca "Satana va face atata rau" cand voi scrieti atatea tampenii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucifer vrea sa ii arate lui Dumnezeu ca poate sa indeparteze oamenii de la credinta! Lucru ce ii cam iese!

| M25M a răspuns (pentru rosini):

Atunci de ce Dumnezeu nu il distruge pe Satan?
Sau il lasa in viata ca sa observe pe cine si cum il ispiteste cu toate ca stie?

| rosini a răspuns (pentru M25M):

Pentru ca Dumnezeu e retardat si rau voitor, nu ma intreba pe mine, eu nu cred in monstrul biblic.

| Vale111 a răspuns:

Nu s egale cu un mare zero sau nu stiu ce in caz ca nu ti ai dat seama DZ chiar este diavolul studieaza mai mult si o sa vezi ca el a creat tot ce exista incluzand iadul si pe Lucifer prin urmare daca toate sunt asa cum vrea DZ atotputernicul atunci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru rosini):

Vezi ca am precizat in comentariu ca satan se lupta cu un ceva atotputernic. Eu zic ca e destul de buna comparatia. Daca ai altceva mai bun, prezinta. Lasa scenariile SF ca asa pot zice ca in timp ce urca in ring, Mike aluneca si isi rupe o mana sau se loveste la cap si lesina sau multe altele.

Trecand peste scenariile astea, suna clopotelul, start lupta. Ai impresia ca un copil de 10 ani ar merge pe modelul "vreau o lupta pana la moarte cu el... poate face stop cardiac si castig"? Nici vorba. Acum pune-te in locul satanei... de ce ai vrea sa te lupti cu un ceva atotputernic? Unde-i logica in actiunile tale? Ti se pare logica acea lupta avand in vedere ca tu nu esti atotputernic?

Cei care au o religie politeista isi pot permite sa spuna de lupte intre un zeu bun si unul rau pentru ca acolo sansele sunt mult mai echilibrate. Intr-o religie monoteista nu exista "lupta intre bine si rau". Exista doar "eh... il las sa faca ce vrea momentan pentru ca o sa revin si o sa-l distrug iar voi trebuie sa-mi multumiti pentru fapta mea eroica".

E pe modelul : esti politist si esti la locul unui viol dar in loc sa o ajuti pe fata chiar daca poti, zici "lasa ca-l prindem noi si sa vezi atunci ce-i facem". Oare asta nu te face pe tine o persoana mai rea decat violatorul? Cam cum ar fi sa ii zici unei tipe : il mai stii pe ala care te-a violat atunci cand am trecut eu pe langa voi? Ei bine, dupa 3 luni, l-am prins ieri. Nu-i asa ca suntem tari? Lauda politia pentru aceasta fapta buna ca altfel o sa iti dam amenda.

| M25M a răspuns (pentru rosini):

laughing

| anonim4565 a răspuns:

Pai Satan stie asta si nu-ti fa griji ca el e mai destept ca tine, dar el vrea sa ii duca si pe oameni acolo unde e el.
si da momentan o duce ff bine.

| morningstar a răspuns:

Pentru ca lui Lucifer nu i-a sosit inca momentul cand va fi pedepsit in Iad impreuna cu toti cei ce au ales sa Il slujeasca!

| N1no a răspuns:

Satana are 000 sanse sa il invinga pe dumnezeu.Intr-o carte spunea ca Dumnezeu a fost invins de Satana, Dar lau salvat Mihail si gavril comandatntii..armatei ingerilor.Acum...se intelege ca Satana este mai puternic. DAAAR

Apoi scria ca Dumnezeu nu a vrut sa il extermine PE satana de frica, sa nu fie crezut DUR, NEMILOS, UCIGAS DE CATRE INGERI.Deci DUMNEZEU IL POATE INVINGE, DAR NU VREA SA FIE CREZUT DE NOI/INGERI UN NEMILOS(PESTE TOT SCRIED-ZEU ESTE PLIN DE IUBIRE).

Dumnezeu ne mai spune si ca inca nu a gasit cum sa il extermine pe satana fara sa vie crezut Nemilos.Dar mai spune si ca Nu mai este mult pana se va gasi aceasta cale.Multumesc.Daca te-am ajutat, nu vreau sa fac ...aia inversa.DAR TE ROG DACA TEA PLACUT CEL MAI MULT RASP MEU NU IMI DA FUNDA.NU MA INTERESEAZA FUNDA. DAIO LUI TURCUVLAD.NU MA INTERESEAZA.

| KissUbaby a răspuns:

Nu pot sa cred cata prostie incape aici! Nu exista Dumnezeu?! Atunci de unde naiba am rasarit? Din maimute? Ok! Dar maimutele cine le-a facut? Cateodata stau si eu si ma gandesc si caut o logica pentru toate ce exista...cateodata imi dau seama ca sunt o "creatura" inconjurata de ura.Fratilor,DUMNEZEU EXISTA.Dar la fel ca si El, exista si satan.De ce? Pentru a putea vedea Dumnezeu cine e cu el si cine ii crede puterea infinita.Sigur,noi mergem la biserica, dar acasa ascultam muzica cu videoclipuri in care apar scene masonice(Lady Gaga, Jay-Z, Kesha etc).Ei folosesc aceste semne masonice pentru ca au facut un pact:anume-daca vor "ajutor" din partea satanei, trebuie sa-i arate slujire si credinta manipuland toata omenirea.De ce credeti ca suntem asa rai,ca ucidem,injuram si uram cat se poate de mult? Chiar vrem sa fim acum cei mai "tari", iar in viata vesnica sa fim chinuiti? Nu stiu daca stiati, dar pana si Michael Jackson, Amy Winehouse si inca unu'am uitat care, au fost satanisti si au vrut sa renunte la aceasta forma de credinta...si li s-a luat tot. Poftim:voi va plangeti ca e o minciuna crestinatatea,dar la voi, satanistii, de ce nu e de plans cand se spune clar:sa nu folosesti uleiuri parfumate ieftine in rituarulile sataniste, sa ai lumanari negre, violet si nu mai stiu ce culoare.Fratilor,treziti-va acum, pana nu e prea tarziu!

| usuk a răspuns:

Daca citeai biblia ai fi stiut raspunsul.
apocalipsa>"cum veti cunoaste ca va veni sfarsitul?">bla bla bla."caci va veni o perioada de 1000 de ani in care bestia(satan) va imparatii pamantul"

oricum, ti-ai dat si tu seama...conform bibliei tot viitor a si fost creat "dupa cum a fost scris".
deci ceea ce se intampla, se intampla nu pentru ca ar fi ilogic(cu toate ca e) ci pentru ca asa E SCRIS.lol

| Mikhtarian a răspuns:

Daca nu ar fi existat rau,ce rost ar mai fi avut sa traim pe pamant,caci zi fara noapte nu se poate.
Dumnezeu ti-a dat sansa,ori cu El,ori cu ala rau.
Satan lupta, niciodata nu se da batut, caci vrea sa ia totul cu el, chiar daca stie si el ca pierde, lupta!

| Exilee a răspuns:

Nu te adanci prea tare in aceste ''cai''.
Tu poti doar sa-ti dai cu parerea ( in afirmatii nedemonstrate-n veci) la ceva ce practic ratiunea noastra nu poate sa perceapa. Vorbesti de un inger cazut ( nu stim cum arata ingerul) si de Cel PreaInalt. Este chiar logic ca (,) Creatorul este Cel Atotputernic, iar Satan este doar o creatura, o zidira cazuta in urgia lui Dumnezeu.