| troleibuz a întrebat:

Mi-am facut un prieten credincios si ma uimeste gandirea lui.

Am avut o discutie despre sexul inainte de casatorie in care a spus ca e cel mai mare pacat. Dupa cateva zile vorbeam despre un criminal. Si a zis ca Dumnezeu iarta pe toata lumea si nu e o problema ca e criminal. Important e ca in ultima parte a vietii lui sa creda in Dumnezeu.

De ce te iarta daca ucizi, dar nu te iarta daca faci sex? E mai rau sa te simti bine decat sa curmi o viata? Scopul religiei e sa-ti ia toate bucuriile?

Dupa gandirea lui, poti face orice cat timp faci o rugaciune scurta la finalul vietii.

Deci e ok sexul inainte de casatorie. Trebuie doar sa iti para rau dupa?

Răspuns Câştigător
| pagliaci a răspuns:

Credincioșii și logica sunt două drepte paralele.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu iartă dacă îți pare rău cu adevărat și te pocăiești...dar mai fericiți sunt cei ce se bucură de acest lucru în cadrul căsătoriei. Și Dumnezeu ne vrea fericiți. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„Mi-am facut un prieten credincios si"
Nu, nu ți-ai făcut.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Tu esti exemplu de credincios tipic. Raspunzi rautacios peste tot si crezi ca le stii pe toate. Mersi ca existi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Nu sunt credincios.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Mai grav daca nu esti credincios si totusi nu ai capacitatea de a argumenta si aduce dovezi pentru ceea ce spui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Ești foarte amuzant.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Mersi. Tu nu esti. Pari frustrat.

| Anonim78888 a răspuns:

Cumva ți-ai răspuns singur. Scopul religiei e să-ți ia toate bucuriile.
Dumnezeu nu-i vrea pe oameni triști. Religioșii îl folosesc pe Dumnezeu că pe o metodă să atragă și să manipuleze pe alți oameni în cultul lor.
Oare asta nu e o formă de păcat?!

| Eisenheim a răspuns:

Deci poți ucide,sex,furt, toate relele, oricum în ultimă oră a vieții îți pare rău și scapi, mergi in rai, și ești un sfânt. Serios, chiar nu va gâdilă urechea când auziți așa ceva? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religiosii fug de gandire ca dracul de agheasma.

| CostinAlamariu a răspuns:

Probabil prietenul tau a fost atat de dur cu sexul inainte de casatorie si atat de "iertator" cu criminalul ca sa se ia la tranta cu trendul social de a vedea sexul inainte de casatorie ca ceva inofensiv.

Da, sexul inainte de casatorie este un pacat, si unul destul de grav.

Nu, nu ajunge sa spui o mica rugaciune si sa-ti "para rau" doar.

Fie ca esti criminal, fie ca esti curvar iertarea acestor pacate, amandoua grave, este obtinuta printr-o cainta care iti frange inima, care te ingenunchiaza si care te face chiar sa plangi pentru pacatele tale.

Nu ajunge sa zici doar "vai ce rau imi pare".
Dumnezeu vrea sa vada ca tu in inima ta ai realizat complet gravitatea pacatului savarsit.

Si de ce spui ca scopul religiei e sa-ti ia toate bucuriile?
Sexul e placut doar daca se face inainte de casatorie? Dupa casatorie brusc nu mai e asa placut?

Nu pricep, ce bucurie iti ia? De ce nu te poti bucura de sex dupa casatorie?

| Alice270246 a răspuns:

Nu la asta se referă. Orice păcat pe care un om îl face, poate fi iertat, daca își cere iertare de la Dumnezeu. Dacă de exemplu, un bărbat nu a auzit niciodată de Dumnezeu, sau a auzit, dar nu a crezut și face sex înainte de căsătorie sau omoară pe cineva, iar apoi își dă seama de ce păcate a comis, și se întoarce la Dumnezeu cu toată inima, atunci este iertat. Dar dacă știe că ceea ce face nu este bine și stie că exista un Dumnezeu care îl va pedepsi pentru asta și totuși face, atunci nu va fi iertat. Este ca și cum eu aș lua un ciocan și aș sparge geamurile casei, iar apoi să îmi cer iertare de la mama, chiar dacă știam că nu fac ceva bun, și ea să mă ierte. Este ca și cum ai profita de bunatatea lui Dumnezeu. Înțelegi?