| SaveTheNature a întrebat:

Musulmanii Budistii si Hindusii vor ajunge in rai sau in iad chiar si cei buni?

22 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Raiul si Iadul au alte forme in aceste religii, deci nu se pliaza cu "taramurile magice" crestine.

| Hope77 a răspuns:

Dumnezeu va judeca pe fiecare om dupa lumina pe care a avut-o sau la care a avut acces, si masura in care a trait acea lumina. vor fi mantuiti cu siguranta si musulmani si budisti si hindusi, iar multi crestini cu numele vor fi lasati pe dinafara

| Zenicide a răspuns:

Din pacate in budismul traditional nu exista rai sau iad, ei vor face parte din univers si dupa moarte dar nu intr-o stare constienta.

| GoldVali a răspuns:

Vor ajunge fiecare in zona lor de rai si iad.

| danut a răspuns:

Hope77 a dat raspunsul corect, sunt de aceiasi parere.

| SaveTheNature explică (pentru Hope77):

Biblia ce spune?

| Hope77 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cred ca pasajul asta spune cate ceva: Luca 12:47, 48 "Iar sluga aceea care a ştiut voia stăpânului şi nu s-a pregătit, nici n-a făcut după voia lui, va fi bătută mult. Şi cea care n-a ştiut, dar a făcut lucruri vrednice de bătaie, va fi bătută puţin. Şi oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, şi cui i s-a încredinţat mult, mai mult i se va cere."
Dumnezeu este bun, este dragoste si este gata sa primeasca farama de credinta a musulmanului si a hindusului, iar multora dintre ei li se descopera direct (pentru ca n-au acces la Biblie). peste 80% din musulmanii care devin crestini astazi o fac urmare unor vise in care li se descopera Hristos. si multi platesc cu viata schimbarea pe care o fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Ar fi corect daca xinismul ar reprezenta adevarul absolut.

| RAY a răspuns (pentru Hope77):

Ca crestin poti scapa din arabia saudita, poti spera la o viza spre vest asta e adevarul nu vrajeli cu isus in vise

| Hope77 a răspuns (pentru RAY):

Multi ar vrea ca asa ceva sa fie vrajeli ca sa-si poata vedea mai departe de desfrau si hotie si minciuna. un crestin nu este chemat sa-si scape viata cu orice pret. unii reusesc sa emigreze intr-adevar, altii sunt chemati de Dumnezeu sa dea marturie in tara lor si sunt dispusi sa o faca cu pretul vietii. nu e fair play sa faci mincinosi pe niste oameni care au o experienta deosebita doar pentru ca tu nu o ai

| RAY a răspuns (pentru Hope77):

Experiente spre o viata decenta da le respect experientele nu mam legat de ele, tu de ce nu visezi pe alti zeii pe mohamed de exemplu? cum arata isus daca au vb cu el?

| Hope77 a răspuns (pentru RAY):

Tocmai asta e mirarea. cum de nu li se descopera Mohamed musulmanilor pentru a-i pastra pe calea lor, a islamului. raspunsul e simplu: Mohamed a fost un profet fals. toti zeii falsi ai Egiptului, Greciei, Indiei etc au cazut si cad in fata singurului si adevaratului Dumnezeu. am cunoscut persoane care au fost indrumate prin vise si in tari crestine, dar indrumarea era legata de o intelegere mai corecta a Scripturii pe care deja o aveau si aveau si acces la ea.

| RAY a răspuns (pentru Hope77):

Pentru ca traind in lumea aia a lor saraca, violenta, plina de ura, comunista vor si ei democratie, isus apare si la ei ca profet in religia lor, e de fapt auto-sugestie, o stare de hipnoza religioasa

| Hope77 a răspuns (pentru RAY):

Daca ar fi hipnoza religioasa, pentru ca ei aud toata ziua de Alah si Mohamed, cel m normal ar fi ca rezultatul auto-sugestiei sa fie o viziune cu Mohamed si nicidecum cu Isus. e adevarat ca in Islam Isus e socotit un profet, dar nicidecum nu are proeminenta pe care o are Mohamed. in plus Isus li se descopera nu ca un simplu profet ci ca Dumnezeu adevarat, Alfa si Omega, asa cum Il prezinta Scriptura, si nu denaturat cum apare in Coran

| RAY a răspuns (pentru Hope77):

Eu propun sa aduci un mulsan cu relevati de astea toata viata lui sa nu fi stiut de isus si sa spuna nt pe de rost atunci am sal cred

| Hope77 a răspuns (pentru RAY):

Si Toma a pus conditii. sa dea Dumnezeu sa patesti ca el :-), adica sa crezi. din tot ce am studiat si observat in scurta mea viata, minunile nu ajuta pe om sa aiba credinta, ci doar il indruma pe o cale mai buna. "Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi. " Luca 16:31. Biblia in sine e o minune, profetiile implinite atesta aceasta minune. trebuie sa sapi insa serios inainte de a afirma ca sub pamant e doar fier ruginit sau o comoara.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Deuteronomul 1:17 - "Judecata îi aparţine lui Dumnezeu"

| EmaS a răspuns:

Dupa moarte urmeaza judecata.In lumina Bibliei, toate ideile potrivit carora i se ofera omului dupa moarte,inca o posibilitate de mantuire se dovedesc ca rataciri a fanteziei omenesti,,caci oamenilor le este randuit sa moara o singura data,dupa care vine judecata.,,Aceasta este valabil atat pentru oamenii care au ajuns in contact in vreun fel oarecare cu mesajul lui Dumnezeu, cat si pentru cei care nu l-au auzit.,, toti ne vom infatisa inaintea scaunului de judecata a lui Dumnezeu. Nu se intampla ce se intampla dincolo de zidul mortii, ci numai cele lucrate aici si astazi,, pentru ca fiecare sa primeasca cele lucrate in trup, potrivit cu ceea ce a faptuit fie bine fie rau.,, De la aceasta judecata nu este exceptat nimeni: credinciosi, indiferenti, liber-cugetatori, pagani, pe scurt : tot pamantul.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nimeni nu cunoaște Judecățile lui Dumnezeu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu pentru ca 2 drepte paralele nu se intalnesc niciodata.

| para001 a răspuns:

In iad

| Boktaruu a răspuns (pentru SaveTheNature):

Biblia spune ca este o carte veche de 2.000 ani care inca spala creiere la saracii oameni care nu inteleg (sau nu vor) stinta si prefera basmele stravechi. Asta spune biblia.