| ViorelTeVede a întrebat:

In opinia crestinilor,oamenii de alte religii cum ar fi hindusii, musulmanii sau budistii sau cei care nu sunt crestini ce vor pati dupa moarte? Vor ajunge in iad? Sau ce vina are negrul care traieste in padurile africane ca el nici macar nu a auzit de notiunea de crestinism?
Stiu ca pare cretina intrebare dar am doar 15 ani si de cand sunt mic ma framanta acest lucru.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apocalipsa nu va veni pana cand evanghelia nu va fi cunoscuta in toate colturile pamantului.deasemeni un om care duce o viata morala din voia si educatia sa si face ceia ce este placut domnului, va ajunge in rai inaintea mea de exemplu care sant crestin ortodox si nu prea practic. doar cred.dar credinta fara fapte!

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar daca nu te duci in rai mai OL37 un post de fochist tot ai rezervat la cazanele iadului. Sper sa ma frigi bine si sa nu uiti sa-mi da-i cu mirodenii.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si cei care au murit ce le facem?

12 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Si la acei oameni a ajuns Evanghelia, multi dintre ei sunt crestini, deja! Altii vor fi dupa ce vor vedea ca Hristos a revenit pe Pamant si si-a ridicat Biserica la Cer. Sa nu uitam, totusi, ca Israelul este poporul ales si iubit de Dumnezeu! Chiar crezi ca ii va lasa sa ajunga in iad?

| danay72 a răspuns:

Un adevarat crestin nu judeca pe alti si se bucura daca poate ajuta pe cineva care nu-l cunoaste pe Dumnezeu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Vor fi judecati dupa legea firii

| sublime89 a răspuns:

Nu vor ajunge in iad pentru ca nu exista niciun iad.

| Kalla a răspuns:

Nu cine nu este crestin, cine nu il slujeste si nu il are in inima pe Dumnezeu. Evreii, cativa musulmani si crestinii nu o sa pateasca nimic.Si nu este greu sa treci de partea binelui. Poti sa il hulesti pe Dumnezeu toata viata dar in momentul necazului daca te intorci spre lumina Domnului El te va ierta si va face tot posiilul ca tie sa nu ti se intample nimic.Cand va veni mania Domnului si tu iti vei da seama ca El chiar exista si vine sa biruiasca rautatea tu trebuie doar sa te intorci de buna voie la El.Alegi,ori El ori satana care vrea sa ne ia pe toti in iad. happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Romani 14:12 - "Fiecare dintre noi îi va da socoteală despre sine lui Dumnezeu"

Acest verset scoate în evidenţă că Dumnezeu este cel ce va judeca, deci doar el ştie cu precizie ce sentinţă îi va oferi fiecăruia. Noi putem doar să ne dăm cu părerea, Dumnezeu ştie toate detaliile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hombre? nu-ti rezerva un loc la pedeapsa vesnica.nu e indicat.si mirodeniile nu le cred chiar placute peacolo.

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns:

Dragul meu, nu vor ajunge in iad. Dumnezeu ii va judeca dupa legea constiintei, dupa fapte dupa inima lor curata sau nu.

| IonutzWoW a răspuns:

Dumnezeu nu alege oamenii dupa religii. Religiile sunt inventile oamenilor asa ca nu ar trebui sa le luam in calcul atunci cand vorbim despre Dumnezeu.