| OctavianDanielMaria a întrebat:

Noe s-a nascut in Mesopotamia, atunci cum a putut el sa se duca in Africa,America de Nord,America de Sud,,Asia, Australia si Europa dupa animale ca sa le salveze de potop?

44 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai n-ai adus niciun contraargument la posibilitatea pe care am adus-o in discutie, ca anumite animale aveau in trecut o arie mai larga de raspandire, si ti-am adus doua exemple concrete

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Biblia spune ca animalele dupa fiecare soi au intrat in arca. Dar as crede si daca Biblia ar spune ca doua exemplare din toate speciile de mamifere terestre, pasari, amfibieni si reptile au fost pe arca. Insa pe atunci nu era clasificarea aceasta a regnului animal.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nici tu nu crezi ceea ce ai afirmat man

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Nilsson):

Da. Lei se gaseau si de partea noastra Mediteranei, in sudul Italiei, acum vreo 2000 de ani.

| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In cat timp?
Lumea presupune ca a durat cam 100 de ani. Cand este mentionat pentru prima data in Biblie (Genesa 5) avea 500 de ani, cand intra in arca avea 600 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La inceput ai pus problema ca anumite specii de animale nu existau in Mesopotamia happy
A completat foarte bine userul Nietzsche, lei au trait chiar si in Europa si pe teritoriul tarii noastre:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/History_of_lions_in_Europe

Nu stiu ce te te mira faptul ca au intrat animale in corabie, in Biblie spune ca izvoarele adancurilor s-au deschis, deci apa de la potop provenea in cea mai mare parte din scoarta terestra.
Probabil inainte de potop au existat seisme de magnitudine mica pe masura ce apa patrundea printre substraturile scoartei pana sa ajunga la suprafata.

E dovedit stiintific ca animalele percep seismele de magnitudine mica mai bine decat omul, iar acestea s-ar fi refugiat in arca care oferea o izolatie fonica mai buna datorita constructiei din materiale care absorbeau undele seismice.

Pinguinii n-aveau nevoie sa intre in arca deoarece sunt niste inotatori excelenti, e stanjenitor sa le iei si ultima consolare a celor care nu se simt prea destepti happy

Alte intrebari?

Răspuns utilizator avertizat