| TatianaCecilia a întrebat:

Nu am inteles cea dea 3-a porunca Dumnezeiasca..Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.

Astept explicatii.

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. În scrierile ebraice, limba în care au fost scrise iniţial aceste cuvinte, este folosit numele personal al lui Dumnezeu, Iehova. Cu trecerea timpului acest nume a fost înlocuit cu diferite titluri cum ar fi Domnul. Numele Iehova provine dintr-un cuvânt ebraic ce înseamnă "El face să devină", cu alte cuvinte, îşi duce întotdeauna la îndeplinire promisiunile. Israieliţii din vechime - căci lor le-a fost dată porunca iniţial - au văzut de multe ori cum Dumnezeu şi-a împlinit promisiunile faţă de ei. Prin urmare, dacă cineva nu mai avea încredere în ceea ce promitea Dumnezeu, era ca şi cum ar fi luat în deşert numele lui, adică ar fi pus la îndoială semnificaţia acestui nume. Aceasta e doar una din semnnificaţia acestei porunci. Din păcate, unii neînţelegând corect această poruncă au eliminat din Scripturi numele lui Dumnezeu. Dacă mai ai unele înterbări în acest sens le poţi scrie.

31 răspunsuri:
| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Numelui divin"? Nu știu la care din cele 5000 de nume te referi (pentru că aproape atâtea nume și apelative către divinitate există în Vechiul Testament!), dar nici unul nu a fost scos din Biblie.

Astăzi, poporul cel mai autorizat să ȘTIE ce este cu apelativele divine, NU MAI FOLOSEȘTE "IHVH" tocmai pentru că au pierdut pronunția originală, cea corectă. Nu este vorba de scoaterea din biblie a vreunui nume, ci de insistența greșită a unor secte de a folosi O PRONUNȚIE FALSĂ, TOTAL GREȘITĂ, ÎN DEZACORD TOTAL cu ceea ce știe chiar POPORUL SFÂNT, EVREII ȘI RABINII DINTOTDEAUNA!

Cum justifici faptul că una din cele mai mari denaturări și MODIFICĂRI ALE BIBLIEI a fost făcută de cultul "martorilor" prin introducerea de 237 ori, în mod forţat şi total nejustificat a numelui Iehova în Noul Testament. Inserarea acestui nume nu are nici un suport în originalul grecesc.

De câte sute de ori au încălcat "martorii" porunca din Apocalipsa 22, 19 prin denaturarea repetitivă a Bibliei?!

"Numele Iehova" este totuși un compus artbitrar prin îmbinarea dintre un nume și vocalele altui nume (ciudat, nu?).)