| AhileSemiZeu a întrebat:

La ce se refera a III-a porunca "Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert."?

15 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Sa nu faci misto cu numele lui, sa nu faci misto de el si nici sa folosesti numele lui pentru a blestema.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Ceva in genul "a bate pe cineva Dumnezeu", injuraturi si folosit aproasta.

| Elvina a răspuns:

Sa nu spui injuraturi, mai ales alea care au numele mui Isus in ele.

| Sarah15is a răspuns:

Porunca atrea spune sa nu injuri de dumnezei, sa nu juri pe dumnezeu si nici de isus si de duhul sfant nici de imparatia cerurilor nici de casa domnului.

| Dorugar a răspuns:

Porunca se refera la faptul sa nu te kci (pardon de expresie) pe Legea lui Dumnezeu, asa cum fac absolut toti crestinii, preotii lor si religia lor diabolica!

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns:

Exemple practice, sa nu injuri folosind numele Lui, sa nu i-L folosesti in contexte in care nu au de-a face cu religia *glume, bancuri, expresii de rutina etc!

| NoShit a răspuns:

Să nu înjuri o prăjitură de dumnăzei că-i prea delicioasă să merite asta.

| Synapse a răspuns:

Adica sa te duci singur ma...

| roxanad a răspuns:

Sa nu il folosesti intr-un mod nedemn, sa nu-l dezonorezi.