| WayhaughtK a întrebat:

Nu sunt linistita in privinta cu homosexualitatea si biserica.
Dintotdeauna mi-au placut femeile. Nu pot schimba.
Ma duc la biserica, cred in Dumnezeu.
Dar biserica ma condamna. La fel si biblia.
Dar eu nu vreau decat o viata linistita, la casa mea cu o femeie. Sa ne vedem de viata noastra. Nimic altceva.
Dat lucrul acesta ma duce in pacate grave ( curvire... Pentru ca nu ma pot casatori si pacatul homosexual si mai sunt si altele).
Singura solutie ar fi sa traiesc singura toata viata.
: (((
Cu barbatii ma inteleg foarte bine. Pot fi o prietena buna. Dar nu mai mult. Nu pot.

Voi aveti vreo parere, vreun sfat? Ceva?
Multumesc!

59 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie tot femeile imi plac.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie tot femeile, dar daca eram femeie, cred ca tot femeile imi placeau.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Oamenii nu se nasc așa, ei devin așa din cauza unor conjuncturi(știu de exemplu fete care au ajuns așa pentru că tatăl lor se purta urât cu ele în copilărie și și-au pierdut încrederea în băieți/bărbați).
Crede-mă că îți poți schimba orientarea spre firesc dacă îți dorești cu adevărat, e ca și cu fumatul de care unii susțin că încearcă dar nu se pot lăsa, și totuși unii au încercat cu adevărat și au reușit. Cu atât mai bine că mergi la biserică și crezi în Dumnezeu, El te poate ajuta să ieși din situația asta.
Nu știu de ce dar mi-ai creeat impresia că aproape plângeai (erai foarte supărată) când ai scris acest mesaj și am încercat să fiu foarte blând dar în același timp să-mi zic opinia.
Te rog să nu te superi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba are biserica cu viata ta sexuala?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ai fost doar ingust la minte, nu bland.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Eu sunt lesbian. A fost greu pana am recunoscut. greu a fost cu popa, ca mi-a spus ca ma blestema sa nu mai fiu lesbian, ca ma da afara din biserica lui (de parca e a lui, nu a lui Dumnezeu). Bine, apoi l-a prins nevasta-sa cu o enoriasa, o spovedea in pielea goala. Tipa vorbea la microfon, daca intelegi la ce ma refer.

| Octavian199 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

De ce esti heterosexual? rolling on the floor

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru suntserios):

Dacă zici tu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Compari homosexualitatea cu fumatul?
Crezi ca un batranel care traieste pe un nor si care condamna rau de tot homosexualitatea o va ajuta?
Homosexualitatea depinde de conjuncturi?

Nu zic numai eu, cred ca zic toti care au citit

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu răspund : )))

| minrest a răspuns:

Ia sa vedem, te condamna Biblia? In VT ni se prezinta un legamant intre o confederatie de triburi, cunoscuti astazi ca evrei si Dumnezeu. Legamantul are ca scop dezvoltarea unei culturi lipsite de idolatrie, care sa permita intelegerea lui Dumnezeu de catre cei legati prin legamant, si de catre toti ceilalti oameni. Se cer multe, printre care abtinerea de la acte homosexuale si distrugerea Canaanitilor. OK! Banuiesc ca nu esti evreica; asa ca nu esti sub legamant, ci libera de contract; nu discut aici daca Biblia e cuvantul lui Dumnezeu, care biserica are dreptate si daca are vreuna; insa ce stiu este ca Biblia nu te condamna.

| minrest a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Si daca nu s-or fi nascut asa, ce? Mai aveti de gand sa omorati multa lume prin terapia de conversie obligatorie, cum l-ati omorat pe geniul in matematica Alan Turing, si pe atatia altii? Ia spune-mi si mie, cine a fost convertit la heterosexualitate cu succes? Nimeni; se abtin cu mari eforturi o mana de fanatici religiosi. Putina responsabilitate, te rog!

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru suntserios):

Vrei să spui că există oameni care s-au lăsat de fumat dar de homosexualitatea e imposibil să te vindeci?
Crezi că așa spune creștinismul /Biblia că arată Dumnezeu?
Vrei să spui că nu depinde?
Eu nu o să te fac pe tine în nici un fel pentru că ești în persoană inteligentă care doar se preface că nu înțelege, pentru că na, trebuie să contești orice spune Biblia, dar știu că în sufletul tău, dacă ți-ar zice copiii tăi că sunt homosexuali nu ai fi tocmai încântat de situație.

| minrest a răspuns:

Ti-am dat parerea, vine sfatul: Adopta o teologie liberala, ca majoritatea episcopalienilor, ca majoritatea luteranilor, si nu ai decat sa mergi la biserica ortodoxa in continuare, dar fara sa o mai iei in serios ca cerinte, si ca teologie. Bisericile astea ii si casatoresc pe homosexuali. Vorba lui Isus, cine nu are pacat, sa ridice primul piatra (iar adaugarea mea, si sa-si dea cu ea in cap).

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Fix asa spune biblia ca arata dumnezeu, nu scrie acolo ca ne a creat dupa chipul si infatisarea lui? Si cum el a fost primul rezulta ca e un batranel catre traieste sus pe nori.

Homosexualitatea nu se vindeca, poti sa iti schimbi orientarea sexuala de a lungul vietii, asta nu inseamna vindecare sau imbolnavire.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Daca un copil ar meu mi ar zice ca ar fi homosexual singura teama reala ar fi rahaturile la care ar fi supus de persoane cu mentalitatea ta. Inca nu am copii, pana o sa ii fac si vor ajunge la maturitate sa isi descopere homosexualitatea sper sa se mai curete din cei pe care ii f.ute grija cu cine se *** altii

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru minrest):

Nu adu în discuție fapte ale persoanelor care nu au nici o legătură cu mine. Cum ar fi să te iau eu pe tine că de ce v-ați lăsat rudele să moară nepermițând să le fie făcute transfuzii de sânge când de fapt tu nu ai nici o legătură cu martorii lui Iehova (care la fel ca tine pretind că respectă Biblia)? Cum ar fi?
Se poate vindeca stai liniștit! Puterea psihicului omului poate face minuni!
https://m.adevarul.ro/......index.html

| minrest a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Adica vrei sa spui ca nu recomanzi terapia de conversie? Eu si martorii lui Iehova avem in comun faptul ca pretindem ca respectam Biblia, ca urmare eu sunt vinovat de faptul ca martorii refuza transfuziile? Foarte ingenios; prea ingenios chiar pentru o buna igiena mentala; ai recomandat unei persoane gay conversia, iar eu ti-am spus ca a dus pe multi la moarte, ceea ca vad ca stiai; cred ca am fost la obiect. Respecta porunca ''sa nu ucizi'', si cand reusesti, mai vedem.

| Holiday a răspuns (pentru Florin9Florin9):

"Vrei să spui că există oameni care s-au lăsat de fumat dar de homosexualitatea e imposibil să te vindeci?"

Nu are nici o legatura fumatul cu orientarea sexuala. Sunt lucruri diferite. Dar chiar si asa...
Lasatul de fumat de face nefumator. Ceea ce in principiun iti aduce un beneficiu. "Vindecarea" de homosexualitate te-ar putea transforma cel mult intr-un asexual, nicidecum in heterosexual. De ce ti-ai dori asa ceva!?

"... dacă ți-ar zice copiii tăi că sunt homosexuali nu ai fi tocmai încântat de situație."

Si de ce ar trebui sa nu fiu eu incantat daca ei asa simt? Doar pentru ca sunt turbati de astia religiosi care au de marait tampenii? Neah...

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru suntserios):

Ba da. Asta ar însemna că Dumnezeu e bărbat /bătrân când citește cineva de gen masculin și e femeie/bătrână când citește cineva de gen feminin. În fine. Poți spune lejer că asta înseamnă că Biblia e scrisă greșit, nu că ar fi ceva greșit în interpretarea ta.
M-a uns pe suflet când ai spus că homosexualitatea se poate modificahappy. Eu tot zic că e o boală, de exemplu homosexualii mor mai tineri.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu, am zis ca sexualitatea se poate modifica, nu homosexualitatea, nu interpreta. Asta nu face homosexualitatea o boala.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru minrest):

I-am zis acelei persoane ca s-ar putea vindeca de asta (am încercat să-i zic asta cât mai pașnic posibil, nu am venit cu un răspuns gen,, lăsa-te sau o să arzi în iad '' etc, ca Doamne ferește s-o sperii sau bag în depresie. E ceva greșit în asta?
Nu îmi dau seama dacă a doua ta întrebare e ironică sau serioasă, îmi pare mai mult ironică dar nu-mi dau seama 100%

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Holiday):

Așa este, nu și-ar dori nimeni așa ceva, dar vindecarea de homosexualitate ți-ar putea aduce și opusul, depinde de fiecare cum gestionează situația.
Neah? Știi cum e, din vorbe facem multe dar când suntem puși în fața faptului împlinit, mai greu. Dar dacă tu așa zici, nu am ce să fac altceva decât să te cred pe cuvânt.

| Holiday a răspuns (pentru Florin9Florin9):

"...dar vindecarea de homosexualitate ți-ar putea aduce și opusul..."

Opusul oricarei forma de orientare sexuala e lipsa ei, nicidecum alta forma, pentru ca, revenind la fumat, fumatorii de tigarete nu sunt opusul celor care fumeaza pipa. Ambii sunt fumatori, doar ca au alte preferinte. La fel si cu orientarile sexuale, unele nu sunt opusul altora.

" Știi cum e, din vorbe facem multe dar când suntem puși în fața faptului împlinit, mai greu"

Da-mi macar un motiv concret pe care l-as avea sa fiu nemultumit.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Holiday):

Ah, ok. Se pare că nu m-am exprimat chiar corect.
Dar se înțelege ideea, homosexualii care devin heterosexuali nu trebuie automat să aibă problemele spuse de tine, depinde de ei cum gestionează lucrurile.
Ai putea să te simți jenant în cercurile de prieteni
Ai putea să fii dezamăgit că nu vei avea un nepot,, natural ''
Ai putea să nu te împaci cu gândul că, copiii tăi probabil o să moară mai devreme
Etc

| Holiday a răspuns (pentru Florin9Florin9):

"...homosexualii care devin heterosexuali..."

Niciun homosexual nu devine heterosexual. Cel mult sa se prefaca din diverse motive.

"Ai putea să te simți jenant în cercurile de prieteni"

Nu am nici un motiv sa fiu jenat. Repet, faptul ca mai sunt unii dusi cu capul care au ceva de comentat, nu e problema mea, ci a lor. Ei au disconfort psihic, nu eu.

"Ai putea să fii dezamăgit că nu vei avea un nepot,, natural ''"

Nu e rolul copilului meu, si in general al oricarui copil, sa faca nepoti bunicilor. Daca vor/pot sa faca ii fac, daca nu, nu. Trebuie sa inveti sa faci distinctie intre dorintele tale si ale copiilor. De multe ori nu corespund, ba de multe ori sunt total opuse, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu eu suparat ca isi traieste viata asa cum isi doreste. Ar fi absurd, nu?

"Ai putea să nu te împaci cu gândul că, copiii tăi probabil o să moară mai devreme"

Asta chiar e o tampenie. De unde ai tras concluzia asta?
Dar chiar de ar fi asa, desi nu e, daca am un copil care vrea sa se faca alpinist, de exemplu, trebuie sa-l opresc pentru ca e un risc mai mare sa moara de tanar decat daca ar fi contabil?!

| SG1995 a răspuns:

Conform Bibliei coitul a doi masculi e imoral, nu zice nimic de două femele. Trage de aici concluzia!

| SG1995 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Adică dacă vreau cu adevărat o să-mi placă nădrâgul?

| gratargratar a răspuns:

Pai si ce ai dori? Sa se schimbe Biserica pentru tine? Sau sa modificam (sau sa reinterpretam) Biblia?

Chestiunea este clara: ori renunti la homosexualitate, ori la Dumnezeu - asa cum il intelege crestinismul autentic.

Exista terapii pentru aceasta boala a homosexualitatii. Iti recomand sa le incerci. Sunt destui homosexuali care au devenit heterosexuali. Gasesti marturii pe Youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=6SVqkIst2u4

Daca te rogi lui Hristos, te spovedesti si te impartasesti, nu se poate sa nu te vindeci. Caci Dumnezeu n-are pe nimeni de pierdut. Se poate insa ca pentru tine Biserica sa fie doar o terapie, caz in care se explica contradictia.