| DracuIa a întrebat:

De ce multa lume nu observa ca pacatul e singura problema a lumii?

Si cel mai rau e, ca vad ca majoritatea chiar aproapte tuturor le e greu sa gandeasca, toti traiesc, ca oile nu-si deschid ochii odata, si mintea sa gandeasca putin ce e in jurul lor, ce e cu lumea asta care-i inconjoara...
Si desi multi cred ca fac asta, o fac intr-un mod gresit si eronat,se apuca sa caute raspunsuri unde nu e nevoie...

Adica daca stai putin si te gandesti,analizezi, in final tot la aceasta greseala o sa ajungi, pe langa problemele de tip fizic (Imbatranirea,inbolnavire,moartea), care si aceastea au fost date cu un scop, si acela de a NU piere, ci de a fii salvati prin ele!

Exact asa e, Pe langa ca suntem perfecti, daca am alunga pacatul, si ar ramane doar problemele fizice, chiar si aceste probleme au ca scop salvarea noastra.

Unii nu inteleg ca inainte de a pacatuii, eram perfecti, chiar si acum in ziua de azi poti fii perfect, sa te bucuri de viata, insa din pacate cine alege sa se gandeasca la ce e e cu adevarat bun si folositor pentru sine?
Adevarul este ca adevarul si viata sunt simple, doar ca noi le complicam, caci nu gandim cum trebuie, asta e toata problema pacatului,o sa explic mai jos din nou, ce e pacatul.
Asa ca Noi nu am fost adusi aici ca sa suferim, ci prin viata, sa vedem, sa experimentam, sa vedem cu cohii nostri ce si cum e pacatul (greseala),
Care Pacatul este o greseala, ceva ce duce orice fiinta la propriul necaz, la propria distrugere, si mai rau e ca va vrea sa ia si pe altii cu el.
Iar Pacatul apare atunci cand nu gandesti bine, si nu alegi sa intalegi ca mai presus de toate trebuie sa fii bun,intalegator,iertator,calm,linistit,bland,iubitor,umi l etc (sfant) opus caracterului nostru pacatos.
Deci pacatul se produce abia atunci cand nu gandesti bine cu inima si mintea laolalta.
Asta e singura problema a fiintei. Pacatul.
Si astfel sa intalegem ca nu e bun si sa renuntam la el. ca abia mai apoi sa putem obtine din nou viata vesnica.
De aceea Aceasta Lume, Pamantul, ca un loc de testare,antrenament, al sufletului omului, prin intermediul partii fizice, care ne ajuta sa simtim ce putere negativa si distructiva are pacatul (greseala).
De asta dupa ce parasim aceasta lume, dupa ce murim mai exact, daca am ales sa traim fara pacat, si am intales ca nu e bun, atunci da, vom merge in lumea perfecta, unde se zice ca nici un pacatos nu a pus piciorul, asta ce inseamna?
Ca logic ca acolo sunt oameni sfinti, care stiu ca nu e bine sa pacatuiesti, sunt siguri pe ei, pentru ca la randul lor, si ei au trait aici pe pamant si au vazut si au intales, aici pe pamant sau sfintit si ei, unde ar trebui si noi sa facem asta, dar stii cum se zice, multi vad/aud, putini inteleg, din pacate...

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

Pentru ca in majoritatea cazurilor oamenii studiaza efectele si nu cauzele. Cele cateva cauze studiate sunt insuficiente pentru stiinta omului.

23 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cand esti prost vezi prostie acolo unde este inteligenta.

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns:

Uite ce scrie in evanghelie despre pacat :

Crestinii, nemaifiind sub Lege nu pacatuiesc.
"Căci păcatul nu va avea stăpânire asupra voastră, fiindcă nu sunteţi sub lege, ci sub har."
( Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel - 6/14)
"Caci legea pricinuieste manie; dar unde nu este lege, nu este nici calcare de lege."
( Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 4/15)
"Căci, până la lege, păcatul era în lume, dar păcatul nu se socoteşte când nu este lege."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 5/13)
Iar unde nu este calcare de lege nu este nici pacat.
"Pentru că din faptele Legii nici un om nu se va îndrepta înaintea Lui, căci prin Lege vine cunoştinţa pacatului "
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – (3/19-22)
"Unde iti este, moarte, biruinta ta? Unde iti este, moarte, boldul tau?
Si boldul mortii este pacatul, iar puterea pacatului este legea."
(Epistola catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 15/55, 56)
"Drept aceea nici o osândă nu este acum asupra celor ce sunt în Hristos Iisus.
Căci legea duhului vieţii în Hristos Iisus m-a eliberat de legea păcatului şi a morţii,"
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 8/1, 2)
Toate religiile care spun ca un credincios pacatuieste, nu respecta Evanghelia, deci nu sunt religii crestine. Daca cineva este crestin, este fara de pacat, iar daca cineva pacatuieste nu este crestin ci este sub Lege deoarece asa a vrut el sa aleaga. Fiecare credincios care a ales sa urmeze invatatura unei religii care spune sa respecti Legea si nu spune sa traiesti in Duhul va fi judecat la judecata de apoi in conformitate cu Legea. Cei care cred in Iisus Hristos si au ales sa traiasca in Duhul, adica in conformitate cu Evanghelia, nu vor fi judecati!
"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/16-18)
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)

Deci cei care asculta cuvantul lui Iisus, adica crestinii, doar aceia nu vor fi judecati! In mod normal, nici un credincios nu ar alege o religie care sa il faca sa pacatuiasca, si sa ajunga sa dea socoteala la judecata de apoi, dar o face deoarece este manipulat de mai marii bisericii din care face parte, care profitand de faptul ca nu cunoaste Evanghelia ii baga in cap o alta invatatura, de pe urma careia ar avea ei de castigat. Puterea manipularii este foarte mare deoarece se bazeaza pe practici ale prestidigitatorilor, aceia care te fac sa vezi si ce nu este. Din ce am scris pana acum reiese ca Legea ramane valabila pentru cei care aleg sa fie sub Lege. Iata cine sunt acestia.
"Ştiind aceasta, că legea nu este pusă pentru cel drept, ci pentru cei fără de lege şi răzvrătiţi, pentru necredincioşi şi păcătoşi, pentru necuvioşi şi spurcaţi, pentru ucigaşii de tată şi ucigaşii de mamă, pentru omorâtorii de oameni,
Pentru desfrânaţi, pentru sodomiţi, pentru vânzătorii de oameni, pentru mincinoşi, pentru cei care jură strâmb şi pentru tot ce stă împotriva invataturii sănătoase,"
(Epistola intaia catre Timotei a Sf. Apostol Pavel –3/9,10)
Observati ca la sfarsitul citatului spune si ca legea este pentru tot ce sta impotriva invataturii sanatoase.
Dar sa va scriu citatul din care reiese care este invatatura sanatoasa.
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,
Gâlcevi necurmate ale oamenilor stricaţi la minte şi lipsiţi de adevăr, care socotesc că evlavia este un mijloc de câştig. Depărtează-te de unii ca aceştia.’
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-5)

| PumpkinDoll a răspuns:

Asta e natura noastra, orice om a facut macar un ''pacat'' in viata.Astia suntem noi, oamenii. Oricat ai incerca sa scapi de asta nu poti.Nu va mai exista ''pacatul'' sau raul ca sa fiu mai realista, cand nu vom mai exista nici noi.

Răspuns utilizator avertizat
| PumpkinDoll a răspuns (pentru DracuIa):

Pai da, asta suntem si asa vom ramane pana cand vom disparea.Fiinte imperfecte.Nu exista fiinta/om perfect.Tu vrei sa traiesti intr-o utopie,ceea ce este imposibil pentru ca atunci cand utopia va exista,n-o sa mai fim noi. Daca am fi si noi acolo, n-ar mai fi o utopie, nu putem fi contemporani cu asa ceva oricat am incerca.Da, viata poate fi frumoasa sau urata in funcite de noroc(mai incolo depinde si de tine), tu vrei sa existe bine/bunatate/trandafiri/fericire 100%.Sa nu aduci argumente religioase si sfinti.A da, daca ma gandesc mai bine, cica toti avem pacatul ala din nastere, deci automat devi imperfect fara voia ta conform religieirolling on the floor

| Mircea08 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Dumnezeu a creat pe om - crezi cumva ca e usor sa creiezi un om? crezi ca nu este nevoie destiinta multa? ori daca Cel care ne-a creat are stiinta multa crezi ca ne-a lasa o invatatura in care ne spune cum sa traim buna, sau ne-a lasat o utopie? Daca unii oamenu nu inteleg aceasta invatatura, (si nu o inteleg pentru ca nu se obosesc sa o inteleaga )inseamna ca nu e buna? Toata invatatura lui Iisus se rezuma la ceva simplu - SA FII UN OM NORMAL!, anormal este sa furi, sa ucizi, sa iti bati joc de altii, sa minti, sa fii nemilos, nedrept etc. Sunt oameni care cred ca a trai asa este normal, si nu este nici o utopie

| benny7 a răspuns:

De ce multă lume nu observă că păcatul e singura problemă a lumii
Când ne apropiem de problema păcatului și căutăm o soluție, nu ar trebui să privim păcatul ca pe ceva care este inerent în sine, ci ar trebui să privim ce este cauza păcatului. Trebuie să ne dăm seama că problema nu este de a scăpa de păcatul nostru, dar problema este cum să câștigăm dreptatea. Nu putem să scăpăm de ceva care nu are o realitate reală tangibilă. Nu putem trata numai păcatul, deoarece păcatul nu este problema noastră reală. Problema este în absența luminii, în absența justiției, aceasta este problema, și aceasta este singura problemă. În cazul în care există bunătate, acest rău nu-și poate arăta fața.---ok*

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Pacatul e in om, deci omul e problema?