| anonim_4396 a întrebat:

Nu vă miră că ateii și sataniștii au atâtea în comun?

10 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

De fapt nu prea au.
Mai degraba crestinii si satanistii au in comun credinta in spiridusi invizibili.

| AC4S4 a răspuns:

Ateismul si Satanismul nu au nimic in comun, insa Ateii si Satanistii au un lucru in comun (generalizand), si anume dispretul pentru tot ce inseamna Crestinism.

| Nilsson a răspuns:

Stiu ca ii enerveaza pe unii comparatia asta, dar au cateva lucruri in comun:

1. Atat ateii cat si satanistii au surse comune de inspiratie pentru a ataca crestinismul, cum ar fi bloguri de genul ``crestinismulexpus`` unde la sfarsitul unui articol scrie Hail Satan

2. Ambele categorii cred ca Dumnezeu nu exista (ceea ce e paradoxal oarecum la satanism, cred in Satan dar nu cred in Dumnezeu)

3. Ambele categorii iau in desert numele lui Dumnezeu, satanistii au ritualuri de incalcare a celor 10 porunci, inclusiv a 3-a, ateii injura instinctiv de cele sfinte si sunt cu dracu pe buze

4. Ambele categorii pun omul in centru si accentul pe satisfacere placerilor fizice

5. Ambele categorii manifesta aroganta si superioritate fata de crestini, si considera ca au o cultura mult mai bogata decat acestia.

Ar mai fi si altele, dar ma opresc aici.

Evident, tin sa adreses si scuzele de riguare ateilor si tinerilor naivi care au fost dusi de nas de joyofsatan.ro (sper ca doar pentru o scurta perioada) care nu se regasesc in cazurile descrise mai sus, doar ca am observat aceste trasaturi cumune la cei cativa troli care populeaza acesta categorie, si in mod clar nu sunt reprezentativi, asadar considerati acesta postare un pamflet.

| reihiuke a răspuns (pentru Nilsson):

Esti pe dinafara. Asta pentru ca privesti dpdv al crestinismului totul. Daca ai privi cu zoom out, ai vedea ca de fapt satanistii si crestinii pot fi bagati in acc oala foarte bine, dpdv al modului de a gandi pe care il au, cum fac judecatile, cum cred, etc. Doar ca unul crede in mere si altul in pere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine nu ma mira ca sunt crestini ce pun asa intrebari.

| 393Dan a răspuns:

Eu am conuscut cativa atei care n-au prejudecati despre religii sau credinta in general. Si sunt chiar oameni de treaba si poti vorbi pe orice tema cu ei. De aceea realizez ca oamenii de obicei, chiar cand iti faci prieteni ii judeci dupa caracter si experienta, ci nu dupa credintele, hobby-urile sau interesele lor.
Cred ca multi din acesti atei vocali care ataca deschis alte persoane credincioase si vorbesc cu disrespect de religie, ei le pateaza numele celorlati atei, oameni educati, care nu-si bag nasul in strachinile altora. Asa ca inteleg de ce multi ar pune ateii cu satanistii in aceiasi barca.
Sunt oameni care probabil nici nu stii ca-s atei sau de alta religie si-i numesti prieteni (mai ales online). Dai respect, primesti respect happy

| Elide a răspuns:

Ateii nu cred in nimic, sataniștii cred în satan că fiind creator al pământului și tatăl lor și asta e un mare întuneric în mintea lor.

| Al_Ella_1986_HVKt a răspuns (pentru Elide):

Zici tu? Noi macar traim in adevar, nu in minciuna ca voi. Citeste aici www.crestinismulexpus.blogspot.ro