| Elvina a întrebat:

Nu vi se pare ca suntem condusi de un program bolnav in cadrul bisericii? Indiferent de cult, catolic, ortodox, penticostali, martori si poate si alte religii ori secte, adeptilor li le zice acelasi lucru, ca ne-am nascut in pacat si vom muri in pacat. Ca trebuie sa ne rugam de frica sa nu ajungem in iad ca acolo o sa ne arda si o sa ne taie. Pe bune? De ce nu ni se zice ca ne-am nascut in fericire si vom muri asa, sau in bogatie? Cuvintele negative ne influenteaza negativ. La catolici, in rugaciunea Rozariul se spune de 50 de ori ca suntem pacatosi. Daca s-ar zice suntem fericit, sunt optimist, oare nu ar conta? De asemenea, mi se pare ca se promoveaza doi dumnezei. Unul rau, care te pedepseste, care te trage la raspundere si unul bun, care e cu tine, care te ajuta. De ce atatea contradictii? Unde e adevarul?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
43 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns (pentru Elvina):

Si daca e din vesnicie ce inseamna? Inseamna ca n-are origini, deci vine din nimic.

| costis a răspuns (pentru Elvina):

Eu nu cunosc nici unul cu Mertzan, Jaguar sau BMW. Daca te referi la autoturisme cu preturi normale, da au cei mai multi.
Si mai lasa-ma cu catedrala si spitalele. Toate orasele mari au catedrale, iar de bolnavi, va cam doare pe voi undeva. E mai mult un dirlai-dirlai.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu nu ma rog de frica! trebuie sa-ti fie frica de Dumnezeu doar atunci cand savarsesti pacatul nu tot timpul

| Elvina explică (pentru sublime89):

Da. Asa ne-a fost prezentat la biserica. Ca vine din nimic.

| Elvina explică (pentru costis):

Eu i-am vazut pe majoritatea cu masini foarte scumpe, depinde si unde traiesti tu si unde traiesc eu, prin ce mediu ne invartim. In Bucueresti deja exista Patriarhia. Mie imi pasa de bolnavi, tu nu ai vazut cum sunt spitalele la noi, ca te duci cu o boala si iesi cu 10?

| Elvina explică (pentru besleaganicolaecosmin):

La catolici este un dar al Duhului Sfant, si anume cel al fricii de Dumnezeu. De ce sa iti fie frica de un Dumnezeu care e bun si iertator? E exact cum am zis. La biserica ni s-au prezentat 2 dumnezei paradoxali, unul bun altul rau. Pace!

| Kabuto79 a răspuns (pentru Elvina):

Cand o sa stii. nu o sa mai fie nevoie deoarece ai gasit-o. asta e jocu. Intelegi?

| Elvina explică (pentru Kabuto79):

Îm mare parte înțeleg. Doar că în teorie e simplu, practica e cea grea. Pace!

| Silviumber a răspuns:

Aici chiar au dreptate religiile, in ziua de azi aproape nimeni nu iti intinde o mana de ajutor, suntem mereu pe principiul "sa moara si capra vecinului". Un alt motiv pentru aceasta gandire este si faptul ca exista atatea religii care se intituleaza ca fiind "cea reala".

| Elvina explică (pentru Silviumber):

Ohoho....ai mare dreptate. Sunt o mulțime de pseudo-religii care pretind că dacă nu ești adeptul lor vei ajunge în iad. Religie a fost, este și va rămâne mijloc de manipulare a maselor.

| Silviumber a răspuns (pentru Elvina):

Sunt destul de sigur ca persoanele care au scris aceste "carti sfinte" au avut cu totul alte intentii pentru adeptii cultului respectiv, fanaticismul, lacomia, rautatea au schimbat cu totul viziunea acelor scriitori.

| Elvina explică (pentru Silviumber):

Nu neaparat. Au vrut manipulare mai mult. Eu asta cred. Biblia promovează în mare parte binele, facerea de bine, iubirea, sau cel puțin asta învață Isus.

| Silviumber a răspuns (pentru Elvina):

Suna mai logic versiunea ta. Ei bine au obtinut-o (manipularea)