| anonim_4396 a întrebat:

Nu inteleg.

Te duci la Biserica,pupi icoanele(care intamplator au fost pupate si de alti n oameni care probabil aveau cateva infecti)apoi stai ore in picioare,daca esti catolic ai noroc ca ai banca,mai stilat,si o sa te rogi sub forma: " oh doamne milueste-ma sunt un pacatos jegos,traiesc in pacat si voi muri in pacat,suntem niste pacatosi,milueste-ne" incarcandu-te negativ super,cand e impartasanie poate se poate intampla sa iei cu aceiasi lingurita care au lins-o si alti n de "crestini"... unde-i logica? Desi cred in Dumnezeu,chestiile astea mi se pare stupide rau, prefer sa ma rog acasa, ca sigur ma aude...sigur vin comentariile gen: de pe icoane nu iei boli ca le apara Dumnezeu sad anyway astept orice remarci, chiar si de la atei

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Pai nu am ceva cu tine, doar te intreb. Eu stiam ca atunci cand te adresezi cuiva, in primul rand trebuie sa il vezi, sa-l simti sau sa-l auzi, ca sa stii ca e acolo, si ca nu vorbesti singur. In cazul rugaciunii, avem doar un om care face monolog, pentru ca presupusul partener de discutie nu da niciun semn. Cel putin mie asa mi se pare.

38 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Stai sa inteleg deci tu esti dus cu japca la Sf Biserica, poate te leaga cu lantul si te duce taras.In fond ce te deranjeaza pe tine ca eu am chef sa plec la pupat icoane si sa ma rog. Vezi tu sa fi sarit un Crestin cu scaun la cap la atei, pai si ei se duc la catedrala Antipa, facand la intrare plecaciuni cum fac coreenii, sa ii vezi acolo pupand moaste de stramosi, care de care mai impaiati si mai urati Apoi incolonati frumos merg la Circul de Stat sa vada evolutia la mama ei, sa ii vezi cum aplauda cind apare tata mosu pe motoreta.
Deci ca o concluzie incearca sa devii mai tolerant

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Pe mine nu mă deranjează absolut nimic, nu interpreta întrebarea, eu nu am nimic cu nimeni fiecare are dreptul să facă ce dorește, eu doar eram curios și de părerile altora, întelegi?

NOname
| NOname a răspuns:

Ai pornit bine, ai terminat prost.
Mai ai de lucru (la tine).

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Doar pentru ca nu sunt ateu, asta nu inseamna ca sunt oarecum "stricat" daca asta vrei sa insinuezi, eu aleg sa cred in Dumnezeu in felul meu, si pentru asta n-ar trebui sa ma desconsideri. happy

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru afirmaţii gen "Desi cred in Dumnezeu, chestiile astea mi se pare stupide rau, prefer sa ma rog acasa, ca sigur ma aude", plus gramatica pe care o ai, nu te aştepta să fii respectat.
Dar măcar începi să gândeşti, ceea ce e bine. Ţine-o tot aşa!

| danay72 a răspuns:

Biblia nu e de accord cu faptul ca noi sa ne inchinam la icoane. Exod20:4,5.Apoi, esti de apreciat ca te rogi lui Dumnezeu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am si eu o intrebare pentru tine :Esti ateu sa credicos? Ca din postarea ta nu am reusit sa-mi dau seama!

Icoanele sunt curatate periodic de oamenii Bisericii
In plus o infectie o poti lua de oriunde, in orice conditii, din moment ce te afli printre oameni.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

În primul rând eu cred în Dumnezeu, dar nu cum o fac creștini..am exclus câteva chestii.
Și oamenii se îmbolnăvesc cred că mai des la Biserică când pupă icoanele, când iau cu aceiași linguriță, când pupă moaștele, părerea mea.

| milan9 a răspuns:

Smerenia este un "catharsis" necesar. Innobileaza sufletul, il pregateste pentru cunoasterea lui Dumnezeu...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Și ce ar trebui să înțeleg din asta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ca smerenia insemna sa iei bacteria de la babelaughing

| milan9 a răspuns:

"Nu iei boli ca le apara Dumnezeu anyway" happy

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

A tu chiar crezi asta? rolling on the floor))))))))))))))

| sublime89 a răspuns:

De ce esti asa de sigur ca te aude cand te rogi? De unde stii ca nu vorbesti singur de fapt? Cat despre toate ritualurile bisericesti, da, sunt stupide.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Măi acuma nu știu,e posibil să fie cum spui tu,e posibil să nu fie, eu tind să cred că există, e dreptul meu și ar trebui respectat, cum tu nu crezi(și respect asta, nu am nimic cu tine) așa ar trebui și tu să nu ai nimic cu mine. big grin

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Facem altfel: pentru mine există
Pentru tine nu, și așa toată lumea cade bine și e fericită! laughing

| DeusCorrupti a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar daca ai ceva cu el, nu poti dovedi ca d-zeu exista, un ateu iti poate aduce mai mult argumente decat un crestin.

| anonim_4396 explică (pentru DeusCorrupti):

Nu am înțeles cu cine am ce?
Oricum,asta nu înțeleg la atei,dacă eu mă rog la un zeu care pentru ei este imaginar și oarecum sunt fericit pentru asta,ei de ce nu mă lasă în pace,eu nu am nimic cu ei deci aș prefera ca nici ei să nu aibă nimic cu mine,am evita discuțiile demonstrative de ore întregi dacă pur și simplu am sta in banca noastră, adică: Dacă pentru mine există asta este există, lasă-mă să cred în el.
Iar dacă pentru tine nu există okay și aici, faci cum dorești e dreptul tău, înțelegi?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu am ceva cu tine, doar te intreb. Eu stiam ca atunci cand te adresezi cuiva, in primul rand trebuie sa il vezi, sa-l simti sau sa-l auzi, ca sa stii ca e acolo, si ca nu vorbesti singur. In cazul rugaciunii, avem doar un om care face monolog, pentru ca presupusul partener de discutie nu da niciun semn. Cel putin mie asa mi se pare.

| Liviu a răspuns:

Stii ce e mai rau? Cand pupi cioalenele pardon moastele sfintelaughing si afli ca de fapt erau de la animale ce faci nu iti vine sa o iei razna cand stii ca aproape ti-ai luat limba in gura cu ramasitele unui caine? A aratat si la tv cazu astalaughingCa adevaratele ciolane au fost furate happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu mananci fara sa te duci la restaurant? sa asculti muzica fara sa mergi la concert,sa iei o m...e fara sa mergi la centura,sa faci orice fara sa mergi unde TREBUIE sa mergi? sa te faci bine fara sa mergi la spital,sa faci baie in bazin unde daca esti cuminte,poate-ti vor pune si apa a doua zi? presupunand ca nu ai conditiile necesare pentru indeplinirea tuturor celor necesare? ca de pupat si lins sa ma ierti, da pupat-ai vreo fata despre care nu pre stii ce a mai facut cu gura? ca doar si tu visezi si ai fantezii legate de practici pe care nu le vei face cu viitoarea sotie,. care bineinteles ca va fi o fata? s daca Doamne fereste tu practici oralu normal si ma ai musafir, cred ca n-o sa-mi dai un pahar individual, sau imi spui sa-mi aduc deacasa? bai legionare? hai sa-ti spun ce spunea unul ca tine, dar care punea botul la prostiile fetelor; nenica? esti mai curat pe scula decat pe maini.ca aia sta curata in chiloti, si cu mainile umbli peste tot, fara sa te speli neaparat de fiecare data.MA? eu nu am verificat spusele lui, da sincer prefer sa pup icoane, si sa ling lingurita aia de argint care prin ionii de argint omoara tot ce e microb.bacil ori bacterie, decat sa pun botul la prostii.pricepi? si apoi eu sant crestin ortodox.tu ce esti? daca icoane nu pupi, de lins? ce lingi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am discutat pe baza acestui lucru cu un preot crestin si mi-a bagat-o p'aia "nu au microbi, nu patesti nimic. Eu ma impartasesc ultimul si sunt sanatos". Sigur, asta sau nu ai mai facut o analiza de mult. Sau daca iese ceva naspa nu e de la icoane, stim povestea.
La faza cu rugatul acasa, din cate am inteles eu, Dumnezeun e pretentios si vea sa te duci in casa lui adica la biserica. Atat ca e cam bulangiu, te cheama la el acasa, dar nu-l gasesti niciodata acolo. Daca nu te rogi in Catedrala Mantuirii Neamului, in care s-au bagat 80 de milioane de euro, tot degeaba.

| DarkAndDreary a răspuns:

Uite de asta nu merg la biserica.

| SmexyBoy a răspuns:

Ce bine e sa fii protestant, ai scaune din pielE la mormoni... Ce-ai frate mizeria din Ortodoxie e LEGENDARA FRATE.

| milan9 a răspuns (pentru SmexyBoy):

Mizerie nu e in Biserica Noului Testament, nu e in Ortodoxie, ci e in sufletele celor care doar simuleaza credinta, a celor care nu sunt cu adevarat ortodocsi care sa-si respecte invataturile (indiferent cine sunt acestia).

| milan9 a răspuns (pentru SmexyBoy):

Mantuitorul a vindecat un orb din nastere dupa ce mai intai l-a uns cu tina si scuipat. Si nu s-a smintit nimeni cum vad se smintesc astazi de o biata lingurita unii tineri din generatia noastra cu termopane... sad

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Când te gândești că în acea linguriță și pe acele icoane pupate de toti, se pot afla microbi cu boli foarte grave, tu ce zici?

| SmexyBoy a răspuns (pentru milan9):

Mizerie la propriu, frate te duc intr-un templu mormon, sa vezi lux, ordine, si curatenie. Nu ti se pare ca la ortodoxi se cam ia in bataie de joc Casa Domnului?
Ei umbla in Mercedez cu capacitate cilindrica de 4000+ si in altar umbla sobolanii, si asta nu e mizerie? acolo in sufletul lor e spurcaciune.

| milan9 a răspuns (pentru SmexyBoy):

Nu stiu din ce grupare faci parte dar lasa te rog templul mormon cu luxul sau. Biserica nu are nevoie de lux. Tocmai iti dadeam exemplul unor situatii de smerenie oferite chiar de Fiul lui Dumnezeu si tu imi vorbesti de lux...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Sa lasam icoanele si obiectele de cult in pace caci si evreii aveau zeci de obiecte de cult:
Chiar deasupra Chivotului cu CELE ZECE PORUNCI se aflau chiar statuile sau "chipurile cioplite" ale heruvimilor, şi asta chiar LA PORUNCA LUI DUMNEZEU…

Asta ce înseamnă? Că porunca a II-a se înţelegea doar în anumite context, contexte ce ţineau de ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), nicidecum de eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii aveau zeci şi zeci de obiecte de cult…

| SmexyBoy a răspuns (pentru milan9):

Nu frate, dar sa te duci in Casa Domnului si sa dai de gunoie nu mi se pare okey.

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Ai dovezi ca astea chiar s-au intamplat? Deoarece o spui ca si cand ar fi fost real, dar nu exista scrieri care sa vorbeasca de asta in afara de cele religioase. Adu-mi o scriere non-religioasa care sa vorbeasca despre evenimentul respectiv.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma blegi mai santeti, uitand ca preotii sant doctori de suflete dar si de trupuri, si ca podoabele si ustensilele popilor sant din aur ori din argint nu fiindca le plac lor bogatiile, ci fiindca asigura o siguranta medicala.

| GulubuntzBudulush a răspuns (pentru milan9):

Nimeni nu se închina la heruvimi. Spre deosebire icoanelor căreia vă închinați. Parcă ați fi de fapt niște păgâni.

| milan9 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Este un lucru esenţial faptul că Sf. Cruci sau icoanelor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "închinare" (nu divinizare)! Icoanele sunt doar obiecte de cult.
Evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptate la cererea lui Dumnezeu...
Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată lingvistic de polisemia termenului. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.
Ori, ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

| GulubuntzBudulush a răspuns (pentru milan9):

"Fecioară Maria" ascultă rugăciunea mea mijlocește între mine și Dumnezeu. E doar cinstire, nu. E clar o formă de închinare. Una e să cinstești adică să respecți obiectul, eu personal nu sunt împotriva formelor de artă bisericească și alta e să te închini fie că nu-i consideri zei sau nu fie că o faci la un președinte național tot e idolatrie.

| milan9 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

"@GulubuntzBudulush ascultă rugămintea mea si mijlocește între mine și x- ulescu. Am nevoie de o favoare..." - Este acesta un act de divinizare al meu catre tine? NU. Cand cat de incuiat la minte sa fii ca sa confunzi lucrurile? thinking Eu ma pot ruga pentru tine (Scriptura ne cere) si tot la fel sfintii pot sa faca acest lucru (al caror suflet exista si se bucura in Scriptura de apelativul "casnici ai lui Dumnezeu", "prieteni ai lui Dumnezeu") - adica nimic mai mult decat SA SE ROAGE LUI DUMNEZEU. A te ruga lui Dumnezeu nu este blasfemie omule...

| DeusCorrupti a răspuns:

Daca t-i se par stupide aceste lucruri inseamna ca ai facut primul pas.

Nu poti urma religiile dupa regulile tale, daca faci asta te poti considera pacatos.

| Dragos24 a răspuns:

Si eu am o parere asemanatoare. In biblie se afla multe minuni dar si multe schimbari. Religia a fost modificata dupa cum le convine lor. Prin lor ma refer la oameni care conduc cu adevarat lumea. Au incercat sa faca cumva sa domine frica.