| Elvina a întrebat:

Nu vi se pare ca suntem condusi de un program bolnav in cadrul bisericii? Indiferent de cult, catolic, ortodox, penticostali, martori si poate si alte religii ori secte, adeptilor li le zice acelasi lucru, ca ne-am nascut in pacat si vom muri in pacat. Ca trebuie sa ne rugam de frica sa nu ajungem in iad ca acolo o sa ne arda si o sa ne taie. Pe bune? De ce nu ni se zice ca ne-am nascut in fericire si vom muri asa, sau in bogatie? Cuvintele negative ne influenteaza negativ. La catolici, in rugaciunea Rozariul se spune de 50 de ori ca suntem pacatosi. Daca s-ar zice suntem fericit, sunt optimist, oare nu ar conta? De asemenea, mi se pare ca se promoveaza doi dumnezei. Unul rau, care te pedepseste, care te trage la raspundere si unul bun, care e cu tine, care te ajuta. De ce atatea contradictii? Unde e adevarul?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
43 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Nu ni se spune ca vom muri in fericire. Dar nu te impiedica nimeni sa mergi pe teoria asta. Recent, o tanara de 29 de ani, cu o cariera de succes, a murit de meningita, inainte de a porni spre casa. Alege-ti din oamenii de succes ai lumii vreo 10, si vezi cati au fost fericiti la moarte.

| Elvina explică (pentru costis):

Hmm... sunt care au murit in conditii foarte naspa, mai ales pentru ca aveau vicii sau obsesii: Amy, sau Michael Jackson, Steve Jobs - el avea cancer. Ma impiedica sa merg pe calea asta tocmai oamenii din jurul meu care nu constientieaza ca in biserici e spalare de creier si o industrie care nu da faliment niciodata.

| costis a răspuns (pentru Elvina):

In biserici nu este spalare de creier, iar industrie, poate te referi la lumanari, tamaie si cruciulite.
In ce priveste spalarea de creier, toti acumulam in viata lucruri si amintiri frumoase sau urate; eu unul, de vreo 15 ani as vrea sa imi spal creierul de niste acumulari si nu reusesc.
Sf Naum al Ohridei spune ca faptele trecutului sunt ca niste haine aflate de partea cealalta a unui lac, pe care le poti doar vedea, dar nu le mai poti curati.

| Elvina explică (pentru costis):

Mă refer la afacerile pe care le fac preoții. Tu nu ai văzut că toți sunt grași, rotofei, roșiori în obbrăjori, că au Mertane si Jaguare, că au afaceri cu vile, cu taxiuri, cu orice, iar oamenii dau bani la biserica. Dumnezeu nu are nevoie de bani! Referitor la spălarea creierului mă refeream că ei asta fac la biserică. Spală creierul oamenilor, care dacă ar citi o dată Biblia, ar vedea câte contradicții sunt intre Cartea Sfântă și dogmă. Pace.

| costis a răspuns (pentru Elvina):

Nu toti au Mertane si vile. Si daca te-ar incurca asta, poti sa gasesti destui care nu au Mertane. Insa mai nou, s-a dovedit ca sunt organizatii care primesc banuti de afara doar ca sa loveasca in biserica.

| Elvina explică (pentru costis):

Eu am vazut ca toti au. Nu am intalni preot care sa nu aiba. Arata-mi tu unul care nu are. Nu loveste nimeni in biserica. Se construieste Catedrala Mantuirii Neamului, in loc sa se faca scoli si spitale.

| costis a răspuns (pentru Elvina):

Eu nu cunosc nici unul cu Mertzan, Jaguar sau BMW. Daca te referi la autoturisme cu preturi normale, da au cei mai multi.
Si mai lasa-ma cu catedrala si spitalele. Toate orasele mari au catedrale, iar de bolnavi, va cam doare pe voi undeva. E mai mult un dirlai-dirlai.

| Elvina explică (pentru costis):

Eu i-am vazut pe majoritatea cu masini foarte scumpe, depinde si unde traiesti tu si unde traiesc eu, prin ce mediu ne invartim. In Bucueresti deja exista Patriarhia. Mie imi pasa de bolnavi, tu nu ai vazut cum sunt spitalele la noi, ca te duci cu o boala si iesi cu 10?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu nu ma rog de frica! trebuie sa-ti fie frica de Dumnezeu doar atunci cand savarsesti pacatul nu tot timpul

| Elvina explică (pentru besleaganicolaecosmin):

La catolici este un dar al Duhului Sfant, si anume cel al fricii de Dumnezeu. De ce sa iti fie frica de un Dumnezeu care e bun si iertator? E exact cum am zis. La biserica ni s-au prezentat 2 dumnezei paradoxali, unul bun altul rau. Pace!

| sublime89 a răspuns:

Asta se intampla cand omul e paralel cu realitatea, apar religiile. Mie inca nu-mi vine sa cred ca niste oameni maturi au fost si mai sunt in stare sa ia asa in serios niste basme antice scrise de niste oameni cu o gandire asemanatoare unui copil de gradinita. Au fost si mai sunt in stare sa se omoare pentru basmele astea. Religia reprezinta cel mai bine slabiciunile omenirii. Specia asta are mult potential, dar are si unele aspecte absolut penibile, si religia e cea mai penibila. Ea nu are alt scop decat sa tine pe loc omenirea, sau sa ne traga in jos, pentru ca se opune progresului, gandirii libere sau stiintei. Oricine se opune stiintei e un cancer al societatii. Religia chiar nu poate fi numita altfel.

| Elvina explică (pentru sublime89):

In parte ai dreptate, dar nu in totalitate. Catolicismul nu se opune progresului stiintei, alte culte, da fac asta. Nu sunt neaparat niste basme, ci sunt niste scrieri despre istoria poporului evreu si despre Isus, din care ar trebui sa invatam niste lucuri bune, nu sa devenim fanatici.

| sublime89 a răspuns (pentru Elvina):

Si catolicismul se opune stiintei. Ai uitat de inchizitie? Ai uitat de Galileo?

| Elvina explică (pentru sublime89):

Asta a fost atunci. Acum să știi că nu mai e așa. La liturghie chiar ne rugăm pentru oamenii de știință. Bine, au fost și cruciadele, când în numele lui Dumnezeu au pornit la război.

| sublime89 a răspuns (pentru Elvina):

Bineinteles ca nu mai e chiar asa, dar o parte din acea frica fata de progresul stiintei tot s-a pastrat. Religia nu poate fi niciodata de acord cu stiinta, decat daca stiinta confirma credintele lor. Pana acum nu a facut-o deloc. Religia crede in d-zeu fara sa cerceteze deloc, pe cand stiinta cerceteaza totul cu mintea deschisa, fara credinte in vreun zeu. Stiinta vrea sa descopere adevarul, si o poate face doar prin dovezi. Daca pornesti la drum pretinzand ca exista d-zeu, atunci ce mai ai de cercetat? Inseamna ca stii deja tot. De aceea stiinta n-o sa fie niciodata compatibila cu religia.

| Elvina explică (pentru sublime89):

Ba se poate să fie compatibilă. Eu știu că există vindecările miraculoase, pe care știința nu le-a putut explica. Pornești de la un Dumnezeu care e un maestru, care a creat tot și explici științific, clar cu Big Bengul si alte teorii.

| sublime89 a răspuns (pentru Elvina):

Sunt multe lucruri pe care stiinta nu le poate explica, pentru ca nimeni nu stie tot, dar asta nu inseamna ca religia le poate. Daca orice mister il vom "rezolva" zicand ca d-zeu e responsabil, atunci vom cadea doar in erori. Istoria arata asta clar.

Si daca crezi in d-zeu atunci trebuie sa explici si originile lui, nu doar ale universului. Si atunci iar te lovesti de un zid, pentru ca oricum ai lua-o, d-zeu vine din nimic si se indreapta tot spre nimic, si atunci ajungem la aceeasi problema inexplicabila pentru logica noastra.

| Elvina explică (pentru sublime89):

Eu stiu ca el e din vesnicie. Pe mine nu asta ma intereseaza, ci faptul ca Isus a fost un mare maestru de la care am avut ce să invat si inca am. Restul e can can. Pace!

| sublime89 a răspuns (pentru Elvina):

Si daca e din vesnicie ce inseamna? Inseamna ca n-are origini, deci vine din nimic.

| Elvina explică (pentru sublime89):

Da. Asa ne-a fost prezentat la biserica. Ca vine din nimic.

| M25M a răspuns:

Inducerea sentimentului vinovatiei este o parte importanta a religiei crestine, acelasi lucru este valabil si pentru implementarea fricii. Sunt mecanismele prin care masele pot fi controlate.

| Elvina explică (pentru M25M):

Ai dreptate. Oamenii in necazuri sunt vulnerabili si usor de manipulat. Mai ales cand vad cate babe stau si se roaga la moaste, desi in Biblie spune clar ca nu asta trebuie sa facem. Daca ar citi Biblia ar afla mai multe.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Eh, nu-i baga pe toti intr-o oala. Biblia ne invata ca omul nascut din femeie are viata scurta si plina de necazuri. Biblia este cartea care ne invata adevarul, ce ne este de folos, ce fel de oameni trebuie sa fim, pentru a fi aprobati de Dumnezeu. Este adevarat ca dupa Adam tot ceea ce s-a nascut dupa el a mostenit pacatul si moartea - blestem, dat de Creator, pentru neascultare si infidelitate. Doar ISUS care s-a nascut pe mamant ca om prin Duhul Sfant, nu a fost conceput din samanta barbateasca, El nu a avut pacat, iar noi nu putem sa ascundem adevarul, de placul cuiva. Dar Biblia ne invata in realitate ca, Dumnezeu ne va duce la perfectiune intr-o lume noua, pe un pamant transformat in paradis. Atunci va fi FERICIRE, PACE, IUBIRE, BUNASTARE, SI MOARTEA NU VA MAI FI! Dumnezeu nu minte.

| Elvina explică (pentru PorumbRodica1965):

Ai dreptatea ta, nu zic că nu e așa. Scrie în Biblie, doar că în biserici se promovează frica pentru a manipula masele. De exemplu, sfinții s-au mântuit fără să meargă la biserică. Ei au nevoie de adepți, dacă nu ar veni nimeni la biserică, ei ar falimenta. Nu uita că Isus a fost pentru evrei un mare păcătos, el nu a respectat sâmbăta: făcea minuni, vindeca oameni, învăța pe alții, scotea demoni, a salvat o curvă de la moarte, a mers pe apă. S-a jucat cum a vrut el cu evreii, pentru că Dumnezeu e așa cum ai zis tu iubire, pace, bunăstare, doar că religiile nu promovează asta, ci faptul că există un Dumnezeu care te trimite în iad pentru că ai înjurat, că nu ai dat bani la biserică, că te-ai masturbat. Pace!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Elvina):

Scumpete, multumesc pentru raspuns. Dar uite ce se intampla, astazi religiile nu promoveaza invatatura adevarata, citesc, dar nu inteleg ceea ce citesc, Biblia se studiaza, este o mare diferenta,. De exemplu daca citesti in 2Timotei 3:16, 17 (Dar cu atentie ) gasesti ceva important, Nu? Sau citeste inIeremia 8:8, 9 : iata gasesti altceva, sau in Isaia 48:17-20.Iar in Evrei 10:25, uite ca pavel ne indeamna, sa Nu parasim stringerea noastra la olalta, ci sa ne indemnam la iubire si la lucruri excelente. Citeste te rog cu atentie in ieremia 9:4, 5. Daca vrei mai vorbim incontinuare despre Isus, de ce a trbuit sa se faca botezul in numele lui. Daca doresti.

| Elvina explică (pentru PorumbRodica1965):

Am citit. Tare asta. Știam că Scriptura este făcută pentru a te învăța, pentru a te îndrepta de la rău. La câte versiuni ale Bibliei sunt în lumea asta, cred și eu că multe sunt falsificate, iar adevărata învățătură s-a pierdut.

| Elvina explică (pentru PorumbRodica1965):

Am uitat să precizez. Vreau să vorbim despre Botez si altele asemenea. Am trimis mesaj privat cu ID-ul meu de mess. Pace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevărul este contradictoriu.
Iadul este adevărul înţeles prea târziu.

| Elvina explică (pentru anonim_4396):

Nu neaparat. Daca eu as fi Dumnezeu, as ierta pe toti. El de ce sa nu faca asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elvina):

Fiecare dintre noi avem de invatat anumite lectii.
Nu putem sari peste ele nici daca avem pile sus puse.
Suferinta se pare ca ajuta sa le intelegem mai repede.
Se poate evita suferinta cand intelegi cum sta treaba.

| Elvina explică (pentru anonim_4396):

Da, se poate evita, numai ca nu stiu cum. Prea putini stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elvina):

Ai putea sa citesti ceva de Mircea Eliade.
Te poate ajuta sa vezi lucrurile din alta perspectiva.

| Elvina explică (pentru anonim_4396):

Mi s-a mai recomandat. Momentan nu pot, dar o voi face cu siguranță. Mersi pentru sfat. Pace!

| Kabuto79 a răspuns:

Iti propun sa nu ai treaba cu ceilalti. gasesteti dumnezeul si pacea

| Elvina explică (pentru Kabuto79):

Asta incerc sa fac, doar ca e greu sa ma dezlipesc de religia in care am stat 20 de ani. Imi doresc sa il gasesc pe adevararul Dumnezeu si pacea interioara, doar ca nu stiu cum sa fac asta.

| Kabuto79 a răspuns (pentru Elvina):

Cand o sa stii. nu o sa mai fie nevoie deoarece ai gasit-o. asta e jocu. Intelegi?

| Elvina explică (pentru Kabuto79):

Îm mare parte înțeleg. Doar că în teorie e simplu, practica e cea grea. Pace!

| Silviumber a răspuns:

Aici chiar au dreptate religiile, in ziua de azi aproape nimeni nu iti intinde o mana de ajutor, suntem mereu pe principiul "sa moara si capra vecinului". Un alt motiv pentru aceasta gandire este si faptul ca exista atatea religii care se intituleaza ca fiind "cea reala".

| Elvina explică (pentru Silviumber):

Ohoho....ai mare dreptate. Sunt o mulțime de pseudo-religii care pretind că dacă nu ești adeptul lor vei ajunge în iad. Religie a fost, este și va rămâne mijloc de manipulare a maselor.

| Silviumber a răspuns (pentru Elvina):

Sunt destul de sigur ca persoanele care au scris aceste "carti sfinte" au avut cu totul alte intentii pentru adeptii cultului respectiv, fanaticismul, lacomia, rautatea au schimbat cu totul viziunea acelor scriitori.

| Elvina explică (pentru Silviumber):

Nu neaparat. Au vrut manipulare mai mult. Eu asta cred. Biblia promovează în mare parte binele, facerea de bine, iubirea, sau cel puțin asta învață Isus.

| Silviumber a răspuns (pentru Elvina):

Suna mai logic versiunea ta. Ei bine au obtinut-o (manipularea)