| Zamolxe777 a întrebat:

O intrebare pentru crestini.Ce se va intampla cu cei care nu cred in Dumnezeu, ateii? Vor ajunge in iad, indiferent daca au facut fapte bune? Dar cu agnosticii? Dar cu oamenii primitivi? Ca cei din Africa, care n-au vazut probabil in viata lor un om alb. Poate pare naiva intrebarea, dar sunt curios de ce raspunsuri voi primi.

41 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns (pentru Zamolxe777):

Sânt Martor al lui Iehova.

| Zamolxe777 explică (pentru iurii75):

Nu m-am gandit.Mi s-a parut interesanta conceptia dar nu ma gandeam ca esti martor.

| Peaches a răspuns:

Curiozitatea ta este nemasurata! happy De fapt ce este raiul si ce este iadul? Cine face trierea si..hm... o multime de intrebari. Uite, cauta si afla ce a spus Miceal Ledwith; vei auzi lucruri interesante de la aceasta persoana care a fost consilierul papei Ioan Paul al II-lea si a avut acces la tot felul de documente. Nu raspunde neaparat la intrebarea ta dar abordeaza problema intr-o maniera diferita.

| Zamolxe777 explică (pentru Peaches):

Mersi de informatie! Acum il caut!

| cristimihailov a răspuns (pentru milan9):

Ma tata... cu asta m-ai rupt.
Nu cumva esti fan JW?

| milan9 a răspuns (pentru cristimihailov):

Sunt ortodox 100%.

| cristimihailov a răspuns (pentru milan9):

Milane9... vrei doar sa ai raspunsuri mai multe?

| iurii75 a răspuns (pentru cristimihailov):

rolling on the floor
Ai zis bine.
Uită-te puţin la lista lui de răspunsuri, e interesant. laughing

| danay72 a răspuns (pentru Zamolxe777):

Nu uita ca Biblia nu se contrazice si foloseste de multe ori un limbaj simbolic, ea se completeaza reciproc, deci cand se referala iazul care arde cu foc si pucioasa, conform Biblii e vorba de moartea a doua. Apocalipsa21:8; 20:14, 15. Apoi acest lucru e in armonie si faptul ca sufletul e omul si moare, nu merge in alt loc.Geneza2:7,Ezechiel8:4,Eclesiastul9:5,6,10

| milan9 a răspuns:

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la nici o moarte a sufletului! Exceptând propaganda eronată a sectei iehoviste, nici un verset al Scripturii nu se referă la vreo moarte a sufletului! Ceea ce ignoră cu desăvârşire această sectă este procentul copleşitor al exprimării METAFORICE, simbolice, polisemantice, întâlnite în Biblie!

Din CONTEXT reiese faptul că israeliţii se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! (citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" -vers. 2)

In acest CONTEXT (dificil de înţeles pentru o anumită grupare necreştină), versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri" (în sensul că DOAR acela va fi învinovăţit, pedepsit sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

Exprimarea METAFORICĂ este foarte des întâlnită în Biblie. Dar lipsa de cultură lingvistică a dus la interpretări eronate ale ei, la apariţia a zeci de mii de feluri de interpretări si secte.

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI...

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4, etc...