| 4evergentleman a întrebat:

Oamenii leneși intra in iad?
https://i.imgur.com/aFoLi1M.jpeg

Este adevărat? Deci și sinucigașii intra și leneșii? Dar aia care ucid 8 oameni și se mântuiesc in ultimul ceas intra in rai asta da dreptate divină! De când intră leneșii in iad mai ales cei care nu fac rău nimănui și se comporta frumos nu beau nu fumează nu se drogheaza nu ridiculizează pe nimeni nu își bat joc de nimeni și intră în iad că nu muncesc cum vine asta? Și la aia cu sinuciderea Dumnezeu nu tine cont de context că omul nu mai poate sa lupte cu bolile psihice de exemplu depresia!? Că a încercat din răsputeri să o învingă și nu se poate!? Nu i se îmbunătățește starea psihica,îl condamna și trimite direct in iad?
Cât credeți și cât nu că există iad și rai? Dar dacă deja sunt pe pământ și unii trăiesc iadul alții relativ raiul? Că văd că așa se întâmplă unii suferă alții sunt fericiți și sănătoși,paradoxul este că cei buni suferă și cei rai/falși,parșivi o duc bine in viață,mai sunt și sănătoși! Eu cunosc cazuri în care numai oameni buni au murit de boli grave,au suferit,au fost neîndreptățiți de oameni deși erau oameni buni și cei rai și fără scrupule aproape de psihopatie o duc bine in viață,sunt sănătoși și sunt culmea văzuți și bine in societate când cei cuminți și civilizați sunt ridiculizați,luați în derâdere! Unde e dreptatea divină pe acest pământ? Eu cunosc oameni răi de tot care niciodată nu au avut o boala grava sau altceva și o duc bine merci! Hotii,cocalarii,interlopii sunt văzuți bine și oameni pașnici sunt văzut rău și luați la mișto! Pai unde e Dumnezeu, dreptatea?
Deci, leneșii chiar ajung in iad sau e o forma de manipulare a religiei că și în cazul sinuciderii?

37 răspunsuri:
| 4evergentleman explică (pentru timidu89):

Pai da,că după o vârstă daca nu muncești asta se întâmplă,indiferent că ai probleme psihice,nu mai poți să obiectezi nimic că și alții au și lucrează. Lenea e și mai gravă decât problemele psihice nu are leac, dar poți fi și bolnav și leneș atunci sinuciderea e singura opțiune că toată viața o sa fii judecat și barfit, denigrat, lumea nu îți înțelege suferințele fiindcă nu au trecut prin așa ceva, doar cine a trecut prin așa ceva poate sa empatizeze și să înțeleagă. Gaseste-ti ceva part time la 4 sau 6 ore și le închizi gura

| 4evergentleman explică (pentru timidu89):

Pe mine toată familia și mulți alții, dar fac pariu că nu ar rezista mai mult de câteva luni cu așa ceva, maxim un an, doar daca s-ar droga continuu ar face fata. Daca nici eu nu sunt exemplu pentru societate atunci cine e? De 17 ani am depresie și nu m-am refugiat în droguri,alcool, nici măcar tigari, și boala aste te termina și uite că eu nu beau nu mă droghez că sa estompez simptomele bolilor, tac și merg înainte, alții nu au nimic și se drogheaza zilnic și beau și se comporta aiurea.
Fă-ți pensie daca nu poți lucra și aia e

| 4evergentleman explică (pentru J0B0MAT):

Ajungem oricum acolo indiferent că vrem sau nu vrem daca exista. Ar fi tragic și absurd dar nu noi facem regulile suntem doar sclavi, slujitori, urmam instrucțiuni.

| timidu89 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Pai am de la 18 ani, încă am de mers la comisie... Anul viitor trebuie să mă duc

| Akdjncjs a răspuns (pentru 4evergentleman):

Înțeleg ca suferi, ca te chinui, ca iti este foarte greu, dar sinuciderea NU este rezolvarea. Da, Dumnezeu va trimite un sinucigaș în iad, dar știi de ce? Tu ești deplin conștient de ceea ce faci și nu ai dreptul sa îți iei viața. În plus, nu L ai cautat pe Dumnezeu. Atunci când pui stop unei vieți păcătoase și începi sa Îl cauți pe Dumnezeu din toată inima rugându-te, citind Biblia și schimbându-ți viața în bine, El nu va sta nepăsător. Da, Dumnezeu exista. Da, Biblia e complet reala și adevărată. Da, există rai și iad.
TOTUL depinde de TINE, nu de cei din jurul tău. Da, înțeleg, ai depresie, anxietate, dar Dumnezeu are puterea sa vindece orice boală, chiar și cele ce sunt imposibil se vindecat pentru un om, chiar și pentru cel mai bun medic de pe planetă. Chiar recent o femeie pe care o cunosc a fost vindecata de Dumnezeu de CANCER, medicii i au spus ca nu mai are nimic, deși cu o luna în urmă tumoarea încă exista. Dumnezeu a vindecat o. Crezi ca nu are putere sa te vindece și pe tine? Ai putea avea viata schimbată în bine, mult mai bine. Imaginează ti cum ar fi o viata în care ești vindecat și în care te bucuri un fiecare zi ptc Dumnezeu e Tatăl tău și ca nu te lasă la greu, și ca vei merge în raiul Lui. Nu te ai simți minunat? Asta poate fi viața ta, dar de tine depinde, dacă vrei sa cauți salvarea la Dumnezeu sau nu. Dacă te sinucizi, nu rezolvi nimic, ba chiar îți faci rău singur. Da, e drept din partea lui Dumnezeu sa ducă în rai un om care s-a pocăit de crimele pe care le făcea în trecut, ptc acel om și a dat seama de greșeala făcută și L a cautat pe Dumnezeu din toată inima. De ce un sinucigaș sa nu meargă în iad? Acel sinucigaș nici nu s-a sinchisit sa Îl caute pe Dumnezeu cum a făcut criminalul, și are pretenții sa ajungă în rai? Pai stai asa, ca în rai nu putem ajunge oricum, trebuie sa fim sfinți, după cum El este sfânt.
Tu trebuie sa îți dai seama ca oamenii nu te mai pot ajuta, în momentul asta nu mai ai pe nimeni care sa îți fie alături. Dar nu uita ca Dumnezeu te vede, te cunoaște, îți știe suferința, El te așteaptă sa te întorci în sfârșit la El. De ce Îl respingi? Lui, dintre toți, Ii pasa cu adevărat de tine și te vrea în raiul Lui, nu vrea sa te trimită în iad. De ce sa refuzi marea Lui iubire? Și a dat singurul Fiu sa moara PENTRU TINE ca sa poți sa ajungi în rai. Cine altcineva s-a mai sacrificat pentru tine, pentru binele tău? Cine altcineva și a mai dat viața pentru tine? Îți zic eu ca nimeni. Nimeni nu te iubește asa mult cum o face Dumnezeu. De ce vrei sa Îl respingi? El te așteaptă sa te întorci la El. Nu e prea târziu și nici prea greu. Roagă te Lui, dar nu de formă, ci din toată inima, El e Cel ce îți poate salva viața și care te poate vindeca, nu oamenii, numai El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident. Lenea e un pacat. Al saptelea pacat capital. Nimic bun nu vine din lene. Doar saracie si disperare care te indeamna sa iti pierzi umanitate. Sa dai in cap pentru bani si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Pe viaţa Mea, zice Domnul, Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui şi să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea!" - Ezechiel 33:11