| 4evergentleman a întrebat:

De ce oamenii cuminți,liniștiți nu sunt bine văzuți în societatea noastră și sunt câteodată de unii idioti ridiculizati? Vad că și multe fete drăguțe sunt cu ghiolbani cu țărani,cu drogați,scandalagii etc! Ne-am tiganizat sau ce se întâmplă de omul sincer,liniștit,respectuos,politicos e luat de oaie? Vad că majoritatea românilor asculta manele,și mulți au dialectul cocalarilor! De ce bărbații cuminți nu sunt bine văzuți nici de femei nici de alții? Și de ce multe fete trag numai la ghiolbani de calibru? Asta nu reiese că suntem un popor needucat? Cu mici excepții că văd că mai există și oameni ok, dar foarte rar!

Răspuns Câştigător
| GeorgeAlex a răspuns:

Din păcate, in România dacă nu ești nesimțit și lingău de c*r, nu ești bine văzut. Degeaba ești bun și priceput pentru ca așa ziși oameni romani vor doar pupinc*risti.

30 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca acele fete trag la comportamentul lor (mai sunt cazuri în care asa au fost educate și asta le place) cât trag la faptul ca fiind bombardierii fac bani din chestii ce nu le ocupa mult timp, din care par smecheri printre alți cocalari, ii fac mai repede și poate uneori mai mulți....Asta cauta mute persoane.Nu generalizam dar nah.

Acum nu toți băieți cuminți și respectuoși sunt considerați idioți sau mai știu eu cum.Cred ca depinde și de persoana cu, care interacționezi.Si de băiatul cuminte și liniștit cât e de ok ca om psihic.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu nu văd lururile așa. Sunt două felurile de bărbați, fricoși și curajoși. Cei cuminți sunt cei supuși.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici tu nu ești prea cuminte, având în vedere că joci jocuri de noroc.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Joc pe barba mea, nu dau in cap, nu fur, nu fac mișto de oameni cum fac românii și țiganii, am alta mentalitate! Eu respect un om sarac la fel ca pe unul bogat nu fac diferente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza prejudecăților.
Oamenii cuminți și introvertiți sunt adesea comori pe lângă cei extrovertiți.
Un om aparent tăcut poate ascunde mult potențial, multe resurse și abilități. Deci...să nu judecăm după aparențe.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Cine judeca? Și eu sunt introvertit,eu am fost judecat! Și vezi că nu e frumos că te-ai luat de profesoara ( o știi tu) are și ea săraca probleme, nu e ok ce ai făcut, e o fata super de treabă și buna la suflet! Nici pe TPU nu mai vrea sa intre! Eu credeam că ești o tipă cuminte educata dar m-am înșelat! Pune întrebări așa cum pui și tu, ea chiar se confruntă cu multe chestii nu avea nevoie de critica ta sa ii trikiti mesaje sa te iei de ea. Eu te simpatizez și pe tine dar nu trebuia să faci așa că are destule pe cap! Daca nu îți plăcea de ea îi puteai da block și gata nu sa te iei de ea că e sensibila, a trecut prin multe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Calm down, man. Nu m-am luat in nici un fel de femeia aia, am vrut sa o ajut.
Sunt responsabila doar de ceea ce zic, nu de ce interpretează alții.
Daca ea a interpretat că eu i-am făcut hate, asta e strict problema ei.
Am vrut să o determin să iasă din zona de confort, dat fiind problemele pe care ea însăși le-a făcut publice aici.
Un duș rece nu strica niciodată, în acest fel, omul se mobilizează și conștientizează anumite chestii de care până atunci nu era conștient.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Nu avea nevoie de dus rece de la tine,nu ați jucat barbut împreună happy
Te-ai luat de întrebările ei,chiar tu care divinizezi preoții șefi,Zoro și alte personaje imaginarelaughing
E o fata deșteaptă, simpatica, nu ești mama ei sa îi dai sfaturi și dusuri reci. Nu am nimic cu tine, dar fata a trecut prin ce ai trecut și tu, ar trebui sa o înțelegi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Am înțeles, dar știi, mai bine mobilizezi un om astfel, decât prin vorbe de alinare. Astfel, nu va ieși niciodată din zona de confort.
Compătimirea doar te face sa te simți mai bine pe moment, dar critica constructiva lovește unde doare cel mai tare. Singura soluție e schimbarea, iar daca te compătimești in a rămâne la fel, mereu o sa simți o presiune apăsătoare, chiar daca nu vine la cei din jur.
P.S La cum se comporta, nu pare a fi profesoara.

| oSalamadra a răspuns (pentru anonim_4396):

Un om aparent tăcut poate ascunde mult potențial, multe resurse și abilități.

da, astia sunt cei mai mari psihopati
eu cred ca astea sunr minciuni pe care si le spun timizii ca sa se simta mai bine in pielea lor
nu extrovertismul sau introvertismul iti da potential
un om care are calitati se face remarcat oricum

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Pai și tu ai fantezii cu preoți,foști șefi,acum cu Zoro sau ce personaj din Zoro o fi! Și tu te dădeai creștină și întrebările tale erau în antiteza cu ceea ce susțineai,mai bine zis pretindeai! Daca are anxirtate asta nu o face o ne-profesoara sau că nu cochetează cu meseria asta,tocmai ca oamenii cu anxietate au un IQ mai mare decât cei care nu au anxietate de nici tabla înmulțirii nu o știe! Și tu ți-ai făcut odată cont de băiat și te dădeai băiat,de multe ori negai când erai întrebată dacă ai avut contul cutare, că ai avut mai multe conturi și nu admiteai că ești tu dar userii și-au dat seama. Că o creștină nu trebuia să te iei de ea, nici nu ai idee ce fata buna e și de treabă! Și tu nu cred că ești în măsură să îi spui de zona de confort că te vad zi de zi aici pe TPU, dar na fie cum spui tu, dar uite că nu mai vrea sa intre.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Treaba ei daca nu mai vrea sa intre. Poate a înțeles ceva din ce i-am zis și a început să acționeze nu numai să se lamenteze.
Istoricul meu pe TPU e irelevant, contează ce fac acum și de acum înainte.
Și eu am primit și mai primesc critici, dar incerc sa iau ce e bun din ele.
Ea când și-a făcut cont aici, era conștientă că va primi și critici, că nu va fi mereu măgulită.
Daca are anxietate, să și-o trateze la psiholog, nu sa se vaite la nesfârșit căci mai mult se împotmolește in zona de confort.
Ce i-am zis a fost pentru binele ei, e alegerea ei daca vrea sa schimbe ceva în viața ei, eu nu i-am impus nimic și n-am forțat-o in nici un fel.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Și tu erai o mămăligă. De când te-ai șmecherit tu așa spadasino?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt bine văzuți de către cocalarii aceia cu impresii care la mintea lor îngustă cred că dacă unul e tăcut, e neapărat prost sau slab de înger. Ehe...mare le surpriza când au ocazia sa constate contrariul.

| newaccountbye a răspuns:

"De ce oamenii cuminți, liniștiți nu sunt bine văzuți în societatea noastră și sunt câteodată de unii idioti ridiculizati?"

Pentru ca dintr-o grădina plină cu flori, pe care alegi sa o rupi? Nu pe cea mai frumoasa?

| oSalamadra a răspuns:

Pai in primul rand tu nu esti baiat cuminte daca bagi la pacanele si te,-am vazut de multe ori injurand pe aici ca la usa cortului, asa ca nu stiu de ce consideri ca faci parte din categoria asta

In al doilea rand oamenii educati sunt rari, femeile aleg ce gasesc, baietii "cuminti" stau in casa, de unde sa-i aleaga? Sa intre pe geam dupa ei? Normal ca aia cu tupeu ies in lume si isi traiesc viata

| 4evergentleman explică (pentru oSalamadra):

Nu sunt sfânt aici pe TPU, dar în realitate sunt foarte liniștit, atât că păcănelele m-au pus într-o ipostază nașpa.

| BeingSelfless a răspuns:

Pentru că, unii "cuminți" ar putea fi criminali pe ascuns, și nimeni nu bănuiește. Dar în majoritatea cazurilor, oamenii "cuminți" sunt plictisitori, fără prea multă pasiune de viață, fără carismă și caracteristici romantice și/sau amuzante; adică au o atitudine lejeră sau delăsătoare sau o atitudine visătoare, nerealistă, mai mult așa să satisfacă un sentiment de iubire ca în cărți sau filme. În schimb, acești "ghiolbani" au o atitudine amuzantă, romantică (totuși defectuoasă), impunătoare, răutăcioasă, oferă și comandă respect (fiind principiul de bază, la unii). Poate îi crezi "ghiolbani" și în toate felurile, dar vorbind de abilitățile sociale și/sau romantice, sunt deseori superioare față de oamenii "cuminți", deci își pot face multe "pile" destul de repede în mai multe domenii ale vieții și/sau profesiei, plus unii se îmbracă mai bine, fac sport/sală, au permis de condus, și o mașină, dacă se poate și una faină. Ești de acord sau nu, aceștia oferă mai multă siguranță, conexiuni, romanță și amuzament față de oamenii cuminți.

| 4evergentleman explică (pentru BeingSelfless):

Numai că ăștialalți sunt și drogangii la greu, e plina tara asta de drogați și drogate!

| BeingSelfless a răspuns (pentru 4evergentleman):

Asta este, n-ai ce face dacă astfel de idei sunt popular acceptate în societate (oamenii simpli, nu toată lumea sau majoritatea, dar o bună parte), iar cei din conducere n-au interes prea mare să stopeze aceste activități (mai prind pe câțiva, o amendă pe aici, colo, mai e cineva cu închisoare, dar nimic major).

| 4evergentleman explică (pentru BeingSelfless):

Praful și pulberea se va alege, acum nu se mai da închisoare doar amenda la canabis, ferească sfântul unde va ajunge tara asta, e păcat că avem.o tata minunata dar păcat că e locuibila.

| BeingSelfless a răspuns (pentru 4evergentleman):

Zici că numai țara asta? Astfel de probleme sunt similare peste tot în lume.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeingSelfless):

Pe social și într-o oarecare măsură te aprob. Teoria ta o aprob oarecum.
Dar o duci prea-n extremă.
Oamenii liniștiți sunt liniștiți poate doar în societate, poate că nici nu le place și au o mizantropie cruntă, dar tot din gama aceea sunt mulți care "rup" picioare și mâini în casa proprie. Dau muzica la maxim, în casa proprie și au propriile trăiri în casa proprie. Unii chiar sunt non-conformiști și aleg să facă tot ce fac alții în grupuri mari, dar alone.
Dintre tot ce am descris mai sus, sunt exemplul viu și zbuciumat din descriere. Crede-mă că pot face aproape tot ce fac "ghiolbanii" sau cum dracu i-oți numi în privatul meu. Ba chiar și se vorbesc singură și tot acei "ghiolbani" m-ar considera nebună, mi se taie, pentru că aleg să fiu eu singură, dar să mă distrez. Și e și așa cum spui tu, am momente când pur și simplu îmi este greu și să mă ridic din pat, sunt și acelea, hai să le numim "momentele oamenilor liniștiți" dar în rest și noi avem momentele noastre de adrenalină și nebunie. Așa că nu generaliza și nu spune că e și așa. Spune doar că așa "ne văd" cum ați spus voi eticheta ălora zvăpăiați, dar care-și și arată zvâcul în societate. Nu te contrazic complet, dar nici nu te aprob complet. Exemplu viu de la regula pe care o prezinți tu aici sunt eu. Deoarece sunt semi melancolico-colerică, și în majoritatea timpului tăcută, rezervată dar cu acel zvâc interior de care spui că-l afișează "ghiolbanii" nici nu știam că există termenul acesta în limba română, dar în societate, eu îl afișez în privat și când sunt "scoasă din ale mele". happy

Valabil și pentru cine a pus întrebarea.
Nu există om pur liniștit și om zvăpăiat. Întradevăr oamenii zvăpăiați, sunt "observați" ceva mai bine, pentru că ei debordează de energie. Dar e greșit să susții că oamenii liniștiți acum nu au și ei problemele lor. Unii le au poate mai multe decât ăia zvăpăiați. Au și ei angoasele și tumultul lor intern. Doar că oamenii ăștia de care spui tu, nu se arată. Iar dacă o fac, o fac rar. Plus că conform psihologiei, nu ai numai un temperament. Ci din ce-mi aduc aminte de psiho, se spune că omul are 1 chiar 2 temperamente de bază, care îl guvernează pe el ca om, iar de împrumutat împrumută "chestii", "elemente" de la toate cele 4 mari temperamente.
Din ce am observat e mai dificil ca două temperamente diferite să-l guverneze pe un om. Adică coleric cu melancolic sunt mai instabili (psihic, emoționa) pe când flegmaticii cu sangvinicii sunt stabili emoțional și psihic. Dar la fel colericii cu sangvinicii sunt extroverți și flegmaticii cu melancolicii sunt introverți. Deci dacă ești flegmatic, mai greu vei fi ca temperament 2 coleric, e posibil să fii mai mult și sangvinic (iar dacă ești și sangvinic, ai și darul vorbei și al socializatului, deoarece spuneam că sangvinicii sunt echilibrați dar și sociabili și chiar vivaci, cu poftă de viață și chiar o doză mare de iubire sănătoasă) pe când dacă ești melancolic, la fel nu prea poți fi ca temperament 2 sangvinic, și atunci mai poți fi doar coleric sau flegmatic (flegmatic, deoarece aparține de introversie, iar coleric deoarece aparține de instabilitate) probabil așa nu o să pricepi ce spun, aveam nevoie de un cerc ca să te fac să înțelegi. Eu așa le-am reținut minte din clasa a 10 - a și lecția aia cu cercul n-am uitat-o nici astăzi. happy
Dar revenind, tu dacă ești liniștit, ar trebui să fii flegmatic, însă dacă ești flegmatic, ar trebui să ai o mizantropie teribilă și să ți se taie de oameni dar mai ales de părerile lor, dar din întrebare observ că nu ar părea și nu mi-ai arăta că tu ai fi flegmatic. Îți spun că mama e așa și o doare fix la pix de cineva. Este cea mai solitară persoană, dar o observ că ea nu are nici cea mai mică problemă cu asta. Pentru ea nu există termenul "prieten" în vocabular și nu vorbește decât la work și pentru ceea ce are de făcut. Apoi acasă ne mai certăm și ea a spus că ea așa e ea și că pe ea nu o deranjază viața ei, e mulțumită de ea. De părerile umane cu atât mai puțin, deci e flegmatică pură. Eu sincer am avut impresia că mama e singura persoană care are doar un temperament pur.
Deci revenind la tine, nu ai cum să fii flegmatic din întrebare, deoarece te frământă chiar too much imaginea ta în societate și cum ești văzut. Plus că din ce te cunosc, și cât ai susținut că urăști oamenii, nu ai cum să fii nici sangvinic, sangvinicii sunt precum copiii, plini de iubire și dăruire, ba chiar la un moment dat citisem undeva și susținea acel articol că dpdv psihiatric/psihologic temperamentul sangvinic ar fi cel mai ok și bun temperament deoarece este un temperament echilibrat, dar și un temperament "lovely" restul par mai cringe (adică în limbaj mai popular, tot ce observi personaje care ucid sau au tot felul de roluri țicnite în filme și romane, e posibil să aibă un temperament din cele 3)
Deci din ce te cunosc, aș zice că ești un flegmatic, asta că susții tu că ești liniștit și unul melancolic. Însă dacă ești melancolic, atunci ai avea chiar jumi-juma. Ai fi liniștit, dar ar trebui să ai și momente când ai vrea să spargi capete. Însă partea tristă din asta e că dacă ești cele două temperamente, nu ai avea înclinație deloc către socializare și oameni. Dacă e așa, se explică oarecum mizantropia ta cruntă. Însă eu aș susține altceva, te văd oleacă melancolic cu coleric, iar dacă e așa, ai fi un despotic desăvârșit. Și foarte gălăgios, ba chiar, pentru că ai fi numai un dezechilibru. Eu îți spun că eu sunt asta și mă simt din 5 în 5 minute la nivel psihic un motor turbo, plin de gânduri și emoții. Însă am avut noroc cu educația primită de acasă de în societate mă camuflez bine și rareori îmi arăt cu adevărat temperamentul adevărat. Deci ia uite cum unii se simt complexați că sunt liniștiți și că sunt văzuți așa și alții își ascund colericul și chiar narcisicul (deși nu am vrut să o admit, uneori am și comportamente narcisice) și mă lupt de 27 de ani să le țin în frâu și să le ascund. Cât de oameni, eu una nu doresc să stau printre ei, deoarece chiar nu mi-au adus pacea. E bine dacă totuși tu poți susține că ești liniștit și că și printre oameni ai găsit liniște. Eu între oameni am găsit doar războaie, tumult și groază. Noroc că mă ține pe mine Dumnezeu să nu-mi dea frâu liber hergheliei din sufletul meu, că devin alt criminal în serie. Așa că nu știu ce e așa de rău la liniștea asta, eu chiar mă bucur de ea în casa mea și în patul meu, ba chiar o ascult șin uneori e de 1000 de ori mai faină decât gălăgia lor. Mama știa ce știa. happy Deci poate nu e că așa te văd oamenii, și așa te vezi tu, adică ai un complex de inferioritate cu faptul că tu ai fi prea liniștit. Și poate te uiți și unde nu trebuie. Adică tu vrei să fii ca ăia gălăgioși și te identifici cu ei, dar când stai printre ei nu te mai regăsești, deoarece tu ești liniștit și ar trebui să fii înconjurat de oameni ca tine. Trist că oricum ar fi nu te accepți așa cum ești și nu vrei să stai printre oameni ca tine. Însă poate fi și reversul, adică tu doar să vrei să crezi că ești liniștit, dar de fapt tu să nu fii așa deloc, dar în fond faci asta pentru că de fapt nu poți să-ți accepți gălăgia. Și ți-am spus din ce te cunosc, și din tot ce mi-ai spus eu aș tinde să-ți spun că ești plin de gălăgie, nu de liniște, iar asta este și mai trist, să nu vrei să te accepți așa cum ești și ba chiar să ajungi în punctul de a te comporta total invers. Am auzit de teoria asta, în care omul care nu-și acceptă faptul că el ar fi criminal în final decide să se sinucidă pe el, sau oameni care nu acceptă că ei poate un au un IQ mare ajung să moară cu nasul în cărți, sau la fel și cu teoria "bad boyului" ăla, acolo de fapt zac mulți frustrați care nu și-au acceptat bunătatea, cumva nici nu și-au asumat-o, deoarece da, regula e regulă, când ești bun ești luat și de prost. Deci poate fi și la tine o treabă de genul. Cumva și ei fac asta, dar la mine e total invers, cum ți-am zis sunt semi-semi așa că am și laturi de liniștită dar și când am demoni, păi îi am, ba uneori am mai mulți demoni decât liniște, dar pentru că ai mei m-au educat, să stau cuminte, să nu deranjez, să nu supăr, am devenit exact aia în societate și-mi rămâne să mă bat eu acasă cu demonii mei. happy Mai cu spart de farfurii, mai cu coreenii la maxim, mai cu un film satanist, mai cu un pumn în perete, mai cu un zbierat la mama, mai cu un dansat și un karaoke, dar în ultimii ani, nu mai m-a atras dansul și nici karaokele, dar în prezent oricum mă descarc oricum tot la școală, deoarece țip la elevii mei, ei țipă ca să se audă și să pară că nu i interesează orele mele, dar și eu țip la ei și mai le și dau ordine. Chiar uneori mă detașez pur și simplu și la work. laughing) Deci cum spuneam da, colericii și melancolicii chiar sunt despotici. Ca ei trebuie să se facă. Sincer, eu una cred că și de asta am fugit mereu, dar de fapt cred că da, sunt puțin bossy și eu.

Citește să vezi cât de despotice susțin unele site-uri că ar fi, atât colericii, cât și melancolicii. Eu din cartea din liceu știam tot invers, că totuși melancolicii ar fi oameni influențați de părerile umane și de alții, dar pe un alt site am descoperit că susținea că melancolicii ar fi despotici, adică se aseamănă ușor cu Hitler. Din ale lor nu ies.
Citește! Chiar te sfătuiesc să citești intens totul și să vezi de fapt în ce temperament te regăsești. Dar și ce valențe ai impresia că împrumuți de la fiecare temperament.
Uite spre exemplu, eu am împrumutat chiar o ușoară, teribilă lene și de la flegmatici și chiar o ușoară mizantropie (uneori) tocmai când mă calcă pe coadă oamenii, dar simt că am și "lovely" aia de la sangvinici, deoarece totuși deep iubesc oamenii și tânjesc după ei, doar că eu nu tânjesc după ideea de a fi "cool" și a fi văzută bine că sunt într-un grup, ci chiar tânjesc la prietenia aia ideală și în care orice ar fi oamenii nu te lasă la greu. Dar am observat că nimeni nu e așa, și că oamenii vin iau ceva, apoi pleacă, sau alții lasă ceva, de obicei, răni și apoi tot pleacă, încât mi-am băgat și "lovely" asta sub preș. Deci oamenii oricum ai da-o nu sunt doar aia. Deci mai analizează-te, o să descoperi multe altele la tine. Nu doar liniștea de care oricum am impresia că e doar în capul tău, dacă e așa cum cred eu și ai fi melancolic cu coleric, ar trebui pur și simplu să fii un clocot viu. Un tsunami, nu un râu lin și pașnic. happy Iar dacă ești tsunami, comportă-te ca atare, nu te mai da ceea ce nu ești.

| BeingSelfless a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine, cred că aproape în tot ce ai zis. Ce am spus anterior, nu exclude astfel de posibilități. Orice este posibil, dar nu pot scrie despre fiecare perspectivă la fiecare întrebare/răspuns, încerc să limitez situațiile în care aș scrie romane în răspunsurile pe TPU. Este foarte plictisitor și enervant, de la un moment dat, câteodată chiar și când mă pasionează ceva.
Vorbind de complexitate, am câte ceva din acele 4 tipuri de personalități, dar da, predominant sunt flegmatic. Undeva pe centru, încât deseori trec prin fiecare secțiune (sangvin, melancolic, coleric, flegmatic), dar în timpul liber și în mod normal, predominant în zona de flegmatic, și da... am o mizantropie cruntă din mai multe motive, dar am și excese de fericire de tip sangvin, excese de melancolie, excese de instabilitate de tip coleric.
Deci, de acord cu tine, dar nu am timp, nici răbdarea să i-au în vedere fiecare perspectivă. Prefer să fiu general, este mai ușor de explicat, iar majoritatea "generală" este negativă, oricum.
P.S.: și eu sunt "exemplu viu" al celor spuse de tine, dar și de mine, de asemenea.

| Alin5644466 a răspuns:

Daca asculta cineva manele, nu inseamna ca e cocalar. Exista si manele care sunt adevărate, doar ca cei care urasc manelele vad doar partea negativa a manelelor. Salam, Tzanca, Dani Mocanu si altii foarte cunoscuti care sunt la moda.

| KovacsB a răspuns (pentru Alin5644466):

Deci iti plac manelele.
Eram sigur.

| Adina5 a răspuns:

Este o generalizare greșită să spunem că toți oamenii cuminți, liniștiți, respectuoși și politicoși sunt respinși în societatea noastră. Cu toate acestea, există un aspect al culturii noastre care se concentrează pe imaginea de dur, lipsit de teamă și puternic, care este adesea asociată cu comportamentul agresiv sau non-conformist. Acest lucru poate face ca oamenii care se încadrează în categoria "cuminților" să fie considerați plictisitori sau neinteresanți.

Trebuie să ne amintim că atracția fizică și chimia personală joacă un rol important în relațiile romantice și sexuale. Nu este întotdeauna vorba doar de comportamentul cuiva. În plus, atractia pentru persoanele non-conformiste poate fi o forma de rebeliune sau de afirmare a propriei identitati.

| 4evergentleman explică (pentru Adina5):

Cultura de cocalari, un roman sau doi din 10 sunt ok, au dreptate austriecii că la noi e lumea treia și că suntem țigani că așa ne comportam și la noi și peste tot, daca eram oameni faini nu mai fugeam unul de altul în străinătate, asta reflecta realitatea educației noastre.

| ardei2001 a răspuns:

Decat sa traiesti toata viata in genunchi, mai bine mort in picioare