| 4evergentleman a întrebat:

Oamenii leneși intra in iad?
https://i.imgur.com/aFoLi1M.jpeg

Este adevărat? Deci și sinucigașii intra și leneșii? Dar aia care ucid 8 oameni și se mântuiesc in ultimul ceas intra in rai asta da dreptate divină! De când intră leneșii in iad mai ales cei care nu fac rău nimănui și se comporta frumos nu beau nu fumează nu se drogheaza nu ridiculizează pe nimeni nu își bat joc de nimeni și intră în iad că nu muncesc cum vine asta? Și la aia cu sinuciderea Dumnezeu nu tine cont de context că omul nu mai poate sa lupte cu bolile psihice de exemplu depresia!? Că a încercat din răsputeri să o învingă și nu se poate!? Nu i se îmbunătățește starea psihica,îl condamna și trimite direct in iad?
Cât credeți și cât nu că există iad și rai? Dar dacă deja sunt pe pământ și unii trăiesc iadul alții relativ raiul? Că văd că așa se întâmplă unii suferă alții sunt fericiți și sănătoși,paradoxul este că cei buni suferă și cei rai/falși,parșivi o duc bine in viață,mai sunt și sănătoși! Eu cunosc cazuri în care numai oameni buni au murit de boli grave,au suferit,au fost neîndreptățiți de oameni deși erau oameni buni și cei rai și fără scrupule aproape de psihopatie o duc bine in viață,sunt sănătoși și sunt culmea văzuți și bine in societate când cei cuminți și civilizați sunt ridiculizați,luați în derâdere! Unde e dreptatea divină pe acest pământ? Eu cunosc oameni răi de tot care niciodată nu au avut o boala grava sau altceva și o duc bine merci! Hotii,cocalarii,interlopii sunt văzuți bine și oameni pașnici sunt văzut rău și luați la mișto! Pai unde e Dumnezeu, dreptatea?
Deci, leneșii chiar ajung in iad sau e o forma de manipulare a religiei că și în cazul sinuciderii?

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Biblia a fost scrisa sa fie pe placul celor care au banii, pai daca esti lenes cum se mai imbogatesc aia care au deja mult, dai lui cezar ce trebuie sa ii dai, tu crezi ca romani erau idioti cand au preluat crestinismul, majoritatea sunt oii tampite, uni conduc fraieri prin religie, lege, asa zis moralitate, legi, aia nu au fost prosti care au scris biblia, erau buni manipulatori

| 4evergentleman explică (pentru RAY):

Ori e modificată ori cel care a scris-o suferea de o boala psihotică! Ierți un criminal care ucide 20 de oameni și nu ierți un sinucigaș care pur și simplu nu mai poate nu e susținut de familie moral, nu a fost de părinți sustinut, bine educat, cum sa îl trimiți in iad pe vecie daca omul a luptat cum lupt eu cu ceva ce te rupe, te distruge! Daca îl treci prin teste tot o forma de psihopatism e și asta că poate omul ăla nu poate să trăiască 70 de ani cu depresie, mai ales că depresia nu e o răceală iei pastila și te-ai vindecat, unele nu se mai vindeca și te chinuie la ce naiba sa îl trimiți in iad daca nu a mai putut și a luptat atâția ani, mai ales că nu și-a pus capăt din semn de respect pentru acest Dumnezeu? Oricum daca exista rai și iad cu toții ajungem in iad și dacă nu ne sinucidem că nu suntem oameni curați la suflet și cu bunătatea deplină 95-97% din lume,nimeni nu se bucura când îți merge bine nici neamul nici prietenii,cine să intre în rai? E imposibil că și cu gândul păcătuiești și după câte am citit din reflex și că ești bolnav acest Dumnezeu te condamna,adică unii oameni sunt de vina că sunt grav bolnavi nu genetica și mediul in care au crescut cu părinți tampiti! Deci,daca exista rai și iad iadul ne va aștepta pe toți că nu suntem sfinți noi bem toată ziua,înjurăm,barfim,criticam,judecam,mințim și lista e interminabila așa că ăștia care îmi spun că ajung in iad daca mă sinucid și ei tot acolo o sa ajungă laughing dar macar sa își trăiască viața că in rai nu o sa ajungă decât dacă suferă de schizofrenie paranoidă, că nu ai cum trebuie sa fii un om ieșit din comun de bun, poate călugării care sunt foarte drepți intra și unii care stau complet izolați de societate preoți de astia, dar stai că e un păcat și să fii izolat, bolnav în vederea religiei

| RAY a răspuns (pentru 4evergentleman):

Dumnezeu nu a facut nici un rai sau iad si nici nu a venit vreun mesia, cat timp respecti https://www.cristoverdad.com/......%83inilor/ o sa te purifici in locuinta mortilor, acolo e si adam si eva

| J0B0MAT a răspuns:

Viața nu e dreaptă.La fel și moartea.
Makes sense.

| 4evergentleman explică (pentru J0B0MAT):

Tu crezi in iad și rai? Daca gen te sinucizi ajungi in iad? Sau e o manipulare a religiei sau o forma de descurajare de a nu se sinucide oamenii, copiii?

| doctorandus a răspuns (pentru 4evergentleman):

Meh, eu nu sunt religios, dar la faza asta consider ca preotii au dreptate.

| 4evergentleman explică (pentru doctorandus):

Cu ce au dreptate? Preoții? Pai nu discipolii lor l-au ucis pe Iisus? Preoți care te duci sa te confesezi și se uită doar la bani și de abia așteaptă să ieși pe ușă? Preoți care se uita doar la bani? Biserici? Pai in biserici dups cum știi se fac numai afaceri! Pe preoți ii vad pe tiktok se joacă cu interlopi pe provocări pe bani laughing sunt multi falși care în timpul liber sunt bețivani și șarlatani,și cu filetul pe stanga abuzează copii, pedofili, mai sunt și preoți buni dar rar și să nu mai zic că nu au nici un har, le dai banii le confesezi ce probleme ai îți pune patrafirul in cap și aia e, dar tu tot cu aceleași probleme ramai și cu bani luați!

| J0B0MAT a răspuns (pentru 4evergentleman):

Eu cred că e ok ca fiecare să creadă orice consideră potrivit pentru el.
Eu de exemplu cred uneori că voi arde în focurile iadului pentru o eternitate, alteori că o să dorm pe un nor pufos, alteori că mă voi reîncarna într-un God sau alteori îmi bag picioarele în tot.

| 4evergentleman explică (pentru J0B0MAT):

Daca e sa o luam logic după religie peste 90% din populația lumii, 8 miliarde sau cât suntem vom sfârși in iad pe vecie că noi nu suntem oameni buni, puri in gând și în suflet mereu avem dorința de a ne răzbuna asta e firea noastră nu prea mai exista bunătate deplina, 4 zile sa fii bun și o zi sa fii tampit ( rău) nu ajungi in rai, așa că cine ajunge in iad daca asta exista? Că și cu gândul pacatuiesti și că ești bolnav ( de parcă ar fi vina ta)
Eu zic că religia care e o manipulare în masă, o patologie morbidă și Biblia sunt 2 lucruri distincte,după religie și dacă respiri prea mult e un păcat!
Dar și în Biblia aia contrazicerile alea nu știu e ciudat,noi nu cred că dețin Biblia autentica,cred că e modificată și oricum e interpretabila nu poți lua ce scrie tot ad litteram,gen trebuie sa o descifrezi într-un mod foarte precis sa intelegi fiecare cuvânt,dar și de ar fi nu vezi că Dumnezeu zice sa nu ne rugam la chipurile și asemănarea lui,la chipuri necioplite și noi ce facem zilnic? Îl contrazicem și ne dăm cei mai mari creștini când noi numai ura avem în suflet numai sa judecăm, criticam, denigram și barfim știm semenii noștri, de rasism nici nu mai zic laughing cine intră în rai? Aia sunt extrem de puțini! E așa cum a spus un user mai sus un subiect foarte complex, cert e că românii pupa icoanele și se roagă zilnic la ele prin biserici când în biblie scrie contrariul laughing halal creștini!

| J0B0MAT a răspuns (pentru 4evergentleman):

Eu zic să stabilim că ajungem cu toții în iad și gata.Dar să nu ne gândim la asta, să ne gândim la lucrurile care ne plac.Și să încercăm pe cât putem să facem bine, ca să nu fie rău.E mai bine și pentru noi și pentru ceilalți.

| 4evergentleman explică (pentru J0B0MAT):

Ajungem oricum acolo indiferent că vrem sau nu vrem daca exista. Ar fi tragic și absurd dar nu noi facem regulile suntem doar sclavi, slujitori, urmam instrucțiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeu.
De ce?
Există 2 miliarde de creștini ce alcătuiesc 30% din populația lumii. Conform acestora, celelalte 5 miliarde de oameni de pe pământ vor arde în iad pentru eternitate. Nu din cauza acțiunilor lor reale sau a cuvintelor, ci pur și simplu fiindcă nu cred în acest Dumnezeu special pe care ei l-au ales ca fiind Dumnezeul potrivit.
Nu există nicio logică și niciun sens că una dintre aceste religii să aibă dreptate în detrimentul uneia din cele 4000 de alte religii care există pe acest pământ. Dacă una din ele are dreptate la urma urmei și Dumnezeul sfânt la care se roagă nu m-ar accepta pentru simplul fapt că nu cred în el, atunci o să spun că nu merit să fiu în raiul lui. Raiul acestuia ar fi iadul meu. Și Dumnezeul creștinilor este la fel de corupt că cele mai corupte sisteme politice și corporații gigant ce sug în mod curent viața din miliarde de ființe umane, asa ca de ce mi-as irosi viata traind "dupa voia lui"?

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Eu cred în Dumnezeu dar nu cred ce scrie in biblie,și creștinii o sa ajungă în iad că foarte mulți sunt ipocriți și se folosesc de asta sa fie mai bine văzuți în societate sa manipuleze mai bine oamenii,dar în realitate nici ei nu respecta ce scrie in biblie sau altundeva sa ajungă în rai fiindcă ura între oameni a ajuns la cote alarmante și în biblie scrie sa îți iubești aproapele. Cunosc creștini care se dau sfinți și în realitate sa te ferească Dumnezeu sa îi cunoști,direct psihopați! Nu orice creștin e creștin, ăștia sunt pseudo-crestini, adică creștini cu numele nu cu faptele, și aici pe TPU am văzut câțiva creștini care de fapt sunt rasiști gen Hitler deci putini sunt creștini în adevăratul sens! Și nu este suficient sa crezi in Dumnezeu sa ajungi in rai trebuie sa te conformezi cu ce fapte și acțiuni trebuie sa faci și ce fel de om trebuie sa fii că sa ajungi in rai, și de asta zic că 90% intrăm în iad daca acesta exista și foarte puțini in rai,deci nu e suficient sa crezi in Dumnezeu dar sa barfesti,sa fii rasist sa denigrezi,sa înjuri,sa blestemi,sa faci mișto de oameni,sa judeci cum o facem noi zi de zi, sa minți, sa bei, sa te droghezi, și lista e de 100 de kilometri așa că nu orice creștin ajunge in rai doar că,crede in Dumnezeu daca faptele lui sunt in antiteza cu credința lui și întrebuințările lui de creștin,în realitate foarte mulți creștini sunt mai păcătoși și răi decât agnosticii sau ateii! E imposibil sa ajungi in rai,trebuie sa fii sfânt și asta doar unii călugări pot fi sau preoți care stau izolați de umanitate că aia nu păcătuiesc,dar repet în vederea religiei și dacă ești mizantrop,solitar,singuratic,bolnav e un păcat și ești condamnat. Aia zic că nu trăiește nimeni viața după voia lui sa ajungă în rai decât extrem de puține persosne,și dacă există rai acele persoane într-adevăr ar merita sa ajungă în rai,restul ori cat ne-am forță nu putem fi ca aia, că suntem răi în esență, și răutatea asta e genetica mi se pare. Barum noi că nație nu avem nici o șansă că eu pe unde merg numai barfe și denigrări aud la români și țigani atâta răutate nu știu cred că nici în iad nu exista laughing noi avem nevoie de educație în primul rând și că suferim de analfabetism funcțional fiindcă în biblie scrie sa nu ne rugam la icoane și noi facem zilnic asta, noi fiind majoritatea nu toți, că mai sunt și oameni cu doaga.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

E posibil sa existe Dumnezeu dar nu cel biblic happy sau o forță universala in univers de nedescris cafe face mereu dreptate deși eu nu o vad că dupa cum am zis omul bun și civilizat și cinstit nu e apreciat e luat la mișto, batjocorit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident. Lenea e un pacat. Al saptelea pacat capital. Nimic bun nu vine din lene. Doar saracie si disperare care te indeamna sa iti pierzi umanitate. Sa dai in cap pentru bani si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Pe viaţa Mea, zice Domnul, Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui şi să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea!" - Ezechiel 33:11

| timidu89 a răspuns:

Trebuie sa și poți lucra, asa și preotul a zis de undeva ca cine nu muncește nici sa nu mănânce... Asa zice în noul testament ca leneșul ajunge în iad? Devreme ce ucigașul poate fi iertat, de ce lenea ar fi egala cu sinuciderea? Sinuciderea știu ca nu e iertată. Ai rezolvat cu iphonul?

| 4evergentleman explică (pentru timidu89):

Se deschide linkul spune-mi te rog, aici scrie
https://imgur.com/a/M9znMj5

| timidu89 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Da, se deschide.

| 4evergentleman explică (pentru timidu89):

Nu știu ce are de nu merge sa se deschidă imaginea prin imgur dar așa scrie că lenesii vor ajunge in iad! Și dacă nu te sinucizi și dacă muncești tot în iad o sa ajungem 95-96% din populația lumii, din 8 miliarde că nimeni nu are un stil de viață conform cerințele domnului Iisus,toți suntem răi,falși, barfitori,judecam,suntem rasiști,suntem fățarnici,nimeni nu duce o viață așa cum a cerut Dumnezeu sa intri in rai așa că dacă te sinucizi sau nu tot acolo ajungi că trebuie să fii sfânt să ajungi in rai iar noi suntem răi din calea afara, parșivi și perverși, ipocriți! Oricum daca exista iadul ne va aștepta pe toți! Da, l-am vândut! happy
Daca nu merge imgur sa deshideti imaginea ma chinui degeaba, de 3-4 ori tot am pus prin imgur și nu îl deschide

| 4evergentleman explică (pentru timidu89):

La ce depresia urâtă am și anxietate e foarte foarte greu,deja de la atâta xanax ms ia somnul in timpul zilei nu mai am deloc energie sunt game over aproape laughing mă duc nu mai că nu știu ce job mi s-ar potrivi având depresie severa și anxietate sociala am probleme grave cu domnul noaptea de mult timp! Știu că trebuie să muncesc dar nu prea îmi place munca mie sa fiu sincer că am fost crescut în puf și cu problemele pe care le am e greu,mă gândesc și să mă sinucid că nu mai pot trai așa mult timp, anxietatea mea este imposibil de tratat, vindecat, nici măcar xanax nu mai ajuta, vad că mă tot ia somnul in ultima perioada sunt pe ultimul episod, înainte când luăm xanax ziua nu mă lua somnul acum sunt finish

| timidu89 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Eu cu Chrome am deschis, nu am aplicația imgur pe tel. Trebuie sa dai de beut laughing cât ai luat pe el?

| 4evergentleman explică (pentru timidu89):

2500. Îți dau daca vii,ar fi ceva daca ne-am vedea mai mulți nu știu să jucăm fotbal sau un ping pong ceva sau sa bem o bere!
Cu Chrome merge da. Eu nu cred că scrie așa ceva în biblie,și dacă scrie am pus-o că eu nu s de munca bun laughing așa am fost educat, e greu de tot sa te dezveti, o făceam dar uite că mă ia somnul de la xanax ziua și noaptea nu pot sa dorm, până acum nu mă lua somnul ziua nici dacă luam o pastila întreaga de o vreme mă ia somnul repede și nu se pare terifiant, noaptea oricum nu puteam să dorm. Eu cred că e o forma de manipulare nici cu sinuciderea nu cred că ajungi in iad de exemplu daca nu mai poți lupta

| timidu89 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Eu fotbal nu mai pot juca... Când trăia tata mai lucram, cât am putut nu am lucrat după moartea lui... Acum trebuie sa am grija sa nu ma lovesc la genunchi, ca nu e recomandat la vârsta mea operația. Eu zic ca te ia somnul fiindcă nu dormi noaptea.

| timidu89 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Glitery e ok? Am văzut ca vroia sa se mute în alt oraș... Nu am mai găsit-o sa ii scriu apoi

| 4evergentleman explică (pentru timidu89):

De la xanax mă ia somnul,înainte nu mă lua dar cred că deja organismul incepe sa sufere de la atâta xanax. Așa rău te-a afectat moartea tatălui tău?
Eu vreau sa lucru dar nu mai să nu mai întâlnesc tâmpiți care sa te saboteze și să scap măcar de insomnie și puțin să se diminueze anxietatea și depresia și lucru până cad din picioare. Eu inca mai vreau sa lupt nu sa mă resemnez dar nu am noroc sa găsesc un job in care sa lucrez cu oameni cât de cât educați cu bun simt și cinstiti, numai peste jeguri am dat și m-au demoralizat. Asta fiindcă nu am decât liceul terminat și sunt obligat să lucrez in fabrici sau lucrător comercial prin magazine, că dacă aveam studii superioare îmi găseam un loc cu oameni putini mai educați că nici ăștia nu sunt educați că așa vor ei sa pară e altceva dar lumea e plina de gunoaie indiferent de studii dar ca, idee în locuri de munca unde se intra cu studii superioare mai găsești oameni cat de cat ok dar în fabrici, la paza la ce sa te aștepți de la oameni cu câteva clase? Mai bine aș lucra între străini decât între români și țigani caută numai rău să îți facă deși tu si intenții bune cu toată lumea.

| timidu89 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Pe mine mama doar sa ma critice și ocarasca știe, tata nu făcea asa.

| 4evergentleman explică (pentru timidu89):

Pai da,că după o vârstă daca nu muncești asta se întâmplă,indiferent că ai probleme psihice,nu mai poți să obiectezi nimic că și alții au și lucrează. Lenea e și mai gravă decât problemele psihice nu are leac, dar poți fi și bolnav și leneș atunci sinuciderea e singura opțiune că toată viața o sa fii judecat și barfit, denigrat, lumea nu îți înțelege suferințele fiindcă nu au trecut prin așa ceva, doar cine a trecut prin așa ceva poate sa empatizeze și să înțeleagă. Gaseste-ti ceva part time la 4 sau 6 ore și le închizi gura

| 4evergentleman explică (pentru timidu89):

Pe mine toată familia și mulți alții, dar fac pariu că nu ar rezista mai mult de câteva luni cu așa ceva, maxim un an, doar daca s-ar droga continuu ar face fata. Daca nici eu nu sunt exemplu pentru societate atunci cine e? De 17 ani am depresie și nu m-am refugiat în droguri,alcool, nici măcar tigari, și boala aste te termina și uite că eu nu beau nu mă droghez că sa estompez simptomele bolilor, tac și merg înainte, alții nu au nimic și se drogheaza zilnic și beau și se comporta aiurea.
Fă-ți pensie daca nu poți lucra și aia e

| timidu89 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Pai am de la 18 ani, încă am de mers la comisie... Anul viitor trebuie să mă duc

| Darius50boss a răspuns:

Întrebările pe care le ridici sunt profunde și complexe, iar răspunsurile nu pot fi oferite într-un mod simplu și general. Conceptele de iad și rai diferă în funcție de religie și sistemul de credințe. În unele religii, iadul și raiul sunt considerate locuri în care sufletele ajung în funcție de faptele lor în timpul vieții, iar în altele se pune accent pe iertarea divină și pocăință.

Din perspectiva religiei creștine, sinuciderea este considerată un păcat grave deoarece se împotrivește voinței lui Dumnezeu de a da viață și există concepția că doar Dumnezeu poate hotărâ momentul final al vieții unei persoane. Cu toate acestea, în iertarea divină, este posibil ca și un sinucigaș să găsească mântuire dacă a existat o căință reală și o relație de pocăință cu Dumnezeu.

Întreaga dezbatere cu privire la dreptatea divină în această lume este o întrebare foarte veche și complexă. Fiind lucruri pe care nu le putem înțelege pe deplin în această lume, este important să aducem în discuție și alte aspecte, precum liberul arbitru, revelația divină și iubirea lui Dumnezeu care depășește înțelegerea noastră umană.

Este important să subliniem că discuția religioasă și credința sunt subiecte personale și sunt influențate de experiențele individuale și interpretările personale ale textelor religioase. Fiecare persoană are dreptul de a-și forma propria opinie și credință în aceste aspecte.

| 4evergentleman explică (pentru Darius50boss):

Man eu lupt de 17 ani cu depresia și simt că nu mai pot, pe lângă asta sa declanșat și anxietatea socială și agorafobie care 5 ani mi-au distrus viața complet aproape,nici până la magazin nu puteam să ajung fiindcă mă simțeam incredibil de rău și tremuram in ultimul hal,m-a făcut de râs anxietatea asta in zona, mi-a stricat imaginea,multa lume m-a văzut și mă cred nebun multi când de fapt eu am fost foarte bun la învățătură și fără să mă forțez sa învăț,olimpic la engleza,a dracu că bolile astea mi-au afectat funcția cognitivă,și nu mai sunt deloc ceeea ce eram,un om inteligent,am probleme uneori de atenție grave și de memorare și înainte nu le aveam,de când a apărut anxietatea asta mi-a distrus complet viața,depresia am știut să o maschez multi ani nimeni nu s-a prins până să nu se agraveze in ultimul hal că nu mai puteam nici din pat cu săptămânile sa mă dau jos că îmi luase toată voința și energia,deci depresia este o boala nu gravă foarte gravă mi-a distrus viața și eu eram un tip care ieșeam in cluburi,oraș,agățăm pe net gagici,mai avea relații ce e drept scurte nu lungi dar tot aveam o viață,aveam prieteni,acum nu mai am nici părinți,nici prieteni,nici neamuri din ce vad,și bolile deși am incercat sa le tratez ani la rând cu antidepresive și anxiolitice au rămas aodoaoe la fel,încă cred că mi-am făcut mult rău luând tratament pe termen îndelungat dar nu aveam încotro că depresia și anxietatea erau într-un stadiu teribil! Daca eu o sa mă sinucid Dumnezeu nu tine cont că am luptat atâția amari de ani sa fiu ok și nu a funcționat și că am cedat și mi-am pus capăt? Alții nu aveau nimic din lucruri penibile s-au sinucis,lucruri insignifiante,sa ii trimită pe aia in iad nu pe mime care am dus și duc lupte titanice cu aceste probleme,eu zic că e psihopat daca nu o sa ma ierte in caz că există iad că un om are limite nu toți suntem puternici sa rezistam cu probleme atâția ani,unii suntem vulnerabili,mai sensibili,nu suntem roboti sa luptam cu ceva foarte serios care,și pe psihologi i-au îngenuncheat,și ei și-au pus ogramada capăt zilelor,și oameni care aveau bani,familie,copii,averi,realizări în viață,respect din partea semenilor a familiei, a tuturor și tot și-au pus capăt, eu nu mai am absolut nimic măcar un prieten daca aveam cum am avut și mai ieșeam cu el, nici pe asta nu îl mai am că s-a dovedit că e parșiv pe interes! Deci, Dumnezeu nu o sa tina cont de aceste probleme? Și nu am zis tot că mai am multe probleme de sănătate, nu iartă așa ceva Dumnezeu? Până la urmă nu sunt sănatos pentru ce să mă condamne? Mi se pare o tâmpenie ii iartă pe psihopatii care ucid 6 oameni că s-au îndreptat pe ultima sută de metri dar nu îl iartă pe un sinucigaș care a fost un om bun și nu a făcut rău la nimeni,faptele sunt fapte oamenii aia sunt uciși de el nu mai reînviau,la ce sa fie iertați? Sa ardă în iad daca chiar exista acest iad fiindcă pe lângă ce a ucis câțiva oameni i-au traumatizat și pe cei rămași fără aceste persoane in viață, i-au traumatizat pe unii probabil întreaga viață pe aia cine îi mai face bine Dumnezeu? Nu ii face bine medicii psihiatrii,psihologii dar-mi-te Dumnezeu și uite că sunt iertați că s-au mântuit dar pe un sinucigaș îl trimite pe vecie in iad,pai asta nu e iubire și dreptate divină, justă, e o nebunie, absurditate. Nu știu, dar sa te trimită în iad că ești lenes și asta e o absurditate maxima, sa nu mai zic că Dumnezeu blesteama până la al 7-lea neam, adica pentru un tâmpit care a comis păcate grele să tragă ogramada de oameni nevinovați toată viața sa sufere asta e o manie de om psihopat nu de un zeu care susține mereu că iartă și iartă la infinit și e iubăreț, s un dumnezeu gelos și răzbunător, cică liberul arbitru, la ce de întâmplă în lume și la ce s-a întâmplat.cu psndemia nu mai liberul arbitru era laughing și stai sa vezi ce liberul arbitru va fi când vor fi scoși banii când va apărea moneda digital că vor avea control absolut asuora noastră și aia limitat ii poți folosi nu ii poți strânge ban pe ban cum o faci acum, nu o sa poți cumpăra ce vrei tu.

| 4evergentleman explică (pentru Darius50boss):

Mi s-a mai spus asta că pun întrebări Deep,că gândesc așa deși și eu la randul meu ma consider un om cu un IQ mic deși în generala și liceu eram foarte bun la învățătură,acum de la depresie și anxietate nici la unele locuri de munca nu mă descurc laughing dar daca e sa dau un test la locul de munca îl iau cu nota mare sau le luam că de când am anxietate sociala m-am cam damblagit. Dar eu de cand eram copil îmi puneam întrebări de astea despre ce ne va aștepta dupa ce murim și unde ajungem, care e scopul nostru in acesta viata, de ce existam, de ce unii mor fiind doar copii nevinovați de boli grave și unii cu caracter mizerabil o duce foarte bine și nici bolnav nu este, nu e o regulă sunt și oameni răi și bolnavi dar daca faci un echilibru ăștia rai sunt mai sănătoși decât ăștia buni și o duc mai bine in viață în timp ce astia care sunt foarte buni suferă, de ce? Că Dumnezeu a blestemat până la al 7-lea neam altfel nu îmi explic de un om atât de bun e așa greu incercat sa nu mai zic că multi mor de tineri. Și da, subiectul e foarte complex și nimeni nu poate da un răspuns 100% corect, nici știința nu știe acest lucru cert noi cu atât mai puțin, dar am zis sa o postez oricum. Ai dat un răspuns foarte bun, chiar surprinzător de bun. Respect! După religia și dacă ești bolnav ești condamnat și tu ești de vina nimeni altcineva happy

| Akdjncjs a răspuns (pentru 4evergentleman):

Înțeleg ca suferi, ca te chinui, ca iti este foarte greu, dar sinuciderea NU este rezolvarea. Da, Dumnezeu va trimite un sinucigaș în iad, dar știi de ce? Tu ești deplin conștient de ceea ce faci și nu ai dreptul sa îți iei viața. În plus, nu L ai cautat pe Dumnezeu. Atunci când pui stop unei vieți păcătoase și începi sa Îl cauți pe Dumnezeu din toată inima rugându-te, citind Biblia și schimbându-ți viața în bine, El nu va sta nepăsător. Da, Dumnezeu exista. Da, Biblia e complet reala și adevărată. Da, există rai și iad.
TOTUL depinde de TINE, nu de cei din jurul tău. Da, înțeleg, ai depresie, anxietate, dar Dumnezeu are puterea sa vindece orice boală, chiar și cele ce sunt imposibil se vindecat pentru un om, chiar și pentru cel mai bun medic de pe planetă. Chiar recent o femeie pe care o cunosc a fost vindecata de Dumnezeu de CANCER, medicii i au spus ca nu mai are nimic, deși cu o luna în urmă tumoarea încă exista. Dumnezeu a vindecat o. Crezi ca nu are putere sa te vindece și pe tine? Ai putea avea viata schimbată în bine, mult mai bine. Imaginează ti cum ar fi o viata în care ești vindecat și în care te bucuri un fiecare zi ptc Dumnezeu e Tatăl tău și ca nu te lasă la greu, și ca vei merge în raiul Lui. Nu te ai simți minunat? Asta poate fi viața ta, dar de tine depinde, dacă vrei sa cauți salvarea la Dumnezeu sau nu. Dacă te sinucizi, nu rezolvi nimic, ba chiar îți faci rău singur. Da, e drept din partea lui Dumnezeu sa ducă în rai un om care s-a pocăit de crimele pe care le făcea în trecut, ptc acel om și a dat seama de greșeala făcută și L a cautat pe Dumnezeu din toată inima. De ce un sinucigaș sa nu meargă în iad? Acel sinucigaș nici nu s-a sinchisit sa Îl caute pe Dumnezeu cum a făcut criminalul, și are pretenții sa ajungă în rai? Pai stai asa, ca în rai nu putem ajunge oricum, trebuie sa fim sfinți, după cum El este sfânt.
Tu trebuie sa îți dai seama ca oamenii nu te mai pot ajuta, în momentul asta nu mai ai pe nimeni care sa îți fie alături. Dar nu uita ca Dumnezeu te vede, te cunoaște, îți știe suferința, El te așteaptă sa te întorci în sfârșit la El. De ce Îl respingi? Lui, dintre toți, Ii pasa cu adevărat de tine și te vrea în raiul Lui, nu vrea sa te trimită în iad. De ce sa refuzi marea Lui iubire? Și a dat singurul Fiu sa moara PENTRU TINE ca sa poți sa ajungi în rai. Cine altcineva s-a mai sacrificat pentru tine, pentru binele tău? Cine altcineva și a mai dat viața pentru tine? Îți zic eu ca nimeni. Nimeni nu te iubește asa mult cum o face Dumnezeu. De ce vrei sa Îl respingi? El te așteaptă sa te întorci la El. Nu e prea târziu și nici prea greu. Roagă te Lui, dar nu de formă, ci din toată inima, El e Cel ce îți poate salva viața și care te poate vindeca, nu oamenii, numai El.

| MrNuggets a răspuns:

Nu o spun in mod nepoliticos dar religia nu prea are logica

| 4evergentleman explică (pentru MrNuggets):

Dar are corelație religia cu ce scrie in biblie?