| Făă_Silviu_1998 a întrebat:

Oare cum este viata pe "Lumea Cealalta"? Va rog nu radeti sunt doar foarte curios. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Tomanecre a răspuns:

Depinde de a cui lume o preferi!
Lumea pe care ti-o ofera Dumnezeu dupa ce mori este in casa Mortilor numita Sheol unde vei trai asa cum traieste o umbra!
2 Daca asculti de Dumnezeul veacului acesta, adica a lui Dracu, ala de este Dumnezeul crestinilor, ai asigurata viata vesnica in Iad, acdoar Hristos este bossul care detine Cheile Iadului, dar despre cum e viata in Rai, Hristos nu ne spune nimic, probabil ca nu stie cum este acolo!
3 Cea mai faina viata vesnica ti-i ofera Dumnezeul FSM, adica Flying Spaghetty Monster, care iti asigura viata vesnica intr-o lume cu munti de frisca, paduri de fistic cu trunchiuri de carnati si cu vai in care curg rauri de Coca Cola!
Daca nu crezi iata aici link-ul care te va lumina:
http://www.venganza.org/

30 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

What if I told you, you can find out? One word: Suicide.

| Exilee a răspuns:

Sufletul ''paseste'' intr-un spatiu/dimensiune metafizic/a, unde nu exista timp, ci eternitate. O dimensiune unde poti sa gandesti in adevaratul sens al cuvantului, o dimensiune unde armonia si pacea se-ntalnesc, unde exista echilibrul, unde exista perfectiunea absoluta. Dupa care urmeaza Judecata particulara si stii mai departe povestea big grin

| Mădă0611 a răspuns:

Eu stiu ca raiul si iadul sunt stari sufletesti, si cum pentru un crestin prezenta lui dumnezeu inseamna fericire, nadejde, liniste sufleteasca, iar lipsa inseamna opusul, raiul ar fi doar acea stare de bine despre care vorbeam, iadul te-ai prins ce si cum. N-ai avea amintiri cu si despre lumea asta.

| HueyFreeman a răspuns:

Iti mai amintesti cum era inainte sa te nasti? Exact.

| Lizzu a răspuns:

Buna.Am mai postat acest raspuns si i-am dat copy/paste aici si acum happy
Nu lua de bun, eu am citit despre asta si atat! Dar e foarte interesant si voiam sa citesti si tu.

Sunt 3 stadii :

1. In primul stadiu, parasesti trupul in momentul mortii si iti dai seama ca tu nu esti un corp. Realizezi ca ai lasat corpul in urma.
2. In stadiul doi, experimentezi tot ce crezi tu ca exista in viata de dupa moarte, tot ce ai crezut vreodata ca a existat acolo.
Daca mori cu gandul ca meriti iadul si ca vei merge in iad negresit, atunci vei experimenta iadul, dar nu ca loc fizic. Te vei vedea pe tine insuti in iad chinuindu-te, dar nu vei simti durere nici suferinta, ci doar vei observa.
3. In al treilea stadiu,sufletul, constiinta de sine ajunge sa se uneasca cu Realitatea Suprema, asa e numita, si-i puteti spune dumnezeu, forta absoluta, allah, buddha, krishna etc.

Aici, in reunirea cu lumina suprema, ajungi la supraconstiinta, iti reamintesti ce esti tu de fapt si ce trebuie sa faci sa te experimentezi pe tine ca tine insuti.

E mai mult de scris, pentru ca e un ciclu, iar de aici, de la caldura, lumina si iubirea neconditionata, acceptare, protectie, intelegerea cu care e acoperit sufletul pur al tau se pleaca inapoi, spre intruparea lui, nastere si trairea unei noi vieti prin care el doreste sa puna in practica tot ce si-a reamintit despre el.

Eu despre asta am citit in ultimele zile si e extrem de interesant cum este totul descris, ca niciodata pana acum.
Daca mori cu gandul ca de partea cealalta te va astepta Iisus, sau dumnezeu sau cei dragi plecati, atunci ei te vor astepta. Totul tine de noi, de gand.

Daca mori cu gandul impacat, vei experimenta un loc plin de pace, vei putea vedea dincolo orice ti-ai imaginat tu ca este acolo pentru ca cele trei nivele energetice ale noastre : gandul, cuvantul si fapta vor actiona ca unul, iar gandurile vor fi instant materializate.

Pentru fiecare suflet experienta de dincolo va fi total diferita, in functie de ceea ce el crede si a crezut toata viata. Nu va fi la fel pentru toti.

| Lizzu a răspuns (pentru Tomanecre):

laughing laughing

| Lizzu a răspuns (pentru HueyFreeman):

Unii spun ca inainte sa ne nastem stim cine suntem cu adevarat si de ce alegem sa ne nastem intr-un anume timp si spatiu.
Dar uitam totul la nastere doar pentru a putea experimenta totul in viata fizica de pe Pamant...

| HueyFreeman a răspuns (pentru Lizzu):

Este frumos sa stii cine esti, mai ales cand nu existi.

| Lizzu a răspuns (pentru HueyFreeman):

happy

| Lizzu a răspuns:

Da, dar inainte sa te nasti nu ai creier,esti spirit,nu ai parte fizica, ai constiinta, dar se pierde ceva, o parte din ea cand spiritul trece in lumea fizica...
Am auzit ca in constructia ADN-ului uman ar lipsi ceva, niste bucati de informatie, ca nu s-ar lega perfect cele deja existente.

Mi se pare interesant.

| Ben00 a răspuns (pentru Mădă0611):

Un raspuns fara batjocura. Se intampla ceva in univers.

| AwaZoh98 a răspuns:

Asteapta si o sa vezi!winking

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ben00):

Ce, ma urmaresti? rolling on the floor Tre sa imi pun iar imaginea cu "azi nu dau autografe" laughing

| albaKiara a răspuns (pentru HueyFreeman):

Inainte sa ne nastem? Adica in burtica la mama?!

NOname
| NOname a răspuns:

Inexistentă?

| Lizzu a răspuns:

Cred ca suntem datori, intr-un fel, sa cautam raspunsuri in toate domeniile, mai abstracte sau mai putin abstracte...

happy zic.

| RAY a răspuns:

Lumea cealalta s-a nascut ca dorinta a omului de a trai vesnic, nu exista nimic dupa moarte

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Ai o imaginatie bogata

| XmimiX a răspuns:

Bine cred dar depinde la ce lume te refri...

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Eu?
Nu am inventat eu asta, ci altcineva. Eu doar am pus aici, am explicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asteapta si tu sa fiu chemat si iti voi da vesti.deacolo.da sa stii ca nu m-as grabi.

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Am crezut ca tu, desi mam cam mirat de ilogica din cele scrise

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Nu...am citit despre chestiile astea intr-o carte si atat. happy

| HueyFreeman a răspuns (pentru albaKiara):

Inainte de asta. Si inainte de ouale lu' tata.

| Kabuto79 a răspuns:

Frate. nu te supara dar mai departe de 2 metri nu o sa ajungi.

| albaKiara a răspuns (pentru HueyFreeman):

Credeam ca ne pune barza in burta la mama laughing

| Duucu a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ce sexy eram p-atunci...

| Ben00 a răspuns (pentru Mădă0611):

Continua alergarea. Sunt prin preajma.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Eclesiastul9:5,6,10,Ezechiel18:4