| georgia a întrebat:

Credeti ca exista viata pe lumea cealalta?

26 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cum a spus si cribus, numai Dumnezeu stie...

| cribus a răspuns:

Cred ca numai d-zeu stie...

| mioara a răspuns:

Nu a venit nimeni de acolo

| jani a răspuns:

Daca nu sa mai intors nimeni de acolo, cred ca exista si probabil e una mai buna si mai frumoasa decat asta pe care o traim noi acum. Dar asta aflam fiecare la randul nostru.

| JustMeFlory a răspuns:

Poate da, poate nu! eu cred ca exista! mereu o visez pe bunica mea si imi spune ca ii este dor de mine...sau imi spune ca ii este foame dau ceva de pomana si dupa nu mai o visez! sunt multe lucruri pe care noi oameni nu le stim... poate cu timpul vom afla!

| Sara a răspuns:

Da. exista. bunica mea ma vziteaza si acum. prin clinketul clopotelului de la usa. prin sunetul canilor in uscatorul de vase. si abia au trecut 2 luni de la moartea ei sad

| Paula a răspuns:

Poi daca este, sigur ii fain acolo, pentru ca nimeni nu s-a intors...
dar cred ca sufletul se incarneaza intr-un alt trup, intr-un alt oras, judet, tara, continent. si poate devina ori persoana, ori animal, bug, sau nu stiu in ceva total diferit...

| viorel2c a răspuns:

Am fi avut confirmari sigure pana acum daca ar fi existat. Dar nu avem.

| Ecaterina a răspuns:

Nu cred ca exista.

| nicoleta_7357 a răspuns:

Viata pe lumea cealalta va fi doar a sufletului.

| somebody a răspuns:

Este tare greu sa-i explici omului ca nu exista lumea cealalta ci poate o alta civilizatie din alta galaxie sau alte planete inca ne descoperite.Si inca odata discutia fara de final de la inceputul omenirii: exista sau nu?
Pentru cei ce cred intr-o fiinta suprema (nu conteaza ca-i Dumnezeu sau altul, fiecare religie majora din lumea asta are exact aceeasi structura: zeul suprem, mesagerul sau pe pamant, potopul si hocus pocus): cu ce va face lucrul asta mai buni, de ce sariti ca arsi si incercati sa ne aduceti pe calea cea "dreapta"? E exact acelasi show ca in viata de zi cu zi: partidul X e mai bun ca Y, ei au dreptate. E vorba doar de o simpla ideologie, asta urmariti cu ochelari de cal ridicand in slavi o himera. Religia e un curent filosofic adresat maselor si facut pe intelesul acestora pentru ca atunci cand a aparut lumea nu stia decat sa zgaraie niste cuie in pietre pe care le numeau litere. Un nene destul de inteligent a incercat sa explice niste fenomene naturale pe intelesul tuturor (asa cum ziarele din ziua de azi nu folosesc anumite cuvinte sau exprimari pretentioase tocmai pentru a putea fi citite de toata lumea) si astfel a aparut un curent atat de popular incat a inconjurat planeta. Nu ma intelegeti gresit, bazele religiei si anume inradacinarea valorilor esentiale omenesti, e ceva cu care sunt de acord, dar exploatarea excesiva a acestor valori precum si devalorificarea lor ca fiind inspirate de o sursa externa atotputernica nu este ceea ce si-a propus creatorul acestui curent filosofic.
In alta ordine de idei, cred si eu intr-un lucru atotputernic, omniprezent si omnipotent si acel lucru se cheama atom: ne-am "nascut" dintr-o explozie de atomi, suntem alcatuiti din ei iar dupa moarte si in urma ciclului natural, ne "incarnam" miliardele de particule in alte milioane de fiinte. (da, stelele si planetele se nasc din atomi, fenomenele fizice ce au loc pe suprafata lor sunt generate de interactiunile dintre atomi... samd).
Poate va mai ganditi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ceea ce am experimentat eu, DA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca da pentru ca omul e viata si atunci cand moare e spirit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da binenteles ca exista, dar noi vrem sa si vedem toate sa stim.cum este vorba aceea daca nu vad nu cred. exista viata pe lumea cealalta chiar daca nu s-a intors nimeni asta nu anseamna ca nu exista, nu sau intors in aceiasi persoana dar sau reancarnat si sau intors in alta anfatisare.de amintit nu are cum sa-si aminteasca cine a fost in viata anterioara.omul cant moare este pedepsit sa bantuie in univers pana, bantuie pana se reancarneaza, asta depinde de pedeapsa care o primeste sa bantuie pentru ca in univers timpul trece foarte repede asa ca poate sa bantuie si un miliard de ani pana se reincarneaza.multi nu credeti dar este adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io cred ca e viata si pe kumea ailalta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! sigur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exizta viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred, desi mi-ar placea! Tocmai a plecat dincolo un foarte bun prieten cu care inca mai am de vorbit o viata! Sper sa-l pot revedea vreodata, sub orice forma, pentru ca mi-e tare dor de el si nu i-am spus cat il iubesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amanda Ciobanu a stat în comă 11 zile

În ianuarie 2007, o bucată din acoperişul unui bloc din Galaţi s-a prăbuşit peste Amanda Ciobanu, o fetiţă de doar 8 ani. Chiar dacă medicii nu i-au dat prea multe şanse de supravieţuire, fetiţa suferind multiple traumatisme craniene şi o fractură de maxilar, ea şi-a revenit din comă după 11 zile şi a povestit pentru Libertatea ce "a visat" cât timp nu a fost printre cei vii: "Am văzut îngeraşi albi. Mulţi. Şi toţi aveau grijă de mine. Era lumină şi era frumos. Îngeraşii îmi spuneau să fiu curajoasă, că o să mă fac bine. Am vorbit cu Dumnezeu. Mi-a stat alături şi mi-a spus că El are grijă de mine şi că voi fi din nou cu mami, cu tati şi cu frăţiorul meu".

Ionela Prodan a stat în comă trei săptămâni

Invitată recent la emisiunea "Happy Hour", de la PRO TV, Ionela Prodan (63 de ani) a povestit cum, în urmă cu mai mulţi ani, a fost implicată întrun grav accident de circulaţie ce a avut loc lângă Urziceni. "Ne întorceam de la un concert de la Brăila şi mergeam spre Bucureşti. Eu moţăiam în maşină şi şoferul a adormit şi el, a intrat pe contrasens şi s-a lovit de o altă maşină. Am ajuns la spital în comă profundă şi mi-am revenit abia după trei săptămâni", povesteşte cântăreaţa. Făcuse septicemie şi nimeni nu mai credea că va scăpa cu viaţă. Până într-o noapte, când a avut o viziune.

"Se făcea că ardeam într-un foc. Nu mă durea, dar ardeam şi peste tot era numai foc. La un moment dat, a apărut un bărbat cu părul lung, cu mustaţă, îmbrăcat în alb şi cu un brâu, care s-a apropiat de mine, nu a zâmbit, nu a schiţat nici un gest, m-a apucat de gât şi m-a tras afară. M-a aşezat pe o băncuţă, lângă un copac. De fapt, era o pădurice, iar pe o cărare era o fetiţă mică. M-a salvat pentru fiica mea şi apoi am simţit multă răcoare, adică viaţa", a declarat interpreta de muzică populară. După această experienţă, ea şi-a revenit, şi-a recăpătat memoria şi sănătatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se stie nimeni na venit de acolo...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred ca exista pentu ca atunci cand tata zacea la pat el vb cu mama lui si cand asi mai revenea al antrebam iar el imi spunea ca vb cu mama lui deci dk nu ar exista nu ar vb cei de aici cu cei morti
sa va mai zic o poveste cu multi ani an urma mamaia mea a murit de 11 ani pana sa moara tatal meu ma chinuia mereu ma alerga an somn ma tragea de par ma certa fel si fel de antamplari dar cand tatal meu fiind pe patul de moarte eu i-am spus ca daca mai vb cu mamaie sa ai spuna sa ma lase anpace am ramasa uimita cand tata de abia mai vb si ai spunea sa ma lase an pace de cand a murit tata mamaie nu a mai venit an vis deci exista da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daexista

| DeathAngel1 a răspuns:

Da

| armani12 a răspuns:

Normal ca exista...si ca sa crezi chestia asta trebuie sa fii credincios si sa il cunosti cat d cat p D`zeu, stiti cum e vb aia"Crede si nu cerceta.", deci vb asta nu a fost spusa asa in vant...si uitati aici o poveste http://cafeneaualuitenace.blogspot.com/......ievna.html

| Bibi_1569 a răspuns:

Da!

| teddszul a răspuns:

Nu a venit nimeni de acolo sa ne confirme sau sa ne infirme acest lucru, dar parerea mea personala este ca nu.