| Steregoi a întrebat:

Omul viu e de fapt doar materie moarta care gandeste adica are neuroni cu impulsuri electrice slabe in timp ce fulgerele sunt impulsuri electrice mari?

42 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Esti idiot ce sa zic. De parca ar exista materie moarta si materie vie.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru mentholinks):

Pai asta am vrut sa zic. Din punct de vedere ateist nu exista viata si moarte si nici bine si rau. happy

| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru unu ca tine faptul ca omul traieste sau moare e acelasi lucru. Un cadavru e doar un om viu care este in proces de descompunere. happy

| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Vorbeam de fulgerele din capul si din trupul tau. Intre terminatiile nervoase ale unui neuron si terminatiile nervoase ale neuronului vecin sunt fulgere permanente doar ca sunt fulgere slabe. Daca nu ar fi aceste fulgere nu ai gandi nu ai simti si muschii nu s-ar contracta. Si intr-o bacterie sunt fulgere dar mult mai mici. Cand are loc o reactie chimica au loc fulgere prin schimb de sarcini electrice numite electroni. Intr-o bacterie au loc milioane de reactii chimice in lant pe secunda adica milioane de fulgere pe secunda. happy

| RAY a răspuns:

Si dumnezeu se mira de prostia ta sincer, auzi fulgere in creier, din cauza unora ca voi noi tineri avem zero sanse spre un viitor bun

| raMLesS a răspuns:

SOC! Ce descoperire mareata ai facut...
Esti ceva gen "Stiati ca daca dati click pe un folder, apoi ii dati delete, acesta se sterge?"
Auzi si tu, cica fulgere in creier laughing laughing Esti incredibil, ma uimesti pe zi ce trece.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Daca nu ai avea fulgere in cap nu ai exista. Si intr-o piatra sunt fulgere mici adică electronii fac mereu schimburi de energie intre ei.

| 666Satan666 a răspuns:

Să mor eu că om mai prost ca tine n-am văzut, păcat că nu mai e loc de tine în iad?

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Omule termina cu prostia

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Decat sa aberezi, zi-mi ai citit despre pavel?

| Steregoi explică (pentru RAY):

Da, am citit despre Pavel.

| DeyCj a răspuns:

Mai degrabă aș spune un robot.Da, totul e pe bază electrică în corpul uman, și asta nu a fost creată la întâmplare, pentru că partea metafizică a omului fiind doar energetică(luminoasă, ceva asemănător cu semnalele luminoase transmise prin fibra optică), pentru ca sufletul+spiritul să funcționeze cu un corp fizic are nevoie de unul ce funcționează electric, altfel metafizicul nu ar putea funcționa cu fizicul.

| DeyCj a răspuns (pentru mentholinks):

Normal că există materie moartă(ce nu are viață), cum ar fi de exemplu ființele moarte.

| DeyCj a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atunci îi bai, înseamnă că nu ai activitate cerebrală laughing), adică ești în moarte cerebrală.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Recitește întrebarea. E vreo diferență intre un impuls mare si unul mic sau intre un fulger si un impuls din punct de vedere conceptual?

| DeyCj a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, sunt impulsuri, dar arată ca niște fulgere.Acuma fiind că nu suntem la categoria potrivită, nu dezbatem subiectul.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Impuls = mișcare imprimată unui corp de o forță exterioară.

Ce e exteriorul? Nu exista exterior. Te cramponezi in niste termeni pe care nu-i intelegi. E ca si cum ai spune ca miscarea nu acelasi cuvant cu deplasarea desi exprima acelasi lucru adica sunt sinonime. Fulgerul e o descarcare electrica sau un transfer de energie intr-o perioada scurta. Impulsul electric neuronal este tot o descarcare electrica sau un transfer de energie dintr-un loc in altul in sensul echilibrarii potentialelor electrostatice.

| Steregoi explică (pentru DeyCj):

Viata e un "fulger continuu". Dumnezeu are sarcina electrica neutra adica nu are sarcina electrica insa poate face sa apara sarcina electrica negativa sau pozitiva in anumite locuri. Bosonul Higgs are sarcina neutra sau zero si de aceea a fost denumia "particula lui Dumnezeu".

Prin intrebare am ironizat ateismul care spune ca viata e de fapt doar un proces fizic material.