| ITstul a întrebat:

Cum reusesc neuroni sa ia decizi daca ei doar transimit si primesc impulsuri electrochimice?

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Neuronii nu iau decizii... ei sunt niste celule happy, se ocupa de captarea potentialelor de actiune/de insumarea lor/ de "firing-ul lor", luarea deciziilor e o capacitate a unor zone ale creierului uman, care prin complexitata interconexiunilor dintre ele, produc procese cognitive/asociative complexe, care apoi sunt materializate prin "decizii"(de exemplu), implicand stimuli exteriori, si procesare de inalta ordine. Cauta informatii despre Cortexul Cingulat, Cortextul Prefrontal, daca te pasioneaza Neurobiologia si vrei sa stii mai multe.

6 răspunsuri:
| DorelSudoru a răspuns:

Poi ai poza aia la profil si ince nu sti cum functionezalaughing

| Minks a răspuns:

In creier ai un mos intelept care ia deciziile pentru tine. Uneori nu le ia pe cele mai corecte deoarece e batran si betiv.

| Măcrin a răspuns:

Primesc niste impulsuri, le prelucreaza si apoi transmit rezultate altor neuroni care si ei prelucreaza si returneaza rezultate. din mai multe astfel rezultate se naste o decizie.

| Narcis2007 a răspuns:

Creierul are o structura asemanatoare cu cea a procesoarelor...de aici vine si denumirea de "creier" al calculatorului

| Sadiss a răspuns:

Dupa cum ai zis ei doar transimit si primesc impulsuri electrochimice insa creieru e divizat in mai multe parti. partea motorie partea aritmetica si alte.e. e o parte speciala pentru luarea de decizii. cred

| alejinxique a răspuns:

Datorita creierului care proceseaza acele impulsuri. Creierul le decodifica si comanda corpul. Daca nu s-ar intampla acest lucru nici macar nu ne-am putea misca sau vorbi.