| AvalohAlyn a întrebat:

Pana unde poate merge rautatea,batjocura,mistourile,"caterinca" ieftina,aroganta,aerul de superioritate si dispretul unor atei fata de crestini sau cei ce cred in creationism, Dumnezeu etc? Nu vorbesc de toti ateii ci de unii, dar vad ca sunt din ce in ce mai numerosi.

20 răspunsuri:
| AwaZoh98 a răspuns:

Pana cand se vor lumina si ei si se vor intoarce pe calea cea buna! happy

| sitărescu a răspuns:

Stai liniștit, va fi și mai rău de atât când atacurile se vor muta în societate.

În 20 de ani majoritatea tineretului va fi sălbăticit și disprețuitor.

De aceea, e bine să ne călim de pe acum.

| dragos9234 a răspuns:

Infinitul este limita(daca pot spune asa)

| мαяdυк a răspuns:

Chiar asa, pana cand?

| costis a răspuns:

Pai asta ai putut vedea chiar aici, pe TPU. Sa zicem mersi ca trebuie sa se margineasca la cuvinte. Istoria ne dezvaluie lucruri foarte urate petrecute cand puterile dominante erau potrivnice crestinilor. Si daca ne intrebam de ce s-au intamplat doar cu religia crestina (nu si ce cea budista sau hindusa), e pentru ca crestinii nu au vrut sa se desparta de religia lor nici cu pretul vietii.

| AnnaMaria27 a răspuns:

Cand vorbesti despre Dumnezeu si despre Biblie, majoritatea ateilor devin sarcastici. Ei cred ca daca au descoperit "adevarul" cu privinta existantii lui Dumnezeu, inseamna ca sunt mai evoluati.
Repet, doar unii sunt asa. Si ca exemplu, il pot da pe ateismulstareanaturalaaomului, care de la prima conversatie cu el, mi-a dat imediat ignor! laughing Eh. mare pierdere! big grin

| M25M a răspuns (pentru costis):

Sa zicem mersi ca trebuie sa se margineasca la cuvinte.---Deci ateii sunt niste brute violente care ar "nimici" crestinii in societate. Hm... crestinii care au huiduit incinerarea unui om pentru ca nu erau de acord cu o practica ce nu facea parte din religia lor sunt clasificati pasnici?

| M25M a răspuns (pentru sitărescu):

Tineretul este salbaticit si dispretuitor, insa nu poti da vina pe ateism, ci pe incultura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu una la fel de buna: Pana unde merge prostia crestinilor?

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Off topic: Rautatea nu are margini laughing
on topic: Cei care fac "misto", injura si jignesc ceea ce nu inteleg o fac pentru ca nu au alte argumente impotriva celor care au conceptii diferite fata de ei. De altfel cum mai bine demonstrezi prostia decat injurand?laughing
Oricum, respect celor care stiu sa isi sustina ideile cu argumente si un limbaj civilizat!
Off topic (again): Si eu apartin aceleasi religii ca si tine (ca sa nu crezi ca sunt subiectiva) dar eu cred ca si tu suferi un pic de aroganta. Sustine ceea ce crezi fara sa ai impresia ca nu exista alta cale decat a ta, sau cel putin fara sa te uiti de sus la cei cu idei diferite.
Oricum 10 intrebari pe zi cu acelasi subiect nu o sa atraga simpatie asa ca nu te mai mira de ce te "impunge" lumea pe aici.

| sitărescu a răspuns (pentru M25M):

Pe distrugerea valorilor și a educației creștine, incultura și mediocritatea, e promovată de învățământul laic la care mulți atei îi aduc elogii, ca dovadă că nimeni nu e în stare să facă o programă flexibilă, coerentă și previzibilă.

Ca să nu mai zic faptul că tinerii cu super-intelect nu sunt încurajați să și-l dezvolte și se plafonează.

Cei care vor distrugerea creștinismului, vor îmbătrâni în această societate și vor fi stâlciți, tocmai de monștrii abrutizați pe care i-au creeat, care vor fi mai răi ca ei.

Dar, fiecare culege ce seamănă.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pana la bascalie si la injurii

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu stiu pana unde poate merge. Dar se pare ca vrei sa afli...

| Lizzu a răspuns:

Oriunde exista pareri diferite exista si cuvinte grele aruncate.
E inevitabil.

Tot ce poti face este sa ignori.

| dracu14 a răspuns:

Pana unde merge si aroganta crestinilor bineinteles, sau voi sunteti mai breji?
voi va pretindeti drept adepti ai religiei iubirii, parca asa e supranumit crestinismul, deci ca si crestini ar trebui sa respectati cele 10 porunci, pe care mai niciunul din voi nu le respecta

| costis a răspuns (pentru M25M):

Faptele unor clerici de pe la 1600, de prin Germania, nu sunt imaginea crestinismului din Scitia sau din Paraguay. Nu-mi pe nas acesti clerici sau cruciatii ca n-am jucat table cu ei.

| M25M a răspuns (pentru costis):

Vorbeam de crestin-ortodocsi romani la incinerarea regizorului Sergiu Nicolaescu. Ortodocsi care nu s-au manifestat intr-un mod prea pasnic.

| M25M a răspuns (pentru sitărescu):

Religia inca se preda in scoli, nu am vazut-o eliminata, faptul ca se fac reforme o data la doua luni in invatamant nu este vina ateismului ci a incapabilitatii conducerii tarii.

| robby212 a răspuns:

Exista si crestini (copii, mai ales), porost crescuti, needucati, nesimtiti si fara minte in cap.

Sa nu crezi ca sunt de partea ateilor, sunt taman invers, dar acesta este adevarul.Si crestini, budisti, atei etc., sunt nemernici.Depinde de la om la om.