| anonim_4396 a întrebat:

De ce ateii zic de crestini ca aplica principiul "cine nu e cu noi e impotriva noastra" cand exact ei sunt cei care aplica acest principiu jignind si injurand crestinii.

Pana la urma nu toti avem dreptul sa alegem daca sa credem in Dumnezeu sau nu? De ce ii deranjeaza pe atei ca eu cred in Dumnezeu?

45 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu mă deranjează că tu crezi în aşa ceva. Alta e problema. Chestiunea e mult mai complexă decât pare. Măscăricii ăştia au pe umeri o organizaţie mafiotă numită BOR, care primeşte bani de la stat pentru finanţarea unor proiecte poate neimportante pentru unii. Noi nu avem şcoli destule, spitale, orfelinate, aziluri de bătrâni, autostrăzi şi alte infrastructuri normale pentru o ţară europeană şi ce facem? Dăm bani pentru a ridica sute de construcţii inutile anual? În loc să facă WC-uri în şcoli să nu se mai ducă ăla micu' la budă ca-n secolul XIX, în loc să investim în spitale să nu plecăm mai bolnavi de cât când ne-am dus, noi asta facem?!

Aaaa... de unde are statul bani? Atât din buzunarul meu, cât şi din al aceluia care stă la coadă la oase. Eu NU(!) sunt de acord ca banii munciţi de mine să meargă spre chestii inutile, înţelegi?! Într-un stat laic, modern european, din UE chiar, NU e normal ca aceste culte să primească bani de la stat.

De ce o fac te-ntrebi? Ei bine, iar ne-ntoarcem la pupătorii de oase. E sinucidere electorală să te declari ateu sau să încerci să întrerupi finanţări de genul. Că-ţi sare în cap prostul de linge oase şi merge în genunchi.

Aaaa... mă scuzi. Mă corectez! Majoritatea ălora care stau la cozi de genul sunt şomeri şi putori. Deci nu, nu contirbuie la stat ca mine. De fapt, se târăsc la moaşte, plătesc icoane din ajutoare sociale plătite tot de mine. Şi să ştii că nu mă laud, dar câştig destul de mult. Asta înseamnă că şi statul primeşte destul de mult. În situaţia asta suntem mulţi!

| KodrutZ a răspuns:

Cine te injura? Atita vreme cit nu vii sa imi bagi dumnezeul tau pe git, nu ma deranjeaza cu nimic. Poti sa ai parbrizul plin de icoane si casa plina de moaste, e treaba ta PERSONALA. Insa in momentul in care din taxele MELE institutia mafiota care e capul tuturor crestinilor autohtoni, chipurile, ridica citamai piramida egipteana in mijlocul bucurestiului, timp in care zeci de mii, poate sute de mii de copii mor de frig, foame, si din cauza conditiilor precare de viata... ce draq vrei? Ca toti ateii sa va ridice in slavi si sa va trateze cu respect? Uite, eu am toata stima si respectul pentru crestinii care CRED, dar nici nu vin sa ma convinga pe mine ca eu nu am dreptate, si mai ales sint de acord ca preotii/biserica POT fi judecate de oameni si nu mai au nimic divin in ele.

| Inferno a răspuns:

"Cred ca exista" =/= "Exista"

| Doub a răspuns:

Si de ce iti pasa asa de mult ce cred ateii despre tine?

| Jeezy a răspuns (pentru Doub):

Nu imi pasa...dar cum ziceam mai sus vreau sa aud pareri

| Doub a răspuns (pentru Jeezy):

Eii,lasa-i si pe ei sa se exprime. Nu-i baga in seama.

| Holiday a răspuns:

Teoretic poti crede in ce vrei fara sa-i pese cuiva de asta, dar practic, in cazul credintei in spiridusi ca al tau, actiunile pe care le intreprinzi datorate influentei acelei credinte a ta au efecte negative nu doar asupra ta sau acelor care cred ca tine, ci si asupra altora care nu au nici o vina, adica nu au fantezii religioase.
E atat de greu sa intelegi ca acolo unde prostiile astea religioase s-au diminuat masiv se traieste mult mai bine decat acolo unde ele exista? Nu e greu, dar fantezia asta cu "viata vesnica" pe care v-o flutura credinta pe la nas va impiedica sa ganditi rational si logic.

| Jeezy a răspuns (pentru Holiday):

Da-mi un exemplu te rog cum te afecteaza pe tine...

| Holiday a răspuns (pentru Jeezy):

Ce n-ai inteles? Vrei sa-ti dezsenez?

credinciosi multi - trai prost, credinciosi putini - trai mai bun

E nevoie sa-ti explic si cauzele? Nu cred, uita-te in jurul tau si nu numai la crestini, oriunde populatia e indobitocita religios se traieste mai prost decat unde nu e, simplu.

| Jeezy a răspuns (pentru Holiday):

Ok...dolarii au pe ei scris "In God we trust"...dar intr-adevar noi romanii o ducem mult mai bine ca americanii

| Halestorm a răspuns (pentru Jeezy):

Ești o cauza pierduta, băiatu. Fara supărare, dar asta e adevăru'

| Holiday a răspuns (pentru Jeezy):

Ai rabdare putin, nu mai e asa mult pana dispare inscriptia aia perimata. Oricum nu prea mai citeste nimeni aia, singurul lucru important scris pe o moneda sau bancnota e valoarea.

| Jeezy a răspuns (pentru Halestorm):

Esti pe langa discutie...mai bine nu iti oboseai degetele sa scrii daca nu ai ceva folositor de zis

| Jeezy a răspuns (pentru Holiday):

Ok...am inteles

| Halestorm a răspuns (pentru Jeezy):

Uite ce e, din cauza creștinilor lumea asta e asa putreda,fără speranța,războaie si multe altele.Tu ești o persoana îndoctrinată cu religie, care nu a avut puterea sa vadă realitatea.
Nici noi nu avem prea multe dovezi ca nu ar exista un anume zeu, dar nici sa credem ca exista nu putem, deoarece e foarte banal, iar argumentele voastre sunt 0.
Daca sunt persoane care jignesc creștinii asta e, dar noi măcar nu ucidem sau torturam alte persoane pentru a crede in ceva anume.
Creștinismul nu a devenit o religie majora prin calitatea argumentelor sale, ci prin cantitatea violentei sale

| anonim_4396 explică (pentru Halestorm):

Inca cineva care habar nu are istorie. De unde stii tu draga ca daca nu exista religie nu existau razboaie? Atunci de ce existau razboaie in totalitarism? Incultura ta iti spune ca totalitaristii erau religiosi si se certau pe icoana lui Isus? laughing Lume fara speranta? Oricum mori. Ce speranta vrei sa ai? Violenta ti-am spus cum sta treaba, violenta de care vorbesti e creata de incultura ta.

| Halestorm a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis eu ca nu existau războaie? Am zis ca a provocat si războaie.

| anonim_4396 explică (pentru Halestorm):

Si crezi ca daca nu le provoca religia, nu le provocau oricum alti factori? A fost un factor si religia, corect, dar si in lipsa acelui factor, iti garantez ca tot erau razboaie in aceiasi masura. Aia oricum nu se luptau acolo numai pentru religie, erau si alte interese. Oamenii oricum recurg la violenta, pentru ca asa suntem, si alegem diferite pretexte pentru a creea conflicte, fie el si religia, sa-i dam delete din istorie, sa vezi ca acelasi lucru era. In secolul 20 totalitarismul era anti-religie, si in acel secol aia nu se luptau deloc pentru religie, dar acel secol a fost secolul cu cei mai multi morti din istoria umanitatii. De exemplu in vremea comunismului, se adoptau principii anti-religioase. Cati preoti nu au fost bagati in lagare? Uite ca nu numai religia a incercat sa se impuna a fost acel caz cand incerca sa fie eliminata, si religia si cei care o adoptau. Ura vine oricum si cu si fara religie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare aplica ce principiu vrea si ce principiu e asociat cu ceea ce are in cap. De ce ar trebui sa te deranjeze?

| 1DeadMemories a răspuns:

Ti se pare ca-i intereseaza.

| Jeezy a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Eu stiu raspunsul...dar vreau sa aud pareri!

| 1DeadMemories a răspuns:

Pe mine nu ma intereseaza in ce crede cineva. Ma deranjeaza prostia, fanatismul, fatarnicia, incultura.La astea nu ma pot abtine sa nu dau replica.

| Jeezy a răspuns (pentru 1DeadMemories):

As putea sa te intreb de ce te deranjeaza totusi ca pe tine nu te afecteaza cu nimic dar as duce discutia asta la infinit deci nu are rost...

| 1DeadMemories a răspuns (pentru Jeezy):

Eu sunt ateu si nu ma deranjeaza crestinii. Cu ce ma afecteaza pe mine credinta lor? Atata timp cat avem o discutie decenta, nu vad rostul unor jigniri.

| Jeezy a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Corect bravo...dar nu toti sunt ca tine

| anonim_4396 explică (pentru Jeezy):

Cat despre tine esti un copilas, care ii e frica de opinii critice, drept dovada ti-ai si sters intrebarea. Eu zic sa te maturizezi.

| Lagorúthon a răspuns:

Pentru ca esti usor de manipulat! Si pentru ca crezi in basme si prostii! SI PENTRU CA AJUTI PREOTII, DAI BANI LA BISERICA, IN LOC SA AJUTI UN SPITAL, SAU O CASA DE COPII!

| Jeezy a răspuns (pentru Lagorúthon):

Ok...si cine iti da dreptul tie sa ma judeci pe mine? nu fac eu ce vreau cu banii mei?

| Lagorúthon a răspuns (pentru Jeezy):

Nu te judec. Iti spun ce faci, si ce faci nu faci bine.

| Jeezy a răspuns (pentru Lagorúthon):

Vezi nici nu ma cunosti si deja presupui lucruri despre mine...

| Lagorúthon a răspuns (pentru Jeezy):

Pai vad dupa cum vorbesti ca esti supus prietenilor tai imaginari.

| Jeezy a răspuns (pentru Lagorúthon):

Deci concluzia e ca pe tine te deranjeaza ce fac cu banii mei ca ii dau "prietenilor mei imaginari"...practic asta inteleg din raspunsul tau

| Lagorúthon a răspuns (pentru Jeezy):

Adica esti in stare sa crezi in biblie? Sigur ai citit biblia. Ai analizat-o? Eu cred ca nu, stii de ce? Pentru ca ai fost fortat s-o citesti. Ai citit-o si ai citit-o mecanic, fara sa o analizei. Asa fac aproape toti crestinii. Si da, am o problema cu banii tai. Ii irosesti pe lucruri nefolositoare, crezi ca acel preot la care ii oferi tu bani, iti va da o paine in plus cand vei ajunge in noroi? Crezi ca o sa te ajute vreodata? Stii ce o sa-ti spuna? Asa o sa-ti spuna. "Dragul meu, roaga-te la Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu mereu te va ajuta". Si o sa plece fara sa iti ofere un strop de apa sau o firmitura de paine.

| Jeezy a răspuns (pentru Lagorúthon):

Inseamna ca ai o problema daca te intereseaza ce fac eu cu banii mei...

| Lagorúthon a răspuns (pentru Jeezy):

Nu ma refer doar la banii tai! Ma mai refer la modul in care gandesti, gandesti prost! Crezi in basme scrise de pastori de capre!

| Jeezy a răspuns (pentru Lagorúthon):

Ok si e dreptul meu...tu prin faptul ca jignesti(de injurat nu e cazul la tine...inca) imi incalci acest drept.

| Lagorúthon a răspuns (pentru Jeezy):

Te jignesc? Cu ce te jignesc? Te jignesc prin adevar?

| Jeezy a răspuns (pentru Lagorúthon):

Da faptul ca esti ironic e o "mica jignire" sa zic asa...
Si ce te face sa crezi ca tu spui adevarul?

| Lagorúthon a răspuns (pentru Jeezy):

Pentru ca il vezi si tu cu ochii tai, dar il ascunzi, te feresti de el, te temi. De aia spun eu adevarul.

| Jeezy a răspuns (pentru Lagorúthon):

As zice ca e tocmai invers...

| Lagorúthon a răspuns (pentru Jeezy):

Serios? Spune-mi unde religia a facut un bine omenirii! A stai, nu ai unde, imi pare rau!

| Jeezy a răspuns (pentru Lagorúthon):

Prietene e diferenta intre religie si credinta...pot sa cred in Dumnezeu si fara sa am o religie

| Lagorúthon a răspuns (pentru Jeezy):

Dumnezeu e un personaj principal in religie, practic DUMNEZEU E RELIGIA!

| Ayumii a răspuns:

Băiatu', stai calm că eu n-am nimic cu Gizăs al vostru sau cu voi, creştinii. laughing Urăsc doar faptul că 99% din voi, sunteţi creştini falşi. Citiţi dragii mei cărtea voastră sfântă, Biblia. E cea mai bună cale să devii ateu.('Kay, să fii şi oleac' deschis la minte.) Mă rog, per total informează-te puţin cu privire la semenii tăi şi o să vezi că ei ne jignesc mult mai mult pe noi, ateii. Ştiu asta pe pielea mea. Eu sunt aia arătată cu degetul, cea care stă mai mereu singură, cea pe care nu o acceptă nici un grup şi e lăsată pe dinafară pentru că e de altă religie. Mno, baftă creştine! Pace!winking