| iurii75 a întrebat:

Păreri despre această "instrucţiune " detaliată
http://antiortodox.files.wordpress.com/......4636_n.jpg
=))

36 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Chiar si daca era imposibil de stat fata in fata cu instructiunile alea tot se putea sa se faca o poza in care sa se inteleaga si ce dracu' scrie.

| iurii75 explică (pentru Wehrmacht):

Se înţelege destul de bine, mai ales că în română scrie măşcat şi doar în rusă mai mărunt. În plus se poate şi mări.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ce sa faci si tu...
Hai sa radem de ortodoxie, ca religia voastra o fi mai "buna".
Ce sa ne mai facem...
Ia-o pe Porumb si du-te!hee hee

| iurii75 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Nu mai fi aşa invidioasă

| Dandanache a răspuns:

E o adaptare dintr-un "indreptar"rusesc. Doar un alt exemplu de habotnicie din partea pravoslavnicilor nostri vecini.

| Mădă0611 a răspuns:

devil ce imi plac fazele de genul. Cum lumea din lene nu face crucea cum trebuie, mna, trebuie sa existe o explicatie, diavolul, asa fac toti cei care cred in diavol, asa se explica ideile diferite referitoare la dumnezeu, ce e, ce vrea, bla bla bla. Apropo, vezi ca e un dracusor pe umarul tau stang si iti sopteste sa faci misto de cei care nu cred ce crezi tu. smug

| iurii75 explică (pentru Mădă0611):

Iaaacaaa unde araaaaai! rolling on the floor

| milan9 a răspuns:

Basarabenii care au facut desenul sunt foarte simpatici si glumeti... happy
Se recunoaşte imediat omul cu simtul umorului...
Apropo, esti basarabean? happy

| iurii75 explică (pentru milan9):

Sânt din R. Moldova

| zurick a răspuns:

E nostima si atat.O intrebare am pentru dumneavoastra.De unde stiti cum arata un drac, a vazut cineva pana acum?

| iurii75 explică (pentru zurick):

Nu e chiar pentru mine întrebarea, nu eu am "creat instrucţia" happy
E deochiată nu doar înfăţişarea dracilor ci şi instrucţiunile, oare pe ce se bazează, de unde le-au scos?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E normal din pacate pentru cei care fac crucea stramb; daca ai duce mana cu lingura inspre gura si o intorci in dreptul barbiei crezi ca te saturi sau doar te murdaresti

| M25M a răspuns:

E chiar pe bune? laughing

| iurii75 explică (pentru M25M):

Mă jigneşti! sad
Sigur că da.

| M25M a răspuns (pentru iurii75):

Scuze, scuze big grin.

Eh. este si asta un mod de advertising, cred!?!

| iurii75 explică (pentru M25M):

Probabil era mai corect să postez la trivia/amuzante.

| M25M a răspuns (pentru iurii75):

Lasa ca merge si aici, ne mai destindem putin.

| iurii75 explică (pentru M25M):

În aşa caz - dăi bătae! :))
http://antiortodox.wordpress.com/foto/

| M25M a răspuns (pentru iurii75):

Nu te supara, dar...cum te esti pe site-uri de genul? (daca nu ma insel stiam ca esti credincios)

| iurii75 explică (pentru M25M):

Nu mă supăr, bine ştiai! Cred în Dumnezeu, dar ortodoxia n-are treabă cu Dumnezeu.

| milan9 a răspuns (pentru M25M):

Cred ca fiecare din cele 40000 de culte crestine sustine ca "celelalte" nu au "treaba cu Dumnezeu", dar nu exista 40000 de adevaruri...

Iar Dumnezeu... Ooo, Dumnezeu a spus ca Biserica Sa este Una singura...

| M25M a răspuns (pentru milan9):

Cred ca ai vrut sa ii raspunzi altcuiva?!?

| iurii75 explică (pentru milan9):

Cu siguranţă adevărul este unul, dar în nici un caz nu stă călare pe fiara stakojie şi nu se implică în treburile acestei lumi a cărui conducător ştii bine cine este, şi nu încearcă să conducă guvernele politice.

| milan9 a răspuns (pentru iurii75):

Nu e popa, si nici preot... happy happy

| LegionarulRoman a răspuns (pentru iurii75):

Dar cu ce are treaba "monsignor"? Adica romanii care au traiesc pe acest taram de 2000 de ani (aici ne recunostem originea dacica) si care au acceptat crestinismul (si dupa schisma din 1054 au ramas cu biserica in care nu s-a adaugat sau scos nimic, adica ortodoxia) nu aveau "treaba" cu Dumnezeu dupa caputul tau?

Da...in imaginile de mai sus arata-i "huzurul " preotilor (din pacate,care exista,dar nu generalizam in niciun caz),"demascandu-le" vilele prin poze fara absolut nicio dovada(ca in jurnalism-daca socheaza,ce mai conteaza adevaul). Very professional!

Unele poze sunt corecte,aratand ca preotii actuali ai BOR traiesc in huzur (pe langa ca sunt cazuti in erezii).Dar altele nu au absolut nicio valoare realistica( aratand cu degetul preotii mai grasi,cazand in judecarea unui fapt,care poate fi lacomia sau o boala -dar unii "stiu" mai bine decat noi)

Dar de ce a zis Iisus ca "Am venit sa aduc sabia "? Explicatia este duhovniceasca,la nivelul spiritual,evident.(desi in situatii ca apararea tari de atacuri mi se pare perfecta acceptabila).

In Vechiul Testament sunt numeroase pasajele in care ostile lui israel au mers la raboi sub binecuvantarea prorociilor si a Domnului.(mergeau pentru asi recupera teritoriile de drept,sau pentru a se apara de navalitori).

Armata tarii este o institutie care necesita binecuvantarea Lui Dumnezeu,caci altfel vor pierde bataliile daca vor uita de El (fapte evidente in VT unde daca ostile lui Israel se indepartau de Dumenzeu si traiau in desfranare si huzur,pierdeau razboaiele ).

Cat despre inchinare este perfect corect, existand un profund razboi la nivel nevazut (razboi pe care l-am inteles mai bine citind si cartea "Iannis cel Nebun pentru Hristos " ).Asa ca crestinii gresec grav facandu-si crucea in bataie de joc (facandu-i jocul vrajmasului, batjocoritorul Sfintei Cruci) in loc s-o faca dreapta.

Desigur, e intr-un spirit mai glumet, insa afisul e binevenit pentru miile de crestine(printre care multe babe) care isi fac crucea ca si cum ar face incantatii.

| iurii75 explică (pentru M25M):

Probabil, totuşi deja e semn bun că răspunde cuiva, de obicei îşi răspunde singur.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

VAI de capul lor. Satan le-a orbit mintea.

| iurii75 explică (pentru PorumbRodica1965):

sad
Problema-i că nici nu vor să vadă.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru iurii75):

MILAN, E POPA, SAU E LA TEOLOGIE. Poate ajungi la un consens cu el, eu nu reusesc, caci tot aiurea vorbeste.

| iurii75 explică (pentru PorumbRodica1965):

Nu e popă dar probabil e strănepotui lui Caiafa.

| Cyrano a răspuns:

Este o mare prostie... Dracii fug numai de cei care se sfintesc; se roaga si postesc!

| iurii75 explică (pentru Cyrano):

E frumos versetul de la iacov 4:7 Supuneţi-vă deci lui Dumnezeu, dar împotriviţi-vă Diavolului, iar el va fugi de la voi. 8 Apropiaţi-vă de Dumnezeu, iar el se va apropia de voi!

| StefanVLY a răspuns:

laughing. Unde naiba ai găsit asta rolling on the floor... Asta-i un tutorial ceva, nu? laughing

| iurii75 explică (pentru StefanVLY):

E postată la intrarea în unele biserici din R. Moldova happy