| Kaonashii a întrebat:

Pasiunile intelectuale indeparteaza omul de dumnezeu? Stiti pasaje din Biblie in care se vorbeste despre asta?

54 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Gandirea critica, bineinteles, face pilaf din Biblia interpretata in mod literal-fundamentalist.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu neaparat.Sunt multi oameni de stiinta si oameni foarte invatati in general care cred in Dumnezeu.Profesoara mea din literatura din liceu de exemplu, avea vreo 9 doctorate si e probabil cea mai credincioasa femeie pe care am intalnit-o.

| Seba2013 a răspuns:

Romani 7:18 Căci a voi se află în mine, dar a face "binele" nu aflu;
in versetul 23 spune: luptându-se împotriva "legii minţii mele"

Vedem ca mintea poate sa se indrepte spre bine. Aici intra in joc nu doar mintea ci si binele. Cum se leaga mintea cu bienele este iarasi o poveste. Aici intram in teme de constiinta, moarala, etica.

Socrate vorbeste de BINELE SUFLETULUI. Acest bine moral trebuie sa fie stimat si ordenat pe sacara cea mai inalta a valorilor. Este ceea ce convine, pentru ca sunt si lucruri care sunt contra si nu convin. Care imbolvnavesc, slabesc si etc. Se cheama epimelea heautou sau terapheia a lui psique(suflet). Ei spun ca aceasta facultate(nous) nu este doar o facultate ci si o casa (ousía). Origen din Alexandria vorbeste de suflet ca o casa. Antropologia lui este triadica.

Logica propoziționala te ajuta se iei decizia corecta.
https://www.youtube.com/watch?v=iGp-4eHPP3s

https://youtu.be/gsi6QeziTcM

https://youtu.be/Sf3TFZJy4Yg

https://www.youtube.com/watch?v=vKe0UKSpNQQ

Insa ce sa intampla cand o iei pe cea gresita si cum constiinta intra in joc este mai complicat. Aici vedem ca intelectul cu morala se intalnesc. Iar aici ar trebui sa vorbim de sentimente. Socrate vorbeste despre afectiuni morale. Ceea ce este la moda este sa se puna un apelativ rau sufletului concupiscent. Insa omul asa cum are nevoie de intelepciune asa si de moarala. Lor Prometeu le-a adus psique insa noua Pneuma.
Vezi Marea Morală de Aristotel.

| doctorandus a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Nu cred că cineva cu 9 doctorate predă la liceu.

Nici măcar profesorii universitari de la Collège de France nu au 9 doctorate.

| Kaonashii explică (pentru doctorandus):

Asta urma sa zic si eu. Nu cred ca are nimeni 9 doctorate
Si ca sa predai la liceu ai nevoie doar de masterat din cate stiu.

| Pocait01 a răspuns:

Sunt pocăiți care au doctorate în domenii tehnice, medicale, și atei care au doctorate în aceleași domenii. la fel cum sunt oameni fără 8 clase credincioși, dar și oameni fără 8 clase necredincioși.

Nu cunoașterea multor lucruri te îndepărtează de Dumnezeu ci mândria, aroganța și orgoliul.

| ania a răspuns:

'Mi-am pus inima sa cercetez și sa adâncesc cu înțelepciune tot ce se întâmplă sub ceruri: iată o îndeletnicire plina de truda la câte supune Dumnezeu pe fii oamenilor. Ecleziast1:13

| ania a răspuns:

Cercetați toate lucrurile și păstrați ca este bun. 1 Tesaloniceni 5: 21
Crede și nu cerceta nu e din Biblie.
Pasiunile intelectuale nu îl pot deranja pe Creatorul nostru care e cea mai geniala inteligenta din întreaga existenta.

| IceRope a răspuns:

Total greșit. Cunoașterea te apropie de Creator. Dacă ești prost, doar iei lucrurile ca atare și gata. Creatorul te-a făcut după chipul și asemănarea lui. Deci, nu te vrea prost. happy

| sabin89 a răspuns (pentru Seba2013):

E o artă să fii un bun traducător. Trebuie să cunoști foarte bine cele două limbi. Eu nu cunosc limba greacă veche, dar să spui cuiva "a voi este în mine" nu sună deloc românește. Și cu atât mai puțin "a face binele nu aflu".

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Dap, el are vagi idei despre limba romana.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

Aveam un profesor de tehnologie (!) in liceu, care la fiecare doua ore tinea sa ne spuna ca a studiat la Sorbona. Se pare ca noi eram ceva mai inteligenti ca asta, nu-l credea nimeni.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Creatorul nostru care e cea mai geniala inteligenta din întreaga existenta."

Ca sa fii inteligent/genial, presupune sa ai capacitatea de a gandi. Spiridusul crestin, atata timp cat e atotstiutor, si implicit stie tot ce se va intampla, nu poate gandi, ci trebuie sa urmeze un program prestabilit. Nu are optiuni, deci nu are ce gandi.

| Holiday a răspuns (pentru IceRope):

De fapt dobandirea de cunostinte nu e deloc "dupa chipul si asemanarea" spiridusului crestin. Povestea spune ca el nu invata, a fost dintotdeauna atotstiutor. Adica pur si simplu ruleaza ca un program care executa niste comenzi prestabilite, fara posibilitatea de a modifica ceva.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu "pasiunile intelectuale" departeaza omul de Dumnezeu (numele proprii se scriu cu initiala majuscula! - nota pentru tine!), ci mandria si vointa rea. In Biblie scrie ca "Dumnezeu celor mandri le sta impotriva, iar celor smeriti le da har." - 1 Petru 5, 5

| RAY a răspuns:

Ce e nebunesc pentru om e înțelepciune pentru Dumnezeu, gen Iona care a stat în burta unei balene și multe alte fantezi care par nebunești dar realitati biblice

| RAY a răspuns (pentru ania):

Ferice de cei care nu au văzut dar au crezut căci a lor este împărăția domnului, nu uita ca Toma este privit ca un necredincios tocmai pentru ca nu a crezut, baza este crrdinta fără dovezi nu dovezile

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Și cine i-a prestabilit programul?

| ania a răspuns (pentru RAY):

Ai combinat versete diferite:
"ceilalți ucenici i-au zis:Am văzut pe Domnul! Dar el a raspuns: dacă nu voi vedeai mâinile Lui semnul cuielor și dacă nu voi pune mana mea în coasta Lui, nu voi crede! a venit Iisus. a zis lui Toma: Adu- ți degetul încoace și uita- te la mâinile Mele și adu- ți mana în și pune- o în coasta Mea și nu fii necredincios ci credincios... PENTRU CĂ M- AI VĂZUT AI CREZUT. FERICE DE CEI CARE N- AU VĂZUT ȘI AU CREZUT. Ioan 20- 21
Ferice de cei săraci în duh căci a lor este împărăția cerurulor- Matei 5 :3
Tot Ioan spune
Petru s- a întors și a văzut venind după ei pe ucenicul pe care îl iubea Iisus. Ucenicul acesta este cel ce adeverește aceste lucruri și care le- a scris. IOAN 21- 20, 24
Hristos a răspuns provocării lui Toma dar a dorit ca și generațiile ulterioare sa creadă învierea lui și Ioan a consemnat ca martor ocular evenimentele la care a fost parte. Tot ce știm despre istoria antica știm din documente scrise atunci și copiate ulterior, unele copii pastrandu- se.
Săraci în duh nu înseamnă săraci cu duhul adică prosti ci oameni care își recunosc sărăcia spirituala, nevoia de mai multa cunoaștere spirituala.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Și cine i-a prestabilit programul?"

Povestea crestina nu precizeaza.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Săraci în duh nu înseamnă săraci cu duhul adică prosti ci oameni care își recunosc sărăcia spirituala..."

Adica tot prosti, ca altfel n-ar fi saraci spiritual.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Și eu ce am scris femeie?

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu și nu există pasaje care sa vorbească despre asta. Ce-l îndepărtează pe om de Dumnezeu este mândria și patima.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Daca ai 9 doctorate si esti crestinopat, trebuie sa ramii "umil" si sa nu te mindresti cu doctoratele alea. Bine ca nu e femeie de servici...

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Nu precizează?
"Cu cine ma veți pune alături, cu cine ma veți asemăna?
Eu am vestit de la început e se va întâmpla și cu mult înainte ce nu este încă împlinit. Eu zic: HOTĂRÂRILE MELE vor rămâne în picioare și îmi voi aduce la îndeplinire toată VOIA MEA'
Isaia 46-5, 10

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Dacă în textul din Matei altcineva i- ar face prosti pe creștini ar fi de înțeles, dar sa- i facă prosti tocmai Mântuitorul Hristos pe cei ce vor alege sa- i urmeze invataturile...

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Ambele raspunsuri sunt fara legatura cu discutia.

In alta ordine de idei:
"dar sa- i facă prosti tocmai Mântuitorul Hristos pe cei ce vor alege sa- i urmeze invataturile..."

Pai nu voi spuneti ca el nu minte?! Asta ar fi exact un argument in sensul asta...hee hee

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Cum explica filologul Adrian Papahagi, cunoscător de greaca și ebraica pasajul in cartea sa Geneza și înviere, p 165:
Ptohai to pneumatic e un dativ fără prepozitie și s- ar traduce mai degrabă " întru Duhul" fericiți cei săraci întru Duhul. 'macarioi " pe care noi îl traducem prin fericiți înseamnă" binecuvântați, cum e în engleza, " blessed" Așadar fericirea e un har. Cei săraci ți de sine fac loc duhului și prin aceasta sunt binecuvântați și fericiți. Deci prima dintrefericirile de pe munte lauda oamenii s-a scuturat de păcate, s- a sărăcit de patimi, s-a dezbrăcat de slava deșartă și lasă Duhului sa pătrundă. Prima fericire ar putea fi psrafrazata astfel: Ferice de cei care s- au golit de sine și s- au umplut de Duhul Sfânt.

| ania a răspuns (pentru RAY):

O exprimare mai respectuoasa nu dăunează grav caracterului nimănui.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Asa i-a spus si iisus lui masa