| anonim_4396 a întrebat:

Pentru atei: v-ati fi dorit sa existe Dumnezeu? Cand si de ce?
Pentru credinciosi/religiosi: v-ati fi dorit sa nu existe Dumnezeu? De ce si cand?

Răspuns Câştigător
| LotusRadioactiv a răspuns:

Uneori ma gandesc ca s-ar putea sa nu existe, s-ar putea sa traiesc intr-o iluzie, dar nu am nimic de pierdut daca cred. Poate ca sunt slaba din punct de vedere psihologic (sau poate gandesc prea profund?), dar nu gasesc alti stalpi de sprijin cum face lumea in general, lucrurile minore care iti provoaca o siguranta de scurta durata nu-mi sunt indeajuns. Gandindu-ma la faptul ca noi suntem doar niste gandaci si ne inmultim ca atare (feeling din avion) ma apuca greata de mine insami, de specia noastra care se crede atat de atotstiutoare.
Nonexistenta este crunta. Care este rostul unei vieti s-o traiesti daca va fi dupa 100 de ani exact asa cum a fost dinainte de a te fi nascut?
Iar, din cate am vazut, fericirea ti-o creezi singur. Eu mi-o creez prin faptul de a crede, consider ca nu e nimic rau in asta.

50 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

1. DA
2.acum
3.Pentru ca ne promite viata vesnica daca-l ascultam.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca intrebarile tale erau plasate la capitolul filosofie sau conversatii (adica taclale), poate ca erau de inteles, insa la capitolul religie, desi aprare cuvantul D-zeu, nu le vad rostul. Poate ca ma luminezi tu?

| RAY a răspuns:

Sincer pentru un univers rational din care am multe de descoperit prin gandirea mea rationala nu as vrea ca sa exista un zeu ca nu as avea ce descoperi

| M25M a răspuns:

Da as fi dorit sa fi existat un Zeu creator, ca atunci cand mor sa il intreb ce a fost in capul lui cand a creat omul.

| alexandra2859 a răspuns:

Nu nu mi-as dori sa existe un dumnezeu care sa nu ma lase sa fac ce vreau si sa fiu nevoita sa il ascult mereu pe el si sa numai pot sa invat lucruri noi.
nu clar ca nu mi-as dori.

| FlyingSoul a răspuns:

Nu imi doresc sa nu eziste Dumnezeu deoarece mereu, atunci cand ma simt singur pe lume, miaduc aminte ca el ma vegheaza mereu!

| FlyingSoul a răspuns (pentru Raupe):

Spune-mi te rog Raupe daca n-ai asculta porunca a 8-a si ai minti fara rusine, nu ai creea niste erori de proportii; daca nai asculta de porunca a 6-a si ai face-o cu toate, pana la urma nu ai lua vreo boala? Si asa as putea continua pentru fiecare din cele 8 ramase.

Răspuns utilizator avertizat
| FlyingSoul a răspuns (pentru alexandra2859):

Spune-mi te rog alexandra2859 daca n-ai asculta porunca a 8-a si ai minti fara rusine, nu ai creea niste erori de proportii; daca nai asculta de porunca a 6-a si ai face-o cu toti, pana la urma nu ai lua vreo boala? Si asa as putea continua pentru fiecare din cele 8 ramase.

| FlyingSoul a răspuns (pentru Raupe):

Asta, parerea mea, te va duce la dezastru...straight face

Răspuns utilizator avertizat
| alexandra2859 a răspuns (pentru FlyingSoul):

Te rog omule
nu exista porunci pentru mine
eu nu ascult de regurile lui dumnezeu
si cum spune si raupe nici mie nu imi pasa de nicio porunca.

| Archdaemon a răspuns:

Nu,nu mi-as fi dorit sa existe Dumnezeu niciodata pentru ca pot sa ma descurc si fara prostiile unui zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si atunci ce fel de intrebari vrei sa vezi aici? Mi se pare aiurea logica ta. Dupa ea inseamna ca majoritatea intrebarilor de aici trebuie sa intre la Conversatii sau Stiinta si Filosofie. Vrei doar intrebari ce cer raspuns obiectiv, de exemplu "imi puteti da un link unde scrie nu stiu ce lucru despre Dumnezeu?"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Daca un zeu exista nu inseamna ca ne descopera totul ci ne lasa pe noi sa descoperim.Ps: Nu ma refer la Yahve.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si alba ca zapada vrea sa o descoperi

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eh serios in orice poti gasi ceva nou si o evolutie atat esecurile cat si reusitele sunt foarte constructive.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

A nu putea dovedi ca nu exisa dumnezeu nu inseamna ca exista, eu isi fac pariu ca si peste un miliard de ani, 10 mld, cat timp vrei niciodata nu se va descoperi ceva supranatural si totul va avea o cauza -efect = natural, bine las si eu o posibilitate deci inclin spre ateismul puternic cel cu sigur nu exista dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Amice hai sa o luam logic exista vreo finta vie care sa fi aparut din nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Daca e sa luam T. Evolutie rasa umana a aparut din nimic.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cea mai mare tampenie faza ca nu poti dovedi ca exista, pe bune asta e argument de om sanatos la cap? am o carte pentru tine http://www.scribd.com/doc/16332067/Mitul-credinei-Radu-Lucian-Alexandru
cum te cheama?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sebi am mai spus.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cunosti teoria evolutiei, prima oara a fost acel punct singular, rasa umana a evoluat din alte specii nu a aparut din nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Chiar si credinta e un lucru pozitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eh cunosc teoria insa ai spus viata e bine viata a aparut din nimic cand s-au format aminoacizi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata a aparut datoria conditilor foarte bune de pe pamant,sa demonstrat ca aminoacizi apar in conditile care au fost, plus ar putea viata sa vina di cosmos nu uita ca apa e esentiala vietii si tot ea putea transporta viata, nu uita de meteoritul in care sa gasit viata, de fintele simple care traiesc fara oxigen, lumina in prezent pe fundul oceanului

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Evolutia sa petrecut in 3, 7 miliarde de ani nu in 6 zile

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De radicali liberi ai auzit?