| imale a întrebat:

Pentru cei ce nu cred in Dumnezeu. Voi ziceti ca nu este dovedita existenta lui Dumnezeu. Atunci cine dirijeaza cosmos-ul? Poate stiinta sa porneasca ploaia cand este seceta sau sa opreasca ploaia cand sunt inundatii? Oamenii de stiinta pot sa faca ce exista in univers si tot ce este pe pamant? Tot ce exista nu putea sa fie fara Dumnezeu. Soarele, luna, planetele, intreg cosmosul si intreaga existenta este o dovada ca exista un Dumnezeu Atotputernic.

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Bună întrebare!
Tot ce exista nu putea sa fie fara Dumnezeu. Soarele, luna, planetele, intreg cosmosul si intreaga existenta este o dovada ca exista un Dumnezeu Atotputernic.= concluzia este discutabilă!

23 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Ai pus punctul pe "j".
La fel de bine il pot inlocui pe Dumnezeu cu ceilalti 2699 de zei sau cu extraterestri...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang
http://en.wikipedia.org/wiki/Rain
http://en.wikipedia.org/wiki/Sun
http://en.wikipedia.org/wiki/Moon

acum e randul tau, da o explicatie logica cum faca Dumnezeu sa apara ploaia.

| Zenit313 a răspuns:

Universul este guverant de legile fizicii, orice actiune are o reactiune, este un sir de evenimente!

Nu stim inca cum a aparut universul, trebuie sa avem rabdare pana cand gasim argumente si dovezi rationale.
Daca nu stim inca raspunsul, nu trebuie sa inventam povesti copilaresti si stupide! happy

| Inferno a răspuns:

Esti doarun troll sau un obscurantist. Sper ca aceste "jigniri" imi sunt permise.
"Voi ziceti ca nu este dovedita existenta lui Dumnezeu."
Nu "noi", sapte miliarde de oameni ce alcatuiesc populatia terestra spun asta,cu exceptia incultilor,copiilor si oamenilor cu probleme psihice. Existenta Lui Dumnezeu nu a fost dovedita.
"Atunci cine dirijeaza cosmos-ul?"
Asta ar trebui sa fie demonstratia, pentru ca eu nu vad nici-o logica aici?
Cine dirijeaza? Nu stiu,cand am verificat ultima data Universul era un Univers,iar nu o orchestra.
Oricum,daca este o orchestra,atunci sigur dirijorul este Horia Andreescu.
"Poate stiinta sa porneasca ploaia cand este seceta sau sa opreasca ploaia cand sunt inundatii? "
Nu stiu,dar ultima data cand am verificat etimologia cuvintelor am constatat ca termenul de stiinta provine din latinescul "scientium",care inseamna cunoastere.
Tot asa,cand am verificat cu ce anme se ocupa stiinta,am constatat ca ea se ocupa de intelegere realitatii, nu de crearea ei. Ea se ocupa de intelegere fenomenelor, nu de crearea lor.
"Oamenii de stiinta pot sa faca ce exista in univers si tot ce este pe pamant?"
Nu stiu tu, dar eu ultima data cand am verificat oamenii de stiinta era oameni de stiinta, deci incercau sa explice natura fenomenelor.
"Tot ce exista nu putea sa fie fara Dumnezeu."
Fals, dar nu are rost sa explic de ce. Tu sa retii doar atat: FALS.
Deci bun. Care este intrebarea?
Si inca ceva: Din ce dimensiune/planeta/univers paralele esti? Pentru ca daca esti de aici: 3d calea lactee, Terra, probabil ca mare parte din viata ai petrecut-o intro pestera pictand picturi rupestre sau ai ignorat pur si simplu tot.

| imale explică (pentru MMihai):

Bine raspuns happy

| imale explică (pentru suntserios):

Linkuri'le care le'ai postat tu, fac parte di ceea ce stie stiinta, asta au aflat oamenii prin cercetarile lor stiintifice, dar niciodata nu vor reusi sa controleze asa ceva oamenii.

| Mădă0611 a răspuns:

Cine dirijeaza cosmosul? rolling on the floor Adica cine planifica ce planete si galaxii sa se ciocneasca, sau cum? Vad ca ai o idee mai extinsa despre dumnezeu, de ce a facut atatea stele si planete daca nu ne folosesc?
Daca exista un dumnezeu atotputernic, sigur nu e cel din vreo carte "sfanta", si sigur il doare la basca daca tu crezi sau nu in existenta lui.winking

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru imale):

Si atunci de ce au reusit oamenii sa duca sateliti in spatiu si sa ii faca sa orbiteze precum luna? ia ajutat Dumnezeu sau stiinta. Eu nu sunt ateu, cred in Dumnezeu ca o existenta sipirituala care este in mintea mea si in sufletul meu, dar intotdeauna ma voi inclina spe stiinta pentru explicatii

| imale explică (pentru Mădă0611):

Care planete si galaxii se ciocnesc? happy asta zice stiinta care il ignora pe Dumnezeu. Unde este meteoritul care trebuia sa se ciocneasca cu pamantul? Toate au fost create perfecte in tot universul... daca in ziua de astazi ceva nu merge bine, este din vina oamenilor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru imale):

rolling on the floor)
Vorba aia: "atat si nimic mai mult".

| Polaris a răspuns:

Pentru că știința este un tip cu pelerină ce joacă ping-pong cu norii. Iz u eine troll?

| imale explică (pentru suntserios):

Si eu sunt de acoord cu stiinta, in ceea ce zici tu acum, atata timp cat nu se amesteca in treaba lui Dumnezeu. Este bine ca omenirea sa cunoasca universul prin sateliti si alte metode, dar nici decum sa vorbeasca contra lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Cu persoane ca tine dialogul este o imensa pierdere de timp, tu deja ai o convingere absolta, deja sti totul noi suntem prosti, tampiti, tu deti toate constintele posibile si imposibilie, mai bine oprim cercetarea stiinta, mai bine se inchid spitalele ca tu deja sti totul ce rost au cercetarile daca stiinta nu-i buna de nimic?
sa se inchida scolile ca doar crestini sunt geni din nastere, sa ardem cartile, sa se inchida farmaciile ca doar zeul tau vindeca toate bolile

| Mădă0611 a răspuns (pentru imale):

Pai sa zicem ca tii post, ca un bun crestin, ai organismul slabit si iei un virusel care se instaleaza automat, sta confortabil si nu mai vrea sa plece. Dumnezeu zice ca boala e urmare fireasca a pacatului, deci, o sa te vindece cand vrea el, adica in momentul in care ti-ai ispasit pedeapsa, tu de ce mergi la doctor, iei medicamente sau bei ceaiuri (leacuri babesti --> vrajitorie)? Neascultareee! Sfidareeee!

| relian a răspuns:

Daca stiinta nu poate opri ploaia cind sint inundatiicum tu ai spus, de ce nu o opreste Dzeu? Eu din ce am vazut ploaia cintinua sa cada si de aia apar inundatiile da? Ei bine te intreb Dzeu de ce nu opreste acea ploaie sa nu mai inunde? Di ce spui se pare ca atit stiinta cit si Dzeu sint neputinciosi in fata acestui fenoment. Pina la urma nu vad ce ai vrut sa arati.Cind este seceta la fel nici Dzeu nu poate porni ploaia.Dar se pare ca totusi stiinta o poate porni, dar nu o poate opri.Sau nu stim noi.Stiinta a pornit ploaia din anii '52 si se pare ca s-a intamplat chiar in Romania chestia asta.Eu din ce obsv Dzeu este cel neputincios nu stiinta.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenicide a răspuns (pentru imale):

Galaxia noastra e pe curs de coliziune cu galaxia Andromeda. Daca si asta e "ordine" atunci nu mai am nimic de spus. Nu stiu despre ce meteorit vorbesti, habar nu am. Asteroidul Apophis va trece pe langa pamant sau ne va lovi desi sunt slabe sanse ca asta sa se intample in anul 2036.

| dragos9234 a răspuns:

Cu genul asta de intrebari te faci de ras(in fata mea).
Romania este pe locul 5 in lume la numarul de icoane facatoare de minuni.
Romania este in primele locuri din europa la credinta.
Cu toate astea, Romania este pe penultimul loc din europa la toate categoriile importante.
Trage tu concluzia.

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos9234):

Pedeapsa divina pentru ca "ie" multi atei in Romanica, huuuuuăăăăăă.

Răspuns utilizator avertizat
| imale explică (pentru OleseaM):

Ai dreptate, esti de'a mea!

| Thunderstruck a răspuns (pentru OleseaM):

Mersi de dovezile adue.

| niku41123 a răspuns:

Nu vreau sa spun ca sunt contra celor care cred in Dumnezeu sau ca nu exista, dar Soarele, luna, planetele, intreg cosmosul sau viata nu este o dovada ca exista.Si DA Nicola Tesla putea sa porneasca ploaia cand este seceta sau sa opreasca ploaia cand sunt inundatii putea chiar sa defaca si pamantul in jumate.Si Da intreaga existenta se poate crea sau distruge acum cu ajutorul Antimateriei.