| AvalohAlyn a întrebat:

Pentru cei ce se roaga,pentru crestini,la voi cat dureaza rugaciunea? Si in ce consta? Adica ce rugaciuni faceti in mare,ce acatiste sau texte si rugaciuni faceti?
La mine depinde,sunt zile in care dureaza mai mult, altele mai putin..etc.dar oricum o consider SFANTA si este mai ales dialogul personal cu Dumnezeu,comunicarea, lauda si inaltarea lui Dumnezeu.Sa nu uitam ca nu trebuie sa ne rugam doar pentru sanatate si familia noastra ci si pentru altii aflati in neceazuri,nevoi si pentru necredinciosi si pentru toata lumea,sa ne rugam si la laudand pe Dumnezeu si sa multumim lui Dumnezeu pentru tot ce avem,pentru viata,pentru tot.
Deci cat dureaza rugaciunea la voi si in ce consta? Si scuzati-ma ca sunt cam indiscret,poate putin curios, poate am nevoie si de parerile voastre etc.
Mi-ar face placere daca mi-ati raspunde.
Merci

Răspuns Câştigător
| mary4048 a răspuns:

Eu intr-o dimineata m-am trezit si band cafeaua m-am tot gandit la raporturile mele cu divinitatea..si am cautat un mod de a ma ruga, personal si care sa se potriveasca mereu.Asta bineinteles in afara de Tatal Nostru.Nu stiu daca-ti va placea,dar incerc.

Daca Doamne,Tu crezi ca omul invata
Din suferinta ce-i este data in viata
Si la Tine ajunge,mai bun si mai pur
Atunci,pe toti sfintii, eu Te conjur
Da-mi atat cat pot duce eu
Suferinta, durere, lacrimi si greu
Ca atunci cand ma voi inalta
Si voi ajunge la dreapta Ta
Oita blanda in turma-Ti cea mare
De mine, Te rog sa ai indurare
Daca vreodata am facut cuiva rau
Iarta-ma Doamne! Om sunt si eu!

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AvalohAlyn explică (pentru SaveOurSouls):

Asa fac si eu, la fel.Identic cu ce ai zis tu.Insa mai adaug pe ici pe colo si cateva rugaciuni scrise de altii sau rugaciuni ale unor Sfinti, acatiste, paraclise etc.
Multumesc de raspuns.Numai bine

| sitărescu a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Acatistele și Paraclisele nu sunt rele, pe lângă faptul că liniștesc mintea, ele ajută mai bine omul să-și adune mintea la rugăciune și să învețe în același timp despre lucrarea și puterea sfântului.

Rugăciunile se spun după cum are fiecare putere și ascultare de la duhovnic.

| AvalohAlyn explică (pentru mary4048):

E foarte frumoasa poezioara.Multumesc ca ne-ai impartasit-o.

| mary4048 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ma bucur ca ti-a placut.

| costis a răspuns:

Rugaciunile de seara, dintr-o carte de rugaciuni, si Paraclisul dimineata. De placut, imi place psaltirea pentru ca are o putere de linistire asupra mintii.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Eu nu am sa imi expun acum programul meu de rugaciune care il am insa pot sa te sfatuiesc daca vrei.E bun de citit Paraclisul Maicii Domnului dupa rugaciunile de seara zilnic, e bine sa citesti Psaltirea zilnic, macar 1 catisma (asta cu binecuvantare doar) la care poti sa ii pomenesti pe cei dragi, pe bolnavi sau pe cei necredincisoi si rataciti de la dreapta credinta, poti sa mai faci macar miercurea si vinerea putina priveghere la miezul noptii : gasesti in Ceaslov Miezonoptica, metanii dupa putere.In orice caz trebuie intai sa ceri binecuvantare de la Duhovnic inspecial pentru psaltire.Iar toate rugaciunile sfatul meu e sa fie facute numai cu gandul (adica le citesti in gand) pentru ca daca le citesti cu buzele inevitabil gandul fuge in alta parte si atunci il cinstim cu buzele pe Iisus iar cu mintea ratacim departe.Iar peste zi cand nu ai ce face e bine sa iei frumos metania si pe fiecare bobita spui Doamne Iisuse. sau Preasfanta Nascatoare. sau Bucura-te ceea ce esti plina de dar. etc. Ca sfinti impreuna rugatori catre Hristos iti recomand urmatorii sfinti : Sfintii Mucenici Mina, Ciprian, Ecaterina, Efrem cel nou si altii. Sfantul Gherasim de Kefalonia si altii care au putere asupra diavolului. happy Timpul rugaciunii la unii dureaza mai mult, la altii mai putin.Depinde de persoana.DE multe ori sa stii ca 3 cruci facute cu credinta valoreaza mai mult decat un acatistier.Insa asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa ne rugam si fluturam asa cu nepasare cateva cruci si gata.winking Numai bine.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Rugăciunea poate fi asemănată cu comunicarea dintre doi prieteni apropiaţi.
În ce priveşte durata este clar că asta depinde de situaţie şi de ceea ce doreşti să-i spui.
Cât despre conţinut, putem vorbi despre orice ne preocupă. Important este să fie în armonie cu normele drepte ale lui Dumnezeu.

| AvalohAlyn explică (pentru WholeWorldTeam):

Multumesc frumos pentru raspuns si sfaturi.Eu ma rog si cu cuvintele mele dar si citesc dintr-o carte de rugaciuni complexa si mai ales imi place sa fac Acatistul Mantuitorului Iisus Hristos, Maicii Domnului si a Sf.Nectarie,ocrotitorul meu.Eu ca un mic sfat iti recomand sa citesti daca nu ai facut-o pana acum despre Sf.Nectarie si sa iti procuri un mic acatist, e grabnic facator de minuni, Sfant foarte iubitor si contemporan, a trait aproape de zilele noastre.Are o viata frumoasa si ajuta pe toata lumea, bineinteles acum nu trebuie sa ne gandim numai la ajutor ci si la lauda lui si a Lui. Uite ca Ceaslovul nu-l am, mi-a scapat printre degete, se gaseste la magazinele bisericesti nu? E scump? Cred ca o sa-l iau.Merci mult de raspuns.

| AvalohAlyn explică (pentru mary4048):

Mi-a placut si va acord si fundita.Sa ma ierte ceilalti, nu se poate sa dau vreo 4-5 fundite ca as da la toata lumea ca toate raspunsurile sunt foarte bune.Dar poezioara aceasta mi-a placut si a fost ceva frumos.O sa mi-o si notez.Numai bine.Merci

| Gregory a răspuns:

Salut! La mine rugăciunea durează dimineaţa şi seara aproximativ 30-45 de minute, însă depinde de starea mea. Dacă mă simt rău sau sunt foarte obosit timpul poate scădea cu mult, din păcate. În programul dimineţii am incluse câteva dintre rugăciunile dimineaţii, puţine metanii + canonul meu, care constă în citirea a 3 capitole din Sfânta Scriptură. Acatist(e)/Paraclis(e) fac seara, la ora 22, în comuniune cu câţiva prieteni, după cum poate ştii de pe Facebook. De asemenea mai importantă este calitatea ei, şi mai puţin cantitatea. Şi un plus adus rugăciunii este şi limbajul cât mai simplu şi rostit din inimă, pe lângă rugăciunile rostite ca la carte şi după carte. Povăţuirea duhovnicului este foarte importantă, deoarece precum medicul, el ştie ce rugăciuni, acatiste, paraclise, psalmi etc. pot fi utile pentitentului pentru întrajutorarea lui. Doamne ajută. happy

| mary4048 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Multumesc! ..si sa stii ca de cate ori nu am mintea ocupata cu altceva repet de cate ori pot, ca pe o mantra; Doamne Isuse Cristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!

Răspuns utilizator avertizat