| Inferno a întrebat:

Pentru crestini: Dumnezeu este omniprezent,ceea ce inseamna ca este in toate punctele din spatiu simultan, dar poate sa nu existe intr-un punct din spatiu la un moment dat? Si daca poate sa nu existe intr-un loc, poate sa nu existe nicaieri? Teoretic trebuie sa poate,pentru ca este omnipotent.
Si daca poate sa existe pretutindeni si sa nu existe pretutindeni, poate si sa existe si sa nu existe simultan?
Si cum existenta si inexistenta sunt doua lucruri contradictorii trebuie sa se elimine reciproc, sta inseamna ca eliminand existenta Lui Dumnezeu dintr-un anumit punct cu inexistenta sa din acel punct ajungem la adevarata satre in care se gaseste Dumnezeu in acel punct?

7 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Asta e o aplicare a logicii formale (si umane) acolo unde nu se aplica.

Mai simplu puteai sa o spui pe aceea ca "poate Dumnezeu sa creeze o piatra pe care sa nu o poata ridica?". Raspunsul este da. El poate. Cum si ca sfideaza logica noastra asta e alceva.

Incearca sa privesti asta ca superpozitiile din fizica cuantica, dualitatea unda/particula a luminii, etc.

Paradoxuri de genul acesta, dupa parerea mea apar mereu cand vrei sa studiezi fundamentele unui lucru (cum este paradoxul lui Russell in logica).

| Alphawolf a răspuns:

Doar pentru crestini? Din respect, nu ma bag.

| Inferno explică (pentru shadovv):

"Incearca sa privesti asta ca superpozitiile din fizica cuantica, dualitatea unda/particula a luminii, e"
Pai la asta m-am gandit cand am pus intrebare, mai exact la dualitatea corpuscul unda a electronului, nu a luminii.
electronul este mult mai complex decat fotonul si mai "ilogic".

| Inferno explică (pentru shadovv):

Uite care e ideea. Este absurd sa spui ca Dumnezeu exista, pentru ca El ocupa toate starile posibile simultan. Deci si exista si nu exista.

| RAY a răspuns:

Da chiar doar pentru crestini ce pacat

| MishuD a răspuns:

Ma, dumnezo e omniprezent, adica... poti sa il "iubesti" in toate gaurile, in orice moment al vietii tale. De ce crezi ca masturbarea e interzisa in toate dogmele crestine? Nu care cumva sa ai ghinionul sa eliberezi fluide peste al lor creator omniprezent.

Partea proasta e ca omniprezenta asta are tais dublu, si dumnezo e prezent si in toate gaurile tale, tot timpul.

| andreiparaschev a răspuns:

Dzeu e peste tot. trebuie doar sa il simti