| Dorotheea21 a întrebat:

Pentru crestini:

https://www.tpu.ro/......e-zice-el/

https://www.tpu.ro/......-de-pacat/

https://www.tpu.ro/......pe-atunci/

Ce anume va impinge sa raspundeti la astfel de intrebari?
Am mers pana la prima pagina a religiei (720), si treaba asta se pastreaza: la orice intrebare, indiferent de cat este de bolnava (sau de bolnav cel care a pus-o), se gasesc tot timpul cativa care sa explice cu seriozitate si multe, multe cuvinte.

21 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Prima a primit doar raspunsuri de caterinca.

| Dragosdoar a răspuns:

Pentru ca trebuie sa justifice niste acte in care religia se contrazice pe ea, nu vezi ca dumnezeu are dezlegare sau isi da aprobare de unu singur cand e vorba de fapte contra invataturilor lui. Cand pui intrebari rationale raiul se cam colapseaza. Bine, intrebare ta era pentru cei care raspund la astfel de lucruri, nu pentru mine, dar nu m-am putut abtinut

| Dorotheea21 explică (pentru doctorandus):

Trei au raspuns foarte serios, si gandeste-te ca religia era tanara atunci. Este o intrebare de la pagina 718, cand rubrica abia aparuse.

| Dorotheea21 explică (pentru Dragosdoar):

Ia doar intrebarile de la aceasta pagina, cea pe care se afla si a mea.
Oare nu iti suna clopotelul a prostie la niciuna?
Pentru ca in acest caz, ai o problema.
"Cine imi confirma ceea ce vreau sa citesc primeste fundita, asa e ca nu exista Dumnezeu?"
laughing
Daca si asta "trebuie sa justifice niste acte", chiar ai o problema.
Te rog pe viitor sa te abtii mai bine.

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

"Cine imi confirma ceea ce vreau sa citesc primeste fundita, asa e ca nu exista Dumnezeu?"

ai scos intrebarea din context, am vrut sa demonstrez ca asa intreaba uni teisti, vor confirmare atat

| Dorotheea21 explică (pentru RAY):

Stiu, dar prima, chiar si cu cinci contexte, suna a clasa a doua.
Un suparacios, aflat in clasa a doua!
Roaga pe cineva sa demonstreze ca nu este asa, indiferent, cu, sau fara context!

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ce sa demonstreze

| Dorotheea21 explică (pentru RAY):

Acum 1 minut | RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):
Ce sa demonstreze

De asta, ti-am spus sa rogi pe cineva!

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

Intrebarea asta ce sens are?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe cărările întortocheate ale credinței mulți sunt rătăciți. Dacă le răspunzi, poate îi ajuți să iasă din labirint.

| Meme10Memu a răspuns:

Pentru a evita plictiseala. De exemplu visul e o destindere, o descărcare a creierului cu toate aberațiile/inteligenta/imaginatia lui în timpul somnului înainte de trezire. Scrisul pe TPU e și el o descărcare a creierului cu aberațiile/inteligenta/imaginatia lui înainte ca omul să adoarmă iarăși. Și așa mai departe până la moartea creierului. rolling on the floor

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Tu nu ai ce face daca te-ai dus pana la prima intrebare.
Referitor la intrebari, raspund cu seriozitate la cele care consider ca sunt serioase. De exemplu aia cu pacatul. Adica e clar ca acea persoana a dedus ceva, s-a legat de o conceptie a lui si vrea sa o afirme. Uita ca mai sunt si alte variante luate in calcul si nu a citit destul astfel incat trage o concluzie destul de puerila as putea spune. Ce este ura pana la urma? Nu... este. Este doar lipsa de un atasament de ceva bun. Dar se stie ca prin definitie Dumnezu este (printre altele) cineva/ceva care nu duce lipsa de nimic. Deci nu duce nici de acel atasament, deci nu are cum sa simta ura. Asta i-as explica acelei persoane.

Poate dupa, o sa inteleaga. Da de unde, nu o sa inteleaga, dar pe alta parte ma simt bine explicand laughing Poate asa imi dau mie raspunsuri.

La intrebarea aia cu justificatul, funda si Dumnezeu... de exemplu, nu. Nu m-as lega de intrebarea inteleasa ci de intrebarea in sine (nu am zis cum trebuie da ma rog big grin ). Bag o ironie legata de cum naiba sa dea o funda pentru asa ceva si aia e. Poate se desteapta. Dar nu zic ca nu e desteptat (ba zic), ca nu e frumoswinking

| Daniel323 a răspuns:

Indiferent cat de tampita este o intrebare, se gasesc tot timpul persoane cu probleme care raspund dupa puterile lor.
Intrebarile lui Ray de exemplu.

| Dorotheea21 explică (pentru DoarBogdan):

Un prieten m-a sfatuit sa intreb simplist:
Cine e prostul, si cine-i nebunul? laughing
Ma bucur ca nu am facut-o, caci nu s-ar fi recunoscut nimeni.
Parerea mea este ca daca cei care raspund unor porcarii nu s-ar mai arunca cu capetele inainte ca sa explice prostilor, acestia nu ar mai avea ce sa caute aici cu astfel de intrebari.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu exista intrebare stupida. Toate intrebarile sunt stupide pentru ca sunt puse de noi oamenii cand nu cunoastem sau suntem prosti legat de o chestiune. Altii intreaba ca sa testeze pe altii sau ca sa se distreze.

Aveam un coleg prin facultate care punea tot felul de intrebari stupide si avea 10 pe linie. laughing

Totul e relativ.

| Dorotheea21 explică (pentru Meme10Memu):

Acum 5 ore | Meme10Memu a răspuns (pentru Dorotheea21):
"Nu exista intrebare stupida. Toate intrebarile sunt stupide pentru ca sunt puse de noi oamenii cand nu cunoastem sau suntem prosti legat de o chestiune."

? M-am ratacit.
Trimite-mi-l pe ala cu 10 pe linie, ca nu mai ies de aici! laughing

| Meme10Memu a răspuns (pentru Dorotheea21):

Te-ai ratacit printre "prosti" pe TPU? Ala cu 10 pe linie si acum e prost si isi pune intrebari stupide dar pe bani multi intr-o corporatie multinationala. Raspunsurile la intrebarile lui le gaseste in propriul creier sau citind documentatii sau la colegii de la munca.

N-am tinut legatura cu el ca sa ti-l trimit. rolling on the floor

Cine recunoaste ca e prost e de fapt destept pentru ca mereu pune intrebari si cauta raspunsuri si nu se multumeste niciodata cu raspunsurile primite. Conditia e sa nu uite repede raspunsurile temporale. Iar raspunsurile primite sa si le bage ordonat in creier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca asa suntem noi, credem ca avem raspuns la fiecare intrebare.
Pur si simplu nu ne putem abtine
Si nici 'nu stiu' nu ne e usor sa spunem.

| Celcestietot a răspuns:

Nimeni!

| Superior a răspuns:

Dumnezeu nu te baga in iad pe laba sau sex, stai linistita, poti sa te joci cu obiectul muncii oricarui roacker din liceu sau sofer de bamveu.

| slayer09 a răspuns:

Poate pentru ca orice intrebare despre Dumnezeu, pentru un crestin este o oportunitate de exprimare, o oportunitate de a-i oferi intrebatorului un raspuns care Il priveste pe Dumnezeu. Un crestin va fi mereu deschis la intrebarile cu si despre Dumnezeu si abia asteapta sa povesteasca despre EL, si orice oportunitate este binevenita. Parerea mea.