| Dorugar a întrebat:

Plecand de la realitatea istorica ca crestinismul este un instrument politic cu aspect religios prin care se urmareste manipularea, indoctrinarea, prostirea, spionarea si spolierea (=belirea) maselor pus la cale de imparatii Imperiului Roman cu cca 1700 de ani in urma, si Comunismul dorea sa fie exact acelasi lucru adaptat zilelor noastre, adica tot o religie in care Stalin sau altii erau Dumnnezeii a caror icoana trebuia sa fie peste tot, totusi cum explicati bisnicia preotului ortodox Stalin?
-a- Sa fi inteles el ca religia comunista la fel ca si religia crestina se putea impune numai prin omoruri si amenintari cu moartea, sau
-b- sadismul lui se datoreaza pregatirii sale ortodoxe de la seminarul teologic din Gori unde era sef de promotie?

66 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Bravo! Esti dotat pentru globalizare si 'lumea civilizata'.

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

Multumesc, Su tu esti perfect adaptat pentru vremurile cand traia Isus, adica pentru comna primitiva!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Eu nu ma opun la nimic, doar contemplu si ma ingrozesc vazand personaje ca tine cu un alt tip de limbaj de lemn facut la scoala occidentala.Nu e de mirare, sunteti copiati spre a merge spre 'progres si evolutie prin stiinta'.
Nadajduiesc sa nu mai vad rezultatele 'fericite ' ale experimentului pe alde voi.

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

Din pacate pentru tine in cazul meu nu este vorba de un limbaj de lemn, si nici de vorbe goale ca religia, ci ce spun eu este REALITATE tot asa cum si progresul pe care-l aduce stiinta este tot o realitate, dar una pe care nu toti (cei care cred in loc sa stie)o pot constientiza

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Confunzi boala sociala, generala cu normalitatea.Nu esti sigurul.
Era un psiholog american, imi scapa numele care a studiat acum 45 ani fenomenul.Si un filozof Herbert Marcuse.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun