| Dorugar a întrebat:

Plecand de la realitatea istorica ca crestinismul este un instrument politic cu aspect religios prin care se urmareste manipularea, indoctrinarea, prostirea, spionarea si spolierea (=belirea) maselor pus la cale de imparatii Imperiului Roman cu cca 1700 de ani in urma, si Comunismul dorea sa fie exact acelasi lucru adaptat zilelor noastre, adica tot o religie in care Stalin sau altii erau Dumnnezeii a caror icoana trebuia sa fie peste tot, totusi cum explicati bisnicia preotului ortodox Stalin?
-a- Sa fi inteles el ca religia comunista la fel ca si religia crestina se putea impune numai prin omoruri si amenintari cu moartea, sau
-b- sadismul lui se datoreaza pregatirii sale ortodoxe de la seminarul teologic din Gori unde era sef de promotie?

66 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Stalin era ateu la vremea când se ocupa cu crimele.

| Dorugar explică (pentru ania):

Nu conteaza asta, important este ca Stalin a avut la baza o educatie religioasa, si probabil asta l-a facut sa fie asa!

| ania a răspuns (pentru Dorugar):

După mine educația lui religioasă era doar o spoială, crimele le-a săvârșit în numele luptei de clasă, a comunismului ateu.Cum să fie cauza comportamentului tău cava în care nu mai crezi? EL lupta împotriva creștinismului, erau pline lagărele de creștini.Cine înțelege creștinismul face ca Maica Tereza care a luptat pentru cei aruncați pe stradă, pentru leproși pentru cei părăsiți, urmând exemplul lui Iisus.

| Dorugar explică (pentru ania):

Ba din contra, tocmai educatia lui religioasa l-a facut sa fie ce a fost tot asa cum si Sfantul Constantin cel UCIGAS a impus religia crestina.
Sa spui ca Comunismul este ateu este ca si cum ai spune ca crestinismul este ateu. Comunismul era doar o alta religie, si tot asa cum in Imperiul Roman cand crestinismul a devenit religie de Stat, toate celelalte religii au fost interzise, tot asa si Stalin a interzis toate religiile doar pentru a-si ridica religia lui Comunismul in care el era Dumnezeul tot asa cum si criminalul Constantin s-a lasa slavit ca Dumnezeu in Senatul Roman.
In concluzie, comunismul si crestinismul este o alta Marie dar cu aceeasi palarie!

| Dorugar explică (pentru ania):

Isus nu a facut ce a facut Maica Tereza, ci facea inversul, adica baga diavolii in oameni in modul cel mai constient, si asta pentru ca el era seful Dracilor.
Daca vrei versete biblice ca dovada "Cere si ti s or da"!
Ce a facut Maica Tereza Boiangiu este caz unic care nu are legatura cu crestinismul ci cu CONSTIINTA!
Uite-tw la Biserica Ortodoxa si spune-mi cati preoti otodocsi se duc sa ajute nenorociti din Delhi sau Mumbay?
Na vezi ca ce a facut Maica Tereza NU are legatura cu crestinismul?

| malvinacroft a răspuns (pentru Dorugar):

Bazat pe conceptia ta despre religie, dezvolta te rog modul cum comunismul este o "relegere", o relatie cu Dumnezeu. Prin tortura sau moarte, nu? Ca altfel, nu prea vad cum.

| Dorugar explică (pentru malvinacroft):

Nimic mai simplu, si anume Religia comunista era muuuuuult mai legata de Dumnezeul ei decat religia crestina, pentru ca Dumnezeul ei nu era RABINUL Isus ci era chiar Dumnezeul Stalin.
2 Da toate religiile monoteiste s-au impus prin torturi si omucideri, si unele se mai impun si astazi, vezi decapitari si acte de terorism, adica crime in masa!
Si la fel s-a impus si religia crestina in trecutul ei crimi...pardon am vrut sa spun istoric!

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca pornesti de la o ipoteza gresita.Religia crestina si orice religie a existat in ideea de a face niste reguli care sa faca comunitatea umana, pe care o reprezenta viabila.Nicidecum pentru a 'prosti 'oamenii.
Realitatea istorica de care vorbesti se refera la cu totul altceva, anume la degenerarea speciei umane in urma dezvoltarii tehnologice, a lacomiei si sltor reguli religioase calcate de-a lungul timpului. Religia este de fapt victima, oamenii in fapt.Sunt de acord ca azi, mai mult ca oricand, dementii au corupt si bisericile si orice ating. Dar sa nu confundam cauza cu efectul, inversand rolurile.

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

Ba chiar nu am gresit de loc! Religia crestina avea nevoie de oameni prosti care sa se lase manati ca oile si atat de prosti incat sa se lase spoliati si sa accepte sa traiasca in saracie si mizerie, astfel ca dupa moarte sa traiasca bine
2 Crestinismul nu este religie ci este un instrument politic cu aspect religios care are scopul de a manipula si controla oamenii, adica cu rol de servicii de informatii.
Din cauza asta ceausescu a permis ortodoxia, pentru ca aproape toti popii erau ciribiri la Secu

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

1.toti oamenii se comporta FIX ca oile
2.Crestinismul a fost folosit ulterior de comunisti-mai mult, i-a copiat mizeria de suprafata, caraghioslacul
3.in orice padure exista si uscaturi, dar sa nu uitam ca Biserica ortodoxa inca mai exista si subzista de peste 2 milenii-in timp ce comunismul vostru si globalismul va fi fost si va ramane un scurt BLITZ in istorie!
Omenirea va rezista nu datorita mizeriilor nici tehnologice nici jegosilor de stapani efemeri si jefuitori si distrugatori
-chiar cu concursul partii corpte a Bisericii!

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

1 Ce spui tu este valabil numai pentru oamenii indoctrinati, un om liber cu capul pe umeri nu va calca in picioare un alt om ca sa pupe o icoana plina de scuipati, asa cum se calca in picioare oile proaste cand inconjoara biserica.
2 Da exact. Comunismul si-a copiat modelul de la crestinism
3 Biserica ortodoxa subzista de atata vreme pentru doua motive, 1 Pentru ca fiind un instrument politic de belire, spionare si manipulare, a fost si este si acum sustinuta de stat, pentru ca face munca de servicii de informatii.
4 Da comunismul nu are viata lunga nici in China, unde a atins culmea succesului, dar nu pentru ca este ceva negativ, ca altfel nu ar fi ridicat China, ci pentru ca este inversul imperialismului cu care este intr-o concurenta pe viata si pe moarte, asta in timp ce religia crestina este doar un instrument care poate sluji si comunismul si imperialismul si are viata lunga pentru ca se bazeaza pe prostia oamenilor ...si asta este infinita!
5 Fi tu sigur ca Religia prin prostiile pe care le impune ignorantilor care o iau in serios, este cel mai mare pericol pentru omenire, si ca exemplu iti dau cazul religiei islamice care la inceputul secolului XX a avut un numar de 300 de milioane de oameni, iar astazi dupa 100 de ani are mai mult de cca 3 miliarde, deci peste alta suta de ani va fi de ordinul zecilor sau sutelor de miliarde, de oameni si asta va insemna distrugerea civilizatiei umane pe planeta Terra prin spor demografic, adica instrumentul pe care vi-l impune Satana=Dumnezeul care vrea sa distruga omenirea, asa cum vedem ca scrie in Biblie deja in primele ei pagini.

| malvinacroft a răspuns (pentru Dorugar):

Comunisul nu exista ca forma, ci ca idee. Chinezii l-au adaptat la spiritualitatea lor, i-au dat alta forma, si numai astfel a rezistat in timp, pentru ca a fost transformat. Chinezul nu ar renunta in ruptul capului la confucianismul si taoismul lui, iar Mao este singurul dintre conducatorii comunisti care a sustinut religia veche traditionala, si nu a rupt-o in doua cum au facut Stalin si Ceausescu. Daca Ceausescu nu incerca sa distruga spiritul romanilor, care sunt crestini ca esenta, era bine mersi si acum in fruntea tarii. Atentie, nu e vorba de biserica in sine, ci de spiritul crestin, de credinta. Vezi tu, pentru ratiune, religia poate fi ceva steril si inutil; dar pentru viata psihica, a sufletului, e ceva vital. Nimic nu rezista o data ce a pierit credinta in Dumnezeu - nici un om, nici o tara, nici un imperiu. O data ce un imperiu a decazut spiritual vorbind, a cazut si la propriu. Asta se vede in istorie, nu e nevoie sa argumentez eu. Asta e si problema lumii cu Romania: inca nu au reusit sa ne distruga spiritualitatea. La cate probleme si amenintari am avut noi in istorie, tot atatia sfinti ai nostri ne-au si sustinut. Fiecare om ca tine, convins din punct de vedere intelectual ca crestinismul e o religie de prosti si lasi, e un punct castigat pentru altii care se bucura pentru asta- pentru ca in esenta trebuie sa fii teribil de curajos, chiar nebun de curajos ca sa fii cu adevarat crestin. Bine, tu nu esti nici macar roman, din ce am inteles eu. Dar macar pentru tine, sa stii ca unui om ii poti lua orice vrei inclusiv viata, dar nu spiritul - daca il are. Si despre cunoasterea acestui fapt e vorba in crestinism.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

De acord in principiu cu tot ce spui.Mai marii politici ai lumii s-au prins de astea.Religia, insist, nu greseste. Orice cetate are un templu in centru dar si o latrina la margine. Tu incerci sa le amesteci sau poate remarci ca nu ar mai exista sarma ghimpata intre templu si latrina.
Nu-ti face griji demografice. Chinezii au migrat pasnic in toata lumea, vin si arabii si completeaza deficitul demografic din zonele ateiste care nu mai au reguli. Dupa 100 de ani, lumea va arata ca acum 2000 de ani si ciclul continua.

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

Multumesc ca accepti ce am spus anterior, dar sa stii ca crestinismul NU este o religie. Religie vine de la cuvantul latin "religo-relegare" si inseamna un instrument cu care te poti lega si relega oricand cu Dumnezeu, si zau ca nu am vazut niciu crestin sa poata sa faca aceasta legatura.
3 Nu/mi fac griji demografice, dar imi fac alte griji, si anume ca SUA prin strategul ei nr 1 George Friedman, repeta mereu unde poate si chiar a scris cart, precum atunci cand SUA va impune Novus Ordo Seculorum. adica Noua ordine Modiala, populatia planetei Terra va ajunge la max 1 miliard de suflete vii, probabil ca ceilalti vor fi morti

| Dorugar explică (pentru malvinacroft):

Dar legatura cu Dumnezeu a crestinismului cum este?
Este ca forma sau doar ca Idee? 2 Confucianismul NU este o religie cu Dumnezei ci o veche invatura chinezeasca pusa la punct de catre Krong Tze = Confucius, invatura care da sfaturi de viata, de integrare in societate, de administratie si de conducere a societatii.
Spiritualitatea NU are nimic cu Religia!
Faptul ca religia se ocupa cu sufletele mortilor nu se numeste SPIRITUALITATE ci spiritualism.
Da, nu au reusit sa ne distruga spiritualitatea, asa ca "falsa spiritualitate"= religia a distrus Romania, si iata ca Romania este ultima si cea mai inapoiata tara din UE la tot ce este pozitiv si este prima in tot ce este negativ, si ce sa vezi 95%din populatia sunt foarte credinciosi.
Nimeni nu ia nici unui om spiritul fara sa-l ucida, dar religia nu este spirit ci SARLATANIE si uite ca in lumea mea normala, se traieste muuuuult mai bine decat in Ro, dar fara religie.
Crestinismul nu este religie ci este un instrument politic de prostit, belit si spionat oamenii prin autodenuntul numit spovada

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Acum nu as pune latina mereu la baza etimologiei cuvintelor.Mai ales ca in Biblie, care se pretinde anterioara tuturor lucrurilor, se spune ca 'primul a fost cuvantul'.
Au existat strategi si in Roma antica si in Babilon mai inainte, si in Franta Napoleoniana, chiar si in Germania lui Hitler sau Russia lui Stalin.
Dar iata ca acum am ajuns sa-l citim pe nen'tu Friedman!
Acum, nu trebuia sa-l mai citesc si pe asta (desi l-am rasfoit ca-mi zicea lumea ca e de 'referinta', o fi adunat si asta ceva maruntis dupa urma oilor atee), imi place ideea de numai un miliard de suflete vii, ailalti vor fi ciborgi, dar si primii vor fi oi dotate cu o capacitate mai mare de ascultare decat oile de azi.
Si ce-i cu asta?
Ti-ai imaginat vreodata ca in lumea asta super informatizata si supertehnologizata, in care o mana de oameni stie tot fluxul tehnologic iar 99, 999 stie sa manipueze doar I-phonuri, etc?, ca aia daca mor, va aparea un hiatus catastrofic, in care reproductia sa nu aibe cine sa o mai initieze?
Spre asta se merge:va incepe iarasi 'epoca de piatra', iar cea de 'bronz' etc.
Cred ca spre acest moment mergem.Iar va fi religia si apoi iar o sa apara cuvantul.
Caci azi 99, 99 la mie nu mai vorbeste! Doar butoneaza.

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

Din moment ce cuvantul religie trebuia sa insemne ceea ce am zis, asta face ca acest cuvant sa nu poata fi inlocuit cu alte cuvante ca de ex. covrig, sau bicicleta sau scarpinat.
Da au existat si mai exista si azi strategi dar dintre toti si toate cea mai renumita este Stratfor si nen-tu. George Fridman c are zice ca vor ramane cat am zis iar celorllti li se face loc in ceruri sa se bucure de viata vesnica de mort.
Daca 99.99 la mie butoneaza, inseamna ca butoneaza doar 9.99 la suta, dar inteleg, atunci cand esti credincios inseamna ca doar crezi, adica nu STII.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Iar nen-tu Fridman nu e credincios si STIE! Esti chiar amuzant! Caci vad ca tu esti credincios lui Fridman de vreme ce-i folosesti formulele lui ca sa vezi cati raman din cei ce butoneaza.N-am mai ras de nebun la 4 dimineata de mult!

| malvinacroft a răspuns (pentru Dorugar):

Daca nu ai vazut tu asta nu inseamna ca nu exista - si inca exista foarte multi. Cum se scria pe vremuri, pe hartile antice, acolo unde exploratorii nu mai puteau merge: "dincolo de acest punct sunt dragoni".

| malvinacroft a răspuns (pentru Dorugar):

Krong Tze? Il chema Kong Fu Tza. Singura care are legatura cu spiritualitatea este religia. Cand spui "sufletele mortilor" e ca si cum ai spune ca realitatea este doar omul de carne si sange. Dar realitatea fiind ca spiritul sta la baza materiei si il precede, nu e vorba de sufletele mortilor, ci de spiritul omului, ca esenta. Credinta, nu religia, este singura care a tinut Romania in picioare. Daca tu crezi ca dezvoltarea economica este cel mai important lucru pentru o tara, este destul de grav, pentru tine, la nivel personal zic. Iarasi, este diferenta intre ce spune un om si ce face: poate spun multi ca sunt credinciosi, dar in realitate, mult mai putini sunt. Daca erau asa de multi cu adevarat credinciosi, nu mai faceau politicienii lumii ce vroiau pe aici. Si daca nu aveam sfintii nostri care ne ridica tara spiritual vorbind, tara asta disparea demult de pe harta. Se pare ca nu intelgi conceptul: ORICE poate fi folosit ca instrument, de oameni dezaxati. Vezi cazul lui Nobel, care a creat dinamita pentru ajutor muncitorilor din mine, si in schimb ea a fost folosita in razboi. Nimic nu este in sine rau sau bun; valenta o da doar modul in care e folosit lucrul respectiv.

| malvinacroft a răspuns (pentru oprescudorin11):

Asa este, si Einstein, cand a fost intrebat cu ce fel de arme se va lupta in al 3-lea razboi mondial, a spus: nu stiu cum se va lupta al 3-lea razboi mondial, dar stiu cum se va lupta in al 4-lea - cu bate si pietre.

| malvinacroft a răspuns (pentru Dorugar):

Nu se "crede" niciodata fara sa stii, sa studiezi, sa intelegi. Zicala "crede si nu cerceta" ca apartinand religiei crestine, a fost inventata de cineva care ii vroia "binele", pe vremea lui Luther. Nu poti sa crezi daca nu cunosti divinitatea, nu intelegi ce inseamna in realitate (in realitatea obiectiva) credinta, si in ce masura iti deschide mintea. Tu de exemplu, nu prea iesi din ce ai invatat tu pana acum. Nu mai e loc de ceva nou in mintea ta. Nu intelegi ce inseamna dualitatea pe pamantul nostru, si te situezi fix intr-o extrema, de parca acolo ar fi adevarul. Dar tu te legi de texte, idei, vechi de sute de ani care au tot fost scrise si rescrise, si sustinute de diversi oameni. Nu stii cum a evoluat ortodoxia in timp. Sunt sfinti romani mai aproape de vremea noastra care sustin reintruparea, si care au scris mistica ortodoxa cu totul noua, care face legatura intre genetica, fizica, filozofie, medicina si mai ales viata reala a spiritului, cu credinta si cu Dumnezeu, in acelasi timp nedepartandu-se de sfintii vechi ai ortodoxiei, de credinta neamului nostru, si de biserica. Greu de crezut? Unul din acesti sfinti a trait un timp si la tine in tara, si nu demult. Sunt rari oamenii care cred in Dumnezeu si nu ii duce capul; in general, cei care ajung sa creada, sunt foarte treji la minte si foarte inteligenti. Istoria e plina de ei. Singura problema e ca cum se iveste un om sclipitor de inteligent care incepe sa creada in Dumnezeu, cum lumea il considera nebun. Asta pentru ca lumea iti iarta orice porcarie, chiar si crima, dar nu iti iarta ca vrei sa evoluezi.

| Dorugar explică (pentru malvinacroft):

Koeng Foe-Tse. Kóeng Foe 'Tze 551-479 v... K'ong-tse. K'ong-tseu. Kong, Zhong ni. Kong Zhong ni 0551?-0479? av. J.-C. Kong... Krong Tse 551-479 v.Chr.
2 Sufletele mortilor nu fac parte din realitate ci din inchipuiri, mort inseamna amorf adica la fel fe "viu" ca orice bolovan, dar despre sufletul bolovanilor nu vorbeste nicio religie pentru ca acolo nu pica malaiul.
3 Nu exista progres spiritual, nici progres social fara dezvoltare tehnico stiintifica implicit economica. Mergand doar la biserica si sarbatorind sfintii prin nemunca, nu se ajunge la progres spiritual ci la decaderea in stare de animalitate.Si asta este scopul ortodoxiei sa faca din poporul roman ultimul si cel mai inapoiat popor din lume, pentru ca ultimul din Europa l-a facut deja.
4 A fost o perioada istorica mai lunga de 1500 de ani, cand biserica a avut puterea deplina, si ce am vazut.crime, arderi pe rug, schingiuiri cu aparatele cele mai diabolice, am vazut ca erau arsi pe rug aceia care dovedeau un ADEVAR care nu convenea biserii, adica am vazut o biserica dezaxata, bazata pe o religie dezaxata, care a comis fapte dezaxate, a format oameni dezaxati si care si astazi traieste din minciuna excrocherie si sarlatanie, in acele societati care sunt retrograde, adica dezaxate.
Da exista si religii care nu sunt dezaxate, dar alea sunt in Japonia unde se slavesc si se cinstesc mortii familiei si nu un Dumnezeu care se recunoaste ca fiind Lucifer si Seful Iadului adica cu alte cuvinte DRACU!
Itre a/ti slavi parintii bunicii si stramosii si al slavi pe Dracu este acea diferenta dintre normalitate si diabolicitate

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

Eu nu stiu cum ai ras...dar probabil ca tu stii cel mai bine cum ai ras.
2 Friedman nu are nimic comun cu religia ci doar cu strategiile politice, si fiind seful STRATFOR, adica personalitate proeminenta a vitii politice din SUA, sef columnist la New York Times, Realizator de emisiuni politice la marile posturi TV din SUA, n-as preas crede ca e cazul sa razi de el, ci mai degraba de motivul pentru care recunosti ca ai ras de unul singur la ora 4 dimineata

| oprescudorin11 a răspuns (pentru malvinacroft):

Incerc sa cred ca Einstein asta al tau era cat de cat destept. Desi sunt sigur ca se gandea la bomba atomica. Ceea ce e fals. Exista bomba emigratiei care le contine pe toate!(si bomba biologica-transmitere de boli)si bomba extremismului religios, si bomba invrajbirii, si bomba anarhiei si multe alte bombe pe care le stim sau inca nu le stim, mult mai tari decat simpla reactie in lant de la bomba atomica. E o bomba care are perioada de injumatatire de ani de zile care in final rade tot.Vom vedea, fenomenul este in derulare. Sper sa mai vedem.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, cel mai mult pe tine, macar FRIEDMAN castiga niste bani de pe urma naivitatii oamenilor. Cred ca este vina mea ca am ras, vazand cata incredere se acorda unor branduri trecatoare si interesate, imi dau si lacrimile, gandindu-ma cat de naivi putem fi.

| malvinacroft a răspuns (pentru oprescudorin11):

Era cam destept, si nu avea o minte chiar asa exclusivist stiintifica - el e cel care a spus ca Gandhi este un om despre care generatiile viitoare nu vor crede ca a existat in relaitate, si tot el a spus ca religia fara stiinta este oarba, si stiinta fara religie este jalnica. ("lame" in original)

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

N-ai inteles nimic, acel Friedmann nu este preot astfel incat a traiasca pe baza naivitatii ignorantilor, ci este seful STRATFOR, adica al unui serviciu de informatii si analize, asa ca el este platit de guvernul SUA, pentru ca pe baza informatiilor acestui institut, guvernul SUA isi bazeaza politicile interne si externe. Asa ca mult mai naiv este sa crezi asa a proasta in povesti fanteziste cu King Kongi din ceruri, dar vedem in jur miliarde de ignoranti care cred ba chiar isi randuiesc viata dupa o excrocherie cu interfata religioasa, dar asta nu mai se vede pentru ca scrie in Biblia la Corintineni 4:4, ca Dumnezeul veacului acesta a orbit mintile oamenilor. Oare si pe a ta?

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

Daca te referi la Germania...fi sigur ca nu va fi nicio problema, pentru ca Germania e puternica si bogata, si iata cum chiar azi s-a hotarat ca Statul plateste cca 700 EUR / persoana /luna pentru fiecare refufugiat, si pentru copii fara insotitori inca 300 EUR in plus, asa ca INCA nu este nicio problema cu Germania dar problema vine de la RELIGIE, pentru ca islamistii se inmultesc ca iepurii, si daca la inceputul sec.XX erau cca 300 de milioane, iata ca la inceputul sec. XXI au trecut peste 2 miliarde, si asta pentru ca Alah le da copii (adica reguleaza nevestele lor si a pocaitilor ca sa faca multi copii).
Asa ca atata timp cat "dumnezeul"cu coarne si coada din ceruri va prosteste cu religia sa diabolica, atat vreme NU va asteapta nimic de bine in viitor

| Dorugar explică (pentru malvinacroft):

Probabil ca a spus-o la BETIE, pentru ca pe saracu nu l-a dus mintea sa stie ca Stiinta distruge toate miturile idioate care stau la baza religiei, vezi creatia Universului prin Explozia primordiala, vezi evolutie in loc de modelare din noroi, ++++multe altele

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Cum singur ai afirmat, mintile oamenilor(si a mea) nu poate fi orbita de Dumnezeu, doar de alti oameni (calcand vesnic poruncile-mai ales aia in care sa nu-ti faci chip cioplit). Nici macar din STRATFOR, america si alte trecatoare.Interfata religioasa este, de acord cu tine, de blamat.Eu vorbeam despre Credinta si faci ce faci, ma intorci la oameni, animale.Friedmann, probabil este un evreu cu interese de alta natura decat interesul meu intru Credinta. Casiga si el un ban gramada, stie sa cante ce le place mediilor financiare frizand logica.

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

Da este adevarat, Dumnezeu nu rataceste mintile oamenilor, asta o face Satana, vezi "Corinteni 4 4. Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile oamenilor"
Dar dupa cum stii Satana este Dumnezeul veacului acesta, si cum nu sunt decat doua veacuri unu al VT si altul al NT si veacul VT il are ca Dumnezeu pe Yahve, manastire intr-un picior, ghici ciuperca care este Dumnezeul veacului acesta?
2 Credinta asa a proasta, adica in fantezii si lucruri necontrolabile NU are absolut nicio valoare.
Valoare are doar credinta in lucruri adevarate, asa cum sunt milioanele de informatii stiintifice, pe care niciun om nu le poate cuprinde cu mintea sa, si astfel trebuie sa credem ceea ce nu stim dar se stie ca sunt adevaruri cu notorietate

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Hai ca sa ne lamurim, ca se pare ca am deviat de la subiect.Germania a terminat cel de-al doilea razboi mondial (oficial), cu o populatie masculina compusa din copii pana in 16 ani.Cand a intrat Stalin cu armata rosie in estul Germaniei, a stabilizat armata (barbati vajnici), acolo. Din 2 motive! Un motiv a fost ca trebuia sa rusifice teritoriul, al doilea, nu putea sa intoarca niste mujici analfabeti in URSS caci ar fi povestit acolo despre civilizatia din Europa si ii strica discursurile (lui Stalin) de la tribuna de prostire a Sovietului Suprem (parlamentul bolsevicilor).
In Vest au intrat americanii.Si aia au ramas, dar s-au intors acasa, neimpresionandu-i ruinele si femeile gasite, caci in America era mult mai bine. Ca atare, un anume Adenauer, seful postbelic ales sau numit si-a dat seama ca trebuie facut ceva! Nu mai erau barbati! Drept pentru care au iportat 2.000.000 de barbati tineri, vanjosi Turci!
Asa s-a refacut populatia Germaniei postbelice!
America si URSS si-au dat seama ca nu pot obtine (dupa ce au transferat fabricile si tehnologia net superioara lor, cea germana, impreuna cu savantii nemti ), deci nu puteau obtine un echilibru controlat de ei decat daca refac Germania.USA a instituit Planul Marshall.Au refacut Germania, dar si URSS a mentinut RDG la un standard mai ridicat decat restul estului Europei, cat au putut si vrut si ei.
Acum ne trezim intr-o inflorire a economiei Germaniei care a luat tot ce era bun (resurse umane ) din Europa de Est, Turcia, etc. Dar nu e de ajuns. Germania gandeste si mai departe:populatia este imbatranita, batranii au suport social enorm, comparativ cu restul Europei.In viitor nu vor face fata.De unde sa ia oameni? S-au sfatuit cu puterile mondiale(SUA, RUSIA). Trebuie repopulata Germania cu iarasi oameni vajnici, disciplinati.Siria! Fosta colonie franceza, usor de dezagregat, au o gramada de tipuri de islamism dar tind spre ateism, au si crestini.Perfect! Au lasat sau au dus la un balamuc acolo, cu propaganda clara ca Germania e avantajoasa.Bietii sirieni, sub bombe, si-au vandut totul si au luat-o cu barca si pe jos spre Germania.
De aici stii filmul, ca e in derulare. Germania a dat-o cotita, s-a baricadat, vrea numai valori. Restul ii va distribui spre tarile marginale, pietele lor de desfacere si resurse naturale, printre care si Romania.Acum vreau sa vad ce vor face sa-i convinga pe refuzatii sirieni si compania, sa stea in corturile in Romania (provizoriu). Un refugiat va fi sustinut de nemti va primi 6000Euro/luna in Germania.(incluzand toate serviciile -sanatate, invatamant, etc.)
Istetul si priceputul negociator al nostru, sfatuit de consilieri vor si ei la fel, primind oricati. Romanii vor vi granarul Europei. L aindustrie nu ne pricepem. Ca atare negociatorii nostri vor primi cat mai multi, caci 6000euro / cap de harap este promitator. Cum la anveloparea blocurilor s-au facut averi, de ce nu s-ar face si in urma migrantilor?
De aici vom vedea ce va urma.Eu am incredere totala in conducerea de partid si de stat ca ne vor duce pe campii mai manoase (si noi avem probleme demografice-stiu sate parasite, gospodarii parasite cu totul-familii intregi au plecat in toata lumea).

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

Prostii si minciuni care sfideaza logica, da si fara nicio legatura cu ceea ce am discutat, odata ca mujicii erau militari in termen si cand li se termina serviciul militar mergeau toti acasa, in plus de asta legaturile soldatilor rusi cu fete germane a fost total interzisa de Armata Rosie, iar putinele cazuri petrecute au fost aspru pedepsite de KGB. La fel s-a intamplat si in vestul
Germaniei.
Cat despre Planul Marshal acela era valoric cam atat cat sunt astazi 1 miliard si ceva de dolari. si Romania a primit dela UE mult mai mut decat suma asta si tot arata ca o buda publica.= si nu vor deveni niciun granar pentru ca deja si-au vandut terenurile agricole strainilor, asa ca o sa ajungeti sclavi ieftini la straini in propria voastra FOSTA tara.
Asa ca nu Germania este subiectul in discutie ci faptul ca tu il ai ca Dumnezeu pe Dumnezeul Veacului acesta...cel care a orbit mintile oamenilor ...astfel incat cred totul a proasta, dar in ceea ce ar trebui sa creada, adica in dovezi stiintifice, uite exact asta nu vor sa creada!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru malvinacroft):

Imi reamintesti despre Neru, care spunea intr-o intalnire cu Iosif Visarionovici Stalin ca:"ati luat poporului Religia, ce i-ati dat in schimb?"
Discutia religiei in context politic este al naibii de delicata!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Dumnezeu ne-a dat mintea pe care o meritam, proportional cu Credinta. Dumnezeu nu baga nimic pe gatul nimanui. Nici daca esti PAPA care vorbeste ineptii chiar la aceasta ora. Este Liberul Arbitru (sau mai pe romaneste si inteles'fiecare pasare pre limba ei piere!".).
Nu aveti mintea dumnezeeasca si nu veti afla niciodata acea minte ca sa gasiti 'dovezi stiintifice'-deja mi se pare o ineptie si o infatuare nemaiintalnita-sa masurati pe Dumnezeu cu laboratoarele voastre infantile.
Ambiguitatea pe care o propagati...ba religie, ba stiinta, mi se pare chiar tupeu. Hotaraste-te! Vrei stiinta? Fa stiinta! Si vei vedea! Ai indoieli, ai siguranta ca vei ajunge la capat? Lasa la urma blamarea lui Dumnezeu in numele neputintei voastre!

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

1 Cu credinta, adica cu ignoranta, ne nastem absolut toti oamenii, problema este ca unii cresc mari si vor sa stie si alti raman mici, adica ignoranti pentru ca este mai comod sa crezi totul asa a proasta, pentru ca invataul este greu si obositor.
2 Da parintii nostri adica Dumnezeul nostru care ne-au creat, ne-au dat si mintea pe care o meritam, sau cu alte cuvinte ne-au orientat in viata dupa mintea lor.
3 Da Dumnezeul din ceruri nu baga niciodata nimic in capetele oamenilor, de bagat ne baga Parintii=Dumnezeul nostru, si Dumnezeul Veacului Acesta numit si Satan, bineinteles ca nu zmeul cu coarne si coada, ci instrumentul sau diabolic care este biserica, locul in care oamenii sunt mintiti, prostiti, manipulati si beliti de bani.
3 Daca nu exista nici macar dovezi stiintifice sau de alta natura care sa ateste existenta lui Dumnezeu. cu atat mai mult nu aveti nici voi credinciosii motive sa credeti ca exista, deci daac credeti fara o baza serioasa ca adevarul, inseamna ca credeti asa a proasta.
Vezi cum iti dai singuri bobarnace prin lipsa ta de logica si rationalitate?
4 Eu am ales de mult, si anume am ales Stiinta, si uite, eu folosesc stiinta ca sa combat religia, pentru ca tot stiinta ne arata ca religia este un instrument de prostire, belire. manipulare si control a maselor de oameni dezumanizati intrat incat cred singuri ca au devenit oi.
5 Eu nu blamez Dumnezeii pentru ca si eu am doi, adica parintii care m-au creat si m-au dumnezeit, ba chiar nu blamez nici personajul imaginat ca fiind in ceruri, eu doar arat adevarata fata diabolica a unei religii care s-a nascut din furt intelectual si minciuna, si a ceescut prin santaj si milioane de crime si care nu a adus oamenilor decat intunecime mintala, saracie si mizerie.
De blasfemiat pe Dumnezeu il blasfemiaza mai ales crestinii care spun ca Spiritul Universal a lasat gravida o fata tinara si proasta, sa crezi un asemenea lucru despre Dumnezeu este cea mai inalta culme a blasfemiei
6 De care neputinta vorbesti tu ala care doar crezi si nu stii nimic?
Cumva de neputinta stiintei?
Pai tu nu vezi ca stiinta a devenit atat de puternica incat toti oamenii bolnavi (dar nu si nebuni) isi cauta mantuirea/vindecarea in spitale unde se lucreaza folosindu-se numai descoperiri stiintifice ...si nu in biserica lui Dumnezeu in care se crede asa a proasta?
Pai tu esti atat de orb incat nu vezi nici macar realitatea din fata nasului tau, si nu realizezi ca imi postezi folosind puterea stiintei, si nu prin rugaciune si lumanari aprinse. Tu chiar nu-ti dai seama ca esti rupt de realitate, adica esti un aberat care nu este in stare sa inteleaga ce este normalitate?

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

Si eu l-as intreba pe Neru cam asa. ati lasat oamenilor religia si de ce nu le-ati dat nimic din ceea ce va da Dumnezeu, pentru ca tara Dvs India, este tara in care sunt cei mai multi copii care mor de foame si tara cu cei maimulti oameni care traiesc in mizeria cea mai neagra, tara cu slams-urile cele mai mari si imputite, ceea ce in tara lui Stalin NU exista!
Asa ca eu i-as fi dat o palma pe loc acestui magar Neru care nu a facut nimic pentru poporul sau, dar are nerusinarea sa acuze pe altii care au facut ceva!
De atata nesimtire si tupeu nerusinat ca acest Neru, poate da dovada numai un om cu creierul lobotomizat de religii

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Vezi de treaba! Mor copii mai ales in America (sua), Germania, etc. Mult mai multi si mult mai nerusinat!
Contraceptia, intreruperile de sarcina, este o crima contra naturii. Dar, ca de obicei 'natura se razbuna! Chiezii, indienii, arabii, chiar si tiganii... vor repopula aceasta lume, deja devine vizibil.Au populatie enorma, respecta (cat pot legile NATURALE). Statistic au de unde pierde, isi asuma sacrificiul si au si o seama de valori.Religia lor a coplesit vestul.Viziunea lui Neru se desavarseste! Nu ma omor cu budismul, brahmanismul, nici cu mahomedanismul, in nici o forma. Ceea ce ma face sa-mi concluzionez ca (parafrazand pe genialul' Stalin Iosif Visarionovici Stalin:nu conteaza calitatea oamenilor, ci numarul lor.Sau pe dragul meu Nietzsche (m. 1900):'Lumea evolueaza in derimentul 'scolii lui Darwin,; cei multi vor stapani lumea in detrimentul celor desavarsiti, caci cei multi sunt mai multi si mai vicleni!". Ceva in genul asta -citat din memorie!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Ma bucur cand vad oameni, din ce in ce mai multi care stiu totul, sunt educati (robotizati, mai degraba), asta va scuteste de suferinte.
Eu raman la sapa de lemn, nu ma pricep la stiinta, nici sa blamez religia in care m-am nascut! Mergeti dara, dragilor tot asa! Imi pare rau ca nu este drumul meu, afara de Kant nu recunosc autoritate in probleme de logica. Pot doar sa afirm ca-mi pare rau ca nu pot sa va mai vad peste 50 de ani (ca omenire), daca nu mai devreme. Nestiind nimic, nici nu ma intereseaza si nu voi mai intra in polemica cu cei cu 'gandire logica, care nu au nici un Dumnezeu, decat pe ei, nu de altceva, dar sunt prea prost si neputincios ca ca sa mai suport si astea.

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

Cred ca iti lipseste discernamantul, una este sa moara 10 copii pe an in Germania sau SUA din cauza de boli incurabile sau defecte la nastere, si cu totul alta este sa moara de foame multe sute de mii de copii in India!
Chiar nu-ti rusine de tine sa faci asemenea comparatii mincinoase si in halul asta?
2 Nu draga, amesteci oalele, aia de care vorbesti sunt doar foetusi dar nu inca copii, asa ca ce zici tu este valabil in lumea prostilor, in lumea normala un copil este pus in lume doar daca are toate conditiile sa traiasca fericit si sa devina un OM, si NU atunci cand n-are nicio sansa la fericire si este condamnat din nastere fie sa moara de foame fie sa traiasca ca o vita in mizerie astfel ca viata sa i se para ce este blestem. Nicio oaie cu aspect uman de pe planeta Terra nu are dreptul moral sa dea viata unui copil caruia viata ii va fi un chin si o condammnare la suferinta si o nenorocire, asa ceva numai Diavolul isi poate dori si impune.
Tocmai din cauza aceasta trebuie sa acceptam faptul ca Dumnezeii nostri ne sunt parintii nostri, si ei ca Dumnezei ce sunt au dreptul sa hotareasca asupra vietii si sa aprecieze cand sunt intrunite conditiile ca acel copil pe care si-l doresc sa aiba o viata fericita, in conditii in care sa poata deveni un om rational si bine educat, si nu un frustrat al vietii care ucide si jefuiasca ca sa supravietuiasca.
3 Daca ai asculta ce zice profetul George Friedmann ai vedea ca Noua Ordine Mondiala cuprinde si planuri de reducere a populatiei umane pe planeta Terra la max 1 miliard de oameni, plan care se poate face ca in China reducand numarul nasterilor sau prin razboaie, asa ca ar trebui sa realizezi ca este mai bine sa iei anticonceptionale si in cazuri speciale avortul, decat ca oamenii sa fie macelaritii in razboaie.
4 Asa ca cei multi NU vor stapani lumea ci doar o vor distruge, asa ca raul trebuie eliminat de la radacina prin controlul nasterilor si prin (parerea mea) licenta parentala, adica dreptul de a deveni parinte, dar numai dupa ce ai trecut multe examene printre care si asigurarea condiiilor materiale si de moralitate care sa-ti dreie dreptul sa devii un Dumnezeu, adica un Creator al vieti, si nu un animal cu aspect uman care aduce pe lume alte animale cu chip uman

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

Daca recunosti ca esti asa cum esti, din ce cauza te crezi tu un model, si te erijezi in a da lectii de educatie altora, cand la tine totul este bazat pe credinta a proasta. Tu nu vezi ca societatea progreseaza si tu stai ca o piedica pusa de-a curmezisul pe drumul progresului?
Tu esti orientat impotriva naturii care inseamna EVOLUTIE prin progres stiintific si impotriva dialecticii! Cu alte cuvinte impiedici si te impotrivesti lucrarii Creatorului(daca ar fi sa existe un alt creator decat natura si legile ei) sau cu alti termeni religiosi, tu esti un orb prin care Satana isi face lucrarea lui diabolica de distrugere a lumii

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Bravo! Esti dotat pentru globalizare si 'lumea civilizata'.

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

Multumesc, Su tu esti perfect adaptat pentru vremurile cand traia Isus, adica pentru comna primitiva!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Eu nu ma opun la nimic, doar contemplu si ma ingrozesc vazand personaje ca tine cu un alt tip de limbaj de lemn facut la scoala occidentala.Nu e de mirare, sunteti copiati spre a merge spre 'progres si evolutie prin stiinta'.
Nadajduiesc sa nu mai vad rezultatele 'fericite ' ale experimentului pe alde voi.

| Dorugar explică (pentru oprescudorin11):

Din pacate pentru tine in cazul meu nu este vorba de un limbaj de lemn, si nici de vorbe goale ca religia, ci ce spun eu este REALITATE tot asa cum si progresul pe care-l aduce stiinta este tot o realitate, dar una pe care nu toti (cei care cred in loc sa stie)o pot constientiza

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dorugar):

Confunzi boala sociala, generala cu normalitatea.Nu esti sigurul.
Era un psiholog american, imi scapa numele care a studiat acum 45 ani fenomenul.Si un filozof Herbert Marcuse.

| HowdidIgethere a răspuns:

A fost Stalin preot cum esti tu cantaret la strana. Pune-mi si mie o poza cu el in biserica preot. Tu daca faci scoala de lacatusi nu inseamna ca esti Anghel Saligni. Sau daca faci scoala politie nu inseamna ca nu esti hot.

| Dorugar explică (pentru HowdidIgethere):

Daca m-as lua dupa cum rationezi tu, ar insemna ca Stalin nu si-a facut niciodata necesitatile firesti pentru ca nu exista poze cum sta pe buda si se sterge pe f...runte

| Dorugar explică (pentru HowdidIgethere):

Si daca tu esti preot inseamna ca ai la biserica radiotelescop sa vorbesti cu Dumnezeul care este dincolo de cosmos ...sau poate nu ai radiotelescop ci doar inseli oamenii luandu-le bani pentru un serviciu pe care nu-l faci?
Cum se numeste asta?
Sarlatanie sau excrocherie?

| Dorugar explică (pentru HowdidIgethere):

Daca faci scoala de politie (in Ro)nu esti hot, ci esti prietenul hotilor si ii pazesti ca sa nu-i prinda nimeni cand fura.

| AdiTorrent7 a răspuns:

De ce induci oamenii in eroare?
Stalin A FOST EXMATRICULAT, de la seminar, CA UN DERBEDEU ce era el! sad sad sad

| Dorugar explică (pentru AdiTorrent7):

Pentru acest lucru nu te exmatriculeaza mai ales cand esti la seminarul teologic pentru ca seminarul teologic este o scoala in care se pregatesc pseudo-teologi care vor activa ca excroci si sarlatani, asa ca faptul ca era derbedeu nu era nimic negativ ci era in firea lucrurilor

| malvinacroft a răspuns:

Orice lucru creat de om poate deveni instrument politic; asta nu inseamna ca ideologia/religia/sistemul politic respectiv e de vine sau are ceva rau intrinsec, ci ca OMUL poate deforma orice vrea el, si poate transforma orice e bun in ceva rau. Dar si invers. E usor sa gasesti exemple negative (Stalin, Mao, papii care au pornit cruciade). E intr-adevar mult mai dificil sa iti amintesti de OAMENI care au folosit religia crestina in adevaratul ei sens (ex. - din diferite parti ale istoriei si societatii - Stefan cel Mare, Valeriu Gafencu, Constantin Brancoveanu, Parintele Iustin Parvu, Gandhi). Da, Gandhi, care nu tinea de nici o religie in mod exclusivist, exprima exact ceea ce este crestinismul si ceea ce ar fi trebuit sa se arate a fi, lumii. Stalin este doar un om care a gasit ceva interesant si a folosit acel ceva in favoarea cruzimii si lipsei lui de suflet. Stalin ar fi fost in stare sa foloseasca orice in folosul lui politic - si psihologia freudiana si jungiana, si budismul, si taoismul, pana si religia ba'hai, probabil. Stalin nu este un specimen uman la care sa ne raportam - sau, daca vrei, fiecare se raporteaza la cine vrea el, si la cine se simte mai aproape de el, psihologic vorbind.

| Dorugar explică (pentru malvinacroft):

Problema este acolo unde crestinismul constantinian a fost conceput de la inceputuri ca un instrument politic care nu este RELIGIE ci doar are un aspect religios.
Toti cei de care spui tu au folosit crestinismul ca instrument politic, si asta este si normal, pentru ca una este crestinismul pentru conducatorii care se folosesc de el, si alta este cel pentru oile din turma.
Stalin a inteles bine ca crestinismul este o facatura opolitica care s/a impus prin crime, si pe baza asta a incercat sa creeze si sa impuna o religie noua...comunismul!

| malvinacroft a răspuns (pentru Dorugar):

Brancoveanu NU a folosit crestinismul in scop politic - sacrificiul nu se face niciodata in scop politic - ar sfida insasi notiunea de "politica". De Valeriu Gafencu nici nu se pune problema - macar stii cine e? Despre Stefan cel Mare e prea mult de discutat. Gandhi nu a facut nimic in scop politic, ci in scop umanitar si spiritual. E probabil usor pentru tine sa faci confuzia intre cele doua, dar nu sunt nici macar apropiate. Nu cunosc nici un om politic care sa NU vrea sa fie presedinte si sa traiasca imbracat cu o esarfa si curatand toalete, ca Gandhi. Crestinismul nu isi are inceputurile la Constantin cel Mare, ca "facatura", ci la Iisus Hristos, iar radacinile lui ca spiritualitate sunt mult mai vechi, in monoteismul egiptean, zoroastrian si zalmoxian, si chiar mai vechi de atat (dar NU in monoteismul iudaic, cu care nu are mare legatura ca ideologie). E usor sa citesti pe net parerile unora si altora care au aflat doua chestii in legatura cu crestinismul si cred ca le stiu pe toate. Pana nu studiezi literatura crestina, nu prea ai dreptul sa discuti despre acest subiect - pentru ca nu poti discuta despre ceva ce nu cunosti. Citeste patericul egiptean si apoi sa discuti in ce masura este crestinismul timpuriu politic sau nu (si daca exista ca religie sau nu).

| Dorugar explică (pentru malvinacroft):

Toti domnitorii au folosit crestinismul cu scopul politic de a JEFUI prostimea!
Brancoveanu nu a fost ucis ca era crestin, se stie ca turcii erau foarte toleranti in probleme de religie, ci a fost omorat ca nu a vrut sa platesca tributul negociat.
2 Gandi NU era crestin, ba din contra spunea despre religia crestina ca ar indeplinii toate conditiile cerute de Satana.
3 Isus nu a fost crestin, ci a fost un RABIN al religiei MOZAICE, asa ca Isus nu s-a adresat niciodata crestinilor ci doar acelor de aceeasi religie cu el.
4 crestinismul dupa Pavel si pina la Constantin, nici acela NU a fost al religiei crestine ci era o SECTA crestina a Religiei Mozaice.
Crestinismul de azi s-a nascut la Niceea atunci cand ucigasul in serie Constantin cel Mare, s-a suit cu trasura de foc in ceruri, si acolo l-a detronap pe Zeul roman Sol Invinctus si toate puterile acestuia le-a dat unui zeu pitic al unui neam de ciobani, sib cu aceste puteri acel zeu pitic a devenit Master of the Univers (aia cu urcatul la cer este o metafora in bataie de joc)
6 Nu exista niciun Isus Christos, exista doar rabinul Isus din Nazaret care NU a fost NICIODATA un Christos, adica un conducator providential care sa fi fost UNS in functie de rege al Iudeilor, si Biblia imi este dovada ca Isus nu a fost UNS ca Rege. cat despre Christos...se stie cine este, si se stie ca acesta singur se recunoaste cu num, ele de Lucifer, nume cu care este slavit si astazi la Vatican.
Pana nu studiezi tu istorie si istoria crestinismului se cheama ca NU STII nimic ci doar crezi, si de aceia te numesti credincios si nu savant

| malvinacroft a răspuns (pentru Dorugar):

Mda, poate ar trebui sa meditezi si asupra zicalei: "Mintea omului duce la santz" - daca tot vrei sa fii savant. As vrea sa imi spui pe cine a furat Stefan cel Mare. Brancoveanu - e mai putin important de ce l-ao omorat turcii, ci care a fost pretextul. Era de ajuns sa se lepede de credinta crestina ca sa nu mai fie omorat, asta a fost conditia. Motivele politice sunt mult mai putin importante, in scena cu Brancoveanu. Gandhi - mai ai mult de invatat despre el. Gandhi spunea ca in satul in care s-a nascut el, in templu se citea prin rotatie din Evanghelii, Coran, Vede, Mahabharata, si ca toti erau egali, nu exista diferente intre religii. Ce stii tu ca ar fi spus Gandhi e cu siguranta ceva inventat de cei care sustin de-spiritualizarea lumii. Nu stu cine te-a pacalit asa de tare sa sustii lucrurile pe care le scrii, dar e de ajuns sa citesti Biblia si Evangheliile ca sa iti dai seama ca nu au aceeasi ideologie. Asta daca ai minte deschisa - daca inveti tot ce iti spun altii, fara sa gandesti singur...mai greu.

| Dorugar explică (pentru malvinacroft):

Da am meditat asupra zicalei tale si concluzia indubitabila este aceea ca in sant ajung doar aceia care au mintile imbatate de alcohol, de stupefiante sau de opiumul numit religie. Faptul ca nu a vrut sa se lepede de religia crestina nici macar cu pretul vietii, inseamna ca era prost, uite eu m-am lepadat de religia crestina fara sa ma oblige nimeni, asa ca Brancoveanu nu a murit pentru crestinatate ci pentru ca era pros_ fanatic religios adica tot pro_
Faptul ca in satul lui Gandhi oamenii citeau evangheliile ++++ nu inseamna altceva decat ei erau ancorati cu mentalul in comuna primitiva, si cu oameni care raman cu mentalul in comuna primitiva, nu poti ajunge la progres, fapt clar dovedit de realitate pentru ca si astazi satele din tara lui Gandhi sunt un exemplu negativ, adica o dovada a mizeriei atat morale cat si materiale.
Ce am spus eu despre Gandi NU este o minciuna cu scopul de a-l denigra ci este o afirmatia a lui Gandi facuta in data de 8. 9. 1920: si cuprinsa in cartea Lumea spirituala a Indiei, vol 1, credinta si intelepciunea Hindusilor. Editat de Helmuth von Glasenap. Editura Holle, Darmstadt 1958.

Mai puisor, tu nu vezi ca eu nu bat campii ci tot ce spun eu este FOARTE BINE documentat? La mine nu merge nimic pe baza de credinta a proasta...ci pe STIINTA bazata pe multa Cunoastere Rationala (citeste mult STUDIU) asta pentru ca eu am inteles ca traim in vremuri in care prin credinta a proasta se ajunge la intuneric mental, adica prostie, iar lumina vine doar prin Cunoastere si nu credinta

| malvinacroft a răspuns (pentru Dorugar):

Cum crezi tu. O minte luminata fara o inima vie, e ca un copil nascut mort. La tine inima e cea moarta - daca crezi ca vei afla vreodata adevarul, fara inima, poti sa citesti mult si bine, ca tot nu iti ramane nimic adevarat. Si nu exista cunoastere reala, fara credinta, in nici un domeniu. Cu siguranta ca nu intelegi o iota din chestia asta...

| malvinacroft a răspuns (pentru Dorugar):

Da, nu stiu, din partea mea, poti sa iti continui conversatia cu Croncius (aka Confucius), poate te intelegi mai bine cu el. Adica, Krong Tze - Croncius, e logic, nu? laughing Eu m-am cam plictisit si ma retrag.

| Dorugar explică (pentru malvinacroft):

Atata vreme cat eu sustin un adevar pe care-l pot dovedi, insemna ca inima mea nu e moarta, inimi moarte au acei adepti ai minciunii(adica ai Satanei) care sustin "adevaruri"= minciuni care nu se pot dovedi, acestia sunt atat de morti, incat nu pot accepta un adevar. In plus de asta, vedem la pocaiti, ca ei se "pregatesc" in fiecare zi sa moara, asta o fac pentru ca sunt niste morti din p de v spiritual, mai exact niste mortii vii adica Zombi!
Cunoasterea realitatii nu se face prin credinta a proasta ci prin Cunoastere Rationala. Evident ca inteleg ca fara credinta nu e poate, pentru ca Stiinta a devenit atat de vasta incat niciun om nu o poate cuprinde pe toata, asa ca trebuie sa credem...dar numai lucruri despre care STIM ca au fost studiate, cunoscute, si aplicate de stiinte. de ex. eu CRED ca mesajul acesta al meu ajunge exact la tine cu viteza luminii, si ca merge pe niste retele pe care merg multe milioane de pachete de informatii si intr-un sens si altul si asta fara sa se ciocneasca sau sa se rataceasca, si cine nu STIE cum functioneaza sistemul OSI, doar crede ca acele pachete de informatii ajung rapid la destinatar, deci iata cum credinta in adevaruri dovedite poate tine loc de stiinta, dar credinta a proasta nu poate tine loc decat ignorantei.
Hai sa vedem daca ai inteles chestia asta ...ca la restul am vazut ca nu mai reactionezi, pesemne ca ai ramas fara replica de ex. la tema Ghandi

| Dorugar explică (pentru malvinacroft):

Sper ca ai vazut ca acest Confucius este numit si Krong /tze.
Pai sigur ca e plicitisitor si chiar enervantcand ti se arata cu dovezi ca bati campii.
Faptul ca te retragi este in firea blucrurilor pentru ca ceiinfranti parasesc primii campul de lupta, si tu fost infrant pentru ca nu mai ai argumete cu care sa ma combati, si ca atare este normal sa te retragi, si eu gasesc frumos si normal acest lucru.
Asa ca iti urez o zi frumoasa, si hai ca-ti vand un trick: puneti un radiotelescop in turnul bisericii, sau sa vorbesti cu popa sa-si puna unu, pentru ca astfel nu mai puteti fi acuzati de sarlatania ca aveti legatura cu Dumnezeul din cosmos, pentru ca aveti un radiotelescop cu care puteti transmite si primi mesaje din cosmos, adica de la Dumnezeu

| malvinacroft a răspuns (pentru Dorugar):

Nu, "cel mai intelept cedeaza primul". Nu am ramas fara grai la problema Gandhi, dar nu am de gand sa o discut cu cineva care nu o intelege. Mai vinde cateva lucruri, pe langa "trick"-uri, poate reusesti sa iti cumperi o inima. Ceilalti din discutie au fost si mai intelepti decat mine, vad ca deja au renuntat. Cred ca ei stiu deja zicala ca nu poti sa te pui cu o anumita categorie de oameni, pentru ca au mintea odihnita. happy P.S. Oamenii cu inima nu vorbesc asa de urat si cu atata ura ca tine.

| Dorugar explică (pentru malvinacroft):

Cand ai acceptat o lupta, fie ea si de idei, daca fugi in loc sa aduci argumente, inseamna ca nu mai ai argumente si esti facut sah/mat

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun