| MxR a întrebat:

Pornind de la big grinaca zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele sau il uraste, mincinos este! Pentru ca cel ce nu iubeste pe fratele sau, pe care l-a vazut, pe Dumnezeu, Pe Care nu L-a vazut nu poate sa-L iubeasca... ma ajutati sa comentez in cateva randuri? Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| ciprianjurje a răspuns:

Acela care spune : "Il iubesc pe Dumnezeu", dar isi uraste aproapele este mincinos deoarece a Il iubi pe Dumnezeu inseamna sa asculti invataturile si poruncile Sale si sa le apici in viata ta iar una dintre cele mai importante porunci este: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.

6 răspunsuri:
| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns:

La ce sa te mai ajutam? Ai spus foarte bine si tu, doar caci cu niste greseli gramaticale mari.

| mentholinks a răspuns:

Logica de balta.

| RAY a răspuns:

Nu poti iubi pe dumnezeu daca isi urasti propiu frate, si fratele tau e copilul lui dumnezeu, iar ca parinte dumnezeu nu vrea ura intre copii lui, faci un referat sau ce?

| danay72 a răspuns:

Versetele din 1Ioan4:20,21 vor sa scoata in evidenta ca nu poti sa fi ipocrit si sa spui ca-l iubesti pe Dumnezeu, dar pe ce-l de langa tine il urasti, sau il barfesti.Adica pentru Dumnezeu e egal cu zero faptul ca spunem ca-l iubim, dar cand e vorba de un om care-i langa noi si-l putem vedea manifestam ura sau resentimente.De fapt faptele demonstreaza cat de mult il iubim pe Dumnezeu, nu vorbele.Romani12:17-21

| EmaS a răspuns:

Asa este. Cum poti sa Il iubesti pe Dumnezeu pe care nu Il vezi, dar sa urasti pe fratele tau pe care il vezi?!

| unbaiatanonim a răspuns:

Mi se pare mie sau nu exista nici un sens in acea afirmatie?