| KidduHerexD a întrebat:

Hi TPU!
ce mai faceti?
ma rog...cum sa incep?
am o colega la scoala bff me nr.1 stiti?
ea era foarte cool inainte dar acum toata clasa o uraste din cauza comportamentului ei:minte, face numai prosti, nuprea invata si asa mai incolo!
acum toata clasa o uraste si as vrea sa va intreb:
ce poate face pentru asi schimba comportamentul si ca ceilalti colegi sa o iubeasca?
cateva sfaturi va rog pentru ca ea ma intreba ce sa faca pentru asi schimba comportamentul dar eu nu am nici cea mai vaga idee va rog mult ajutati-ma!
va ofer funda, prietenia mea si niste voturi va rog tin la ea!
mrs!

Răspuns Câştigător
| Indian a răspuns:

Explica-i ce este bine si ce un este bine.Nu este bine sa minta, sa injure, sa se comporte urat cu ceilalti.Cat despre scoala, spune-i ca scoala este foarte importanta. Daca te comporti frumos cu ceilalti chiar daca ei si-au batut joc de tine, lucrul asta arata ca e mai puternica si mai desteapta.Nevorbind urat, nespunand injuraturi si invatand bine o va face sa fie placuta de ceilalti sau poate nu o va face.In legatura cu injuraturile, nimeni nu e perfect, dar trebuie sa avem grija sa pastram o legatura intre a vorbi vulgar si a vorbi frumos, ascceptabil. Daca ea vorbeste urat, e foarte pacat. Uita-te, de exemplu, la o fata foarte frumoasa, draguta, dar care injura ca un soldat si dupa arata-i-o si ei. Uita-te la o fata frumoasa, dar care face numai prostii si care are un comportament urat si apoi arata-i-o si ei. Daca nu poti sa ii arati macar spune-i! Oamenii o vor privi si isi vor spune,, pacat de ea!''. Poate ea isi va schimba comportamentul in bine si poate colegii tot o vor ura. Daca asta se va intampla este numai problema lor. Spune-i ca nu va ajunge nicaieri cu acest comportament! Sa invete la scoala! Da-i exemplu ca poate un baiat o place. Un baiat dragut si cu picioarele pe pamant si el poate sa zica,, hmmm si frumoasa si desteapta si cu capul pe umeri''. Explica-i daca asa vrea sa isi aminteasca toti de ea, fata care injura, facea numai tampenii, se comporta urat cu ceilalti si pe deasupra nu invata. Poate nu o fii vreun geniu la invatatura, dar macar sa arate ca se straduieste. Daca ramane cu acest comportament numai ea are de pierdut si e problema ei!

4 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

Poate are civa probleme.
Ai putea incerca sa comunici cu ea, dar nu o lua la intrebari mai ceva ca la un interogatoriu.
II poti vorbi prieteneste si cand cineva se leaga de ea, ii poti lua apararea sau te faci ca pleci, eu cred ca va observa si eu ca nu ii esti dusmanca si nu o urasti ca ceilati.
Poate o va schimba si cine stie poate te alegi si cu o prietena.pa

| AndreeaSiAndra a răspuns:

Pai ar trebui sa nu mai minta, daca colegii ei o cred asa rea ar trebui sa le arate ca nu este asa :adica sa imparta(daca isi ia ceva de la magazin sa dea si la colegi), sa spuna colegilor sa ii pare rau de comportamentul ei si ca va incerca sa se schimbe, adica sa isi ceara scuze, sau daca la voi ea controleaza temele la o materie sa mai ierte si sa nu treaca nefacut, dar cel mai bine ar fi sa termine cu fitele si minciunile si sa fie bf cu toata lumea sa fie mai de gasca. Sper sa reuseasca ptc increderea colegilor se recastiga greu si cu mult efort dar daca asculta aceste sfaturi va reusi.Bafta!

| Izz a răspuns:

Pai nu ar trebui sa mai minta pur si simplu s aspuna adevarul nu-i asa de greu, in privinta notelor sa incerce sa invete, sa nu mai faca prosti.Nu e chiar asa de greu daca vrei sa faci aceste lucruri.happyhappy

| Marianela a răspuns:

Bombonik, pai eu te-as sfatui s-o ajuti in continuare incearca sai explici temele ca sa invete mai bine sfatueste-o s-a se comporte foarte frumos cu colegii, sa fie cit mai calma cit mai tacuta si mai cugetata in tot ceia ce face, iar tu o poti ajuta spunindui uite fa asa sau asa ca este mai bine etc! popici sper ca te-am ajutat

Fundita