| Holiday a întrebat:

Sa fie doar o coincidenta ca in Biblie nu apare niciodata cuvantul "creier"?

43 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Biblie nu apare niciodata cuvantul"

nici gândire nici raționament, nici democrație, nici "e alegerea mea", nici...și altele la fel de toxice

| Konstantin2020 a răspuns:

Prietene, atunci când spune cap se referă la creier. Citește Isaia 1 (tot capul este bolnav) - se referă la rațiune/gândire/creier
Dacă a apărut in limba ta cuvântul "creier", nu te da mare pentru ca noțiunea a fost dintotdeauna și se numea "cap"

| Konstantin2020 a răspuns (pentru sierra1):

Democrație înseamnă "puterea poporului". Dacă românii sunt 90% crestini, iar tu ești ateu, ți-ar conveni sa decidă ei pentru tine. Ca ei sunt majoritatea. In democrație majoritatea decide. Înainte sa spui ceva, încearcă sa treci prin "rațiune" afirmația.

| Holiday explică (pentru Konstantin2020):

N-are nici o legatura cu subiectul. Citeste urmatorul verset, poate intelegi mai bine.
Si nu-i face mai prosti decat sunt pe astia, denumirea acelui organ exista si pe vremea aia. Ca nu stiau ce face, e alta discutie.

| Konstantin2020 a răspuns (pentru Holiday):

Are legătura. Capul-rațiunea sau conducătorii poporului (azi dacă zici "unde nu-i cap vai de picioare" știm despre ce e vorba)
Inima - afecțiunea, iubirea (și azi se folosește acest simbol pentru afecțiune)
Tălpi/picioare - umblarea adică trăirea de zi cu zi
Nu e complicat de înțeles ce a vrut sa transmită Dumnezeu prin Isaia

| Holiday explică (pentru Konstantin2020):

Da, da, sigur, ori e tradus gresit, ori metafora...am inteles toti cum functioneaza traznaia.

| Konstantin2020 a răspuns (pentru Holiday):

Credeai ca Dumnezeu ii cearta ca de ce sunt răniți oamenii? De ce au vânătăi? Nu se referea la starea lor sufleteasca? Nu înțeleg cum ai citit.

| sierra1 a răspuns (pentru Konstantin2020):

Kostică mamă, esența democrației e că minoritatea se supune majorității (oop, am zis-o)

| mentholinks a răspuns:

Ce treaba are scula cu prefectura?

| Konstantin2020 a răspuns (pentru sierra1):

Așa, și?

| sierra1 a răspuns (pentru Konstantin2020):

"românii sunt 90% crestini, iar tu ești ateu, ți-ar conveni sa decidă ei "

ți-ai uitat slovele?

| Konstantin2020 a răspuns (pentru sierra1):

Pai tu crezi ca democrația este fericirea? Ce vezi in țara noastră este democrație? Decide poporul?!? Despre ce vorbim?!

| sierra1 a răspuns (pentru Konstantin2020):

" Konstantin2020 : crezi ca democrația este fericirea?"

Costică mamă, nu avem numitor comun, hai pa

| Konstantin2020 a răspuns (pentru sierra1):

Trăiești pe o insula pustie? Chiar nu se observa ca in 3 luni s-a ales praful de așa-zisa democrație? Uita-te ce se întâmpla in lume. Asta nu înseamnă ca sunt de acord cu dictatura, comunismul etc. Dar nu mai ridica in slavi ceva ce a ajuns un faliment. Ce a fost și ce-a ajuns.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"E un adevăr dovedit: mintea voastră poate sa transforme creierul".
" Mintea este sursa capacității noastre de a face alegeri si schimbări". Doua citate din "Mintea o călătorie spre centrul ființei umane" de Daniel J.Siegel
Am căutat si am găsit de peste 110 ori scris in Biblie cuvântul "minte". Iată de ce se ocupa Biblia. De minte, care poate sa transforme omul fie in rău, fie in bine. Iar Dumnezeu in Biblie ne arata calea prin care putem face alegeri bune si schimbari in bine, transformând creierul după voia lui Dumnezeu.

| Holiday explică (pentru TamplaruAnisoara):

"Am căutat si am găsit de peste 110 ori"

Ai cautat tu pe naiba, de fapt exista o cartulie unde scrie de cate ori apare un anumit cuvant in Biblie. Doar ca nici acolo nu te-ai uitat. Ia pune aici cateva trimiteri catre acest cuvant.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Am căutat pe "ebible.ro" si mai mult, a trebuit sa număr pentru ca apărea cuvântul minte si in interiorul altor cuvinte. Ca sa te convingi căuta singur.Eu am căutat pentru " mintea", "minte" si "minți". Spor la căutare!

| Holiday explică (pentru TamplaruAnisoara):

Am inteles, deci habar n-ai. Iar referitor la "minte", mult timp s-a crezut ca centrul gandirii e in stomac. Nici povestile tale nu dau alta sugestie.

| milan9 a răspuns:

Dar apare in schimb cuvantul "minte". E important sa retii spre exempu, ca degeaba ai creier daca nu ai minte... happy

| Holiday explică (pentru milan9):

Hopa, ai iesit din doliu, va dau astia drumul la afaceri din 15 mai?
"In schimb" apar multe alte cuvinte, dar nu despre ele e vorba.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Se știe in mod popular ca omul are un creier, insa adevărul este ca are 4 creiere, fiecare ocupând locuri diferite si funcții diferite.
1. Cerebrum (neocortex);
2. Cerebelum;
3. Medulla Oblongata, la baza coloanei vertebrale;
4. Plexul solar - situat in abdomen, in partea superioara, in spatele stomacului, in punctul in care coastele încep sa se separe. Are rolul esențial in așa numita "viață vegetativa" furnizand energie pentru nutriție, asimilare, creștere. Plexul solar este sediul naturii emoționale a omului. Sistemul Nervos Simpatic este localizat in Plexul solar. Eu nu am auzit de Plexul solar pana am cumpărat cartea "Totul despre reflexologie" de Louise Keet. Căutând in palme punctul reflex al Plexului solar am constatat ca acolo existau cristale ca de nisip. Făcând masaj le-am dizolvat, dar in același timp m-am vindecat de emoții.

| Holiday explică (pentru TamplaruAnisoara):

Tu nu ai doar povesti cu spiridusi in cap, ai si creier in stomac. Din ce in ce mai bine...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Căuta pe internet si vei afla cate centre medicale sunt in tara care tratează Plexul solar. Si vei vedea ca nu sunt singura cu creier lângă stomac.

| Holiday explică (pentru TamplaruAnisoara):

"Ceea ce fiziologii nu recunosc încă, dar înţelepţii străvechi ştiau deja este că Plexul Solar este sediul naturii emoţionale a omului."

E de pe acelasi site de unde ai copiat tu. Chiar si astia recunosc ca aceste lucruri nu sunt recunoscute de comunitatea medicala.
E tot din ciclul povestilor cu spiridusi, cum spuneam.
Adevarul e ca in momentul cand crezi povesti cu spiridusi, nu e de mirare sa incepi sa crezi si alte traznai. Si invers e valabil.

| GicaGigekGica a răspuns:

Si ce vrei tu sa sugerezi pana la urma? Ce daca nu apare cuvantul creier in Biblie?

| Algo098 a răspuns:

Daca nu apare, e mai bine, ca oricum e o fantezie fara legatura cu inteligenta. Prezenta creierului ar fi ceva nepotrivit. Povestea merge mai bine fara el si ajunge direct la "suflet".

| danut a răspuns:

Biblia este o carte SPIRITUALA, nu de anatomie, de ce ar scrie creier in Biblie?

| Holiday explică (pentru danut):

Pentru ca, orice ar insemna spiritualitatea aia, tot creierul e responsabil de ea.

Daca tot nu are treaba cu anatomia, de ce se implica in sex, alimentatie, etc. Cu alte cuvinte, conform si cu afirmatiile tale, orice referire a povestii la astfel de lucruri, nu are absolut nici o relevanta.

Daca ai nelamuriri, defineste intai ce mama naibii e "spiritualitatea" aia.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"defineste intai ce mama naibii e "spiritualitatea" aia."
"SPIRITUALITÁTE s.f. Calitatea, caracterul a ceea ce este spiritual. ♦ (Spec.) Ansamblu de idei și de sentimente care caracterizează un popor, o națiune din punctul de vedere al vieții spirituale, al specificului culturii sale."
"Daca tot nu are treaba cu anatomia, de ce se implica in sex, alimentatie, etc."
Fiindca aceste aspecte au si o IMPLICARE, morala, spirituala, nu numai BIOLOGICA sau la tine totul se refera DOAR la ce bagi pe o parte si iese pe alta?