| Holiday a întrebat:

Sa fie doar o coincidenta ca in Biblie nu apare niciodata cuvantul "creier"?

43 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biblia este o carte SPIRITUALA, nu de anatomie, de ce ar scrie creier in Biblie?

| Holiday explică (pentru danut):

Pentru ca, orice ar insemna spiritualitatea aia, tot creierul e responsabil de ea.

Daca tot nu are treaba cu anatomia, de ce se implica in sex, alimentatie, etc. Cu alte cuvinte, conform si cu afirmatiile tale, orice referire a povestii la astfel de lucruri, nu are absolut nici o relevanta.

Daca ai nelamuriri, defineste intai ce mama naibii e "spiritualitatea" aia.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"defineste intai ce mama naibii e "spiritualitatea" aia."
"SPIRITUALITÁTE s.f. Calitatea, caracterul a ceea ce este spiritual. ♦ (Spec.) Ansamblu de idei și de sentimente care caracterizează un popor, o națiune din punctul de vedere al vieții spirituale, al specificului culturii sale."
"Daca tot nu are treaba cu anatomia, de ce se implica in sex, alimentatie, etc."
Fiindca aceste aspecte au si o IMPLICARE, morala, spirituala, nu numai BIOLOGICA sau la tine totul se refera DOAR la ce bagi pe o parte si iese pe alta?

| Holiday explică (pentru danut):

De fapt spiritualitea pentru tine, ca si pentru multi altii, e tot ce tine de "cai verzi pe pereti".

Referitor la Biblie, concret, spiritualitatea ei este data de diferenta dintre sorici si pulpa de lacusta. Ca printre altele, cu astfel de notiuni lucreaza tampenia asta.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"De fapt spiritualitea pentru tine, ca si pentru multi altii, e tot ce tine de "cai verzi pe pereti"."
Eu cred ca notiune de creier la tine se leaga indisolubil de neputinta minima analiza a spatiului inconjurator, nu de spiritualitate sau morala. Cand spui ca Biblia este "o tampenie" insulti cateva miliarde de oameni. Noi nu ne permitem sa-i facem CRETINI pe cei ca tine fiindca ei sunt deja, de ce i-am insulta noi, ei sunt deja o insulta pentru creierul folosit pentru ceea ce cred ei ca se numeste gandire. Avem si noi un punct slab in aceasta treaba, bagam in seama toate jegurile care stiu sa vorbeasca dar merita totusi efortul, mai salvam pe cate unul din ipotenta gandirii atee. La tine e mai greu, tie iti place in ghena cunoasterii. P.S. Nu ma deranjaza insultele, am depasit demult stadiul asta. rolling on the floor

| Holiday explică (pentru danut):

"Cand spui ca Biblia este "o tampenie" insulti cateva miliarde de oameni."

Daca este, este, mai putin conteaza cati cred prostiile astea.
Pe de alta parte, din aproape 8 miliarde de oameni, vreo sase miliarde sunt de acord cu mine ca Biblia e un bullshit.
Dar hai sa fim seriosi, cati din aia 2 miliarde de crestini au citit povestea?! 30% poate, desi e cam mare procentul, dar fie. Restul de 70% macar au scuza ca n-au citit tampenia, dar tot sunt tembeli pentru ca cred ceva fara sa se informeze, doar din zvonuri. Mai scadem si pe cei care de fapt nu cred, dar fac bani din asta, respectiv personalul angajat si administratorii diverselor grupari crestine...
Una peste alta, totusi, raportat la populatie, nu sunt atat de multi idioti care sa fi citit traznaia si s-o si creada.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Pe de alta parte, din aproape 8 miliarde de oameni, vreo sase miliarde sunt de acord cu mine ca Biblia e un bullshit. "
Adica tu ne spui aici ca avem pe glob 6 miliarde de handicapati mintali, da multi sunteti neaamule. rolling on the floor

| Holiday explică (pentru danut):

Relax, Biblia e falsa indiferent cati sunt care considera, sau nu, asta. Nu e singura poveste de tipul asta, dar de traznaile crezute de crestini e vorba acum.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Daca Biblia este falsa atunci toata istoria omenirii e falsa si nu vad de ca te mai zbati, cei ca tine NU AU nici un scop in viata decat sa CONSUME resursele planetei. Pentru voi o explozie termonucleara este idealul dar daca nu explodati voi va explodeaza ce aveti in cutia craniana, tu ii spuneai creier, la noi romani ii spune mamaliga. rolling on the floor

| Holiday explică (pentru danut):

Legatura intre istorie si Biblie e data doar de evenimentele create de credinta in basmul respectiv. La fel ca in cazul altor basme, ca nu e singurul. In rest, ea in sine nu explica nimic.
Normal ar fi sa fim circumspecti la scenariile privind aparitia Universului, dar in acelasi timp sa le eliminam pe cele hilare, de genul Bibliei. Chiar mergand pe varianta ta creationista, povestea biblica e exclusa ca posibila. Bine, daca pe langa credinte tampite introduci si putina logica si bun simt, altfel orice traznaie iti poate parea veridica si n-are rost discutia.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Chiar mergand pe varianta ta creationista, povestea biblica e exclusa ca posibila. "
De ce, esti tu vreo inteligenta de nivel universal ca sa stii ca Biblia este exclusa ca posibilitate, esti cumva depozitarul inteligentei Universale, ai capatat experienta vietii printr-o traire de mii de ani? Biblia a fost scrisa de cincizeci si ceva de oameni in aproximativ 1500 de ani, depasesti tu aceasta perioada de timp si trairi a acelor oameni si experientele lor de viata?
Tu nu vezi ca ceea ce invoci, LOGICA, iti lipseste cu desavarsire? Nu esti decat un MUNTE de ignoranta, rautate, lipsa de descirnamant si experienta de viata. Dupa cum te exprimi esti doar un DECRETEL produsul altor decretei. rolling on the floor

| Holiday explică (pentru danut):

"esti tu vreo inteligenta de nivel universal ca sa stii ca Biblia este exclusa ca posibilitate"

Nu trebuie sa fii asta ca sa-ti dai seama ca rahatul pute. Problema e cu cei care il cumpara si accepta sa-l manance daca li se promite ca ii face nemuritori, sau daca sunt amenintati cu diverse pedepse fictive.

"Biblia a fost scrisa de cincizeci si ceva de oameni in aproximativ 1500 de ani"

De fapt e doar o culegere de legende create, modificate, compilate, modificate din nou si recompilate, cu sute de autori intr-o perioada mult mai mare decat aia 1500 de ani pomeniti de tine.

"depasesti tu aceasta perioada de timp si trairi a acelor oameni si experientele lor de viata?"

Logica nu se bazeaza pe "trairi". Iar cand "experienta de viata" e data de trairi, nu e experienta, ci doar o fantasma. Toti astia internati la psihiatrie, din cauza "trairilor" sunt acolo.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"De fapt e doar o culegere de legende create, modificate, compilate, modificate din nou si recompilate, cu sute de autori intr-o perioada mult mai mare decat aia 1500 de ani pomeniti de tine."
De unde sti, ai depasit tu aceasta perioada de timp ca sa poti CONFIRMA ceea ce spui?
" Iar cand "experienta de viata" e data de trairi, nu e experienta, ci doar o fantasma"
Esti si manipulator pe langa altele, cand te referi la trairile experientei de viata nu te referi la ce visezi TU noaptea ci la ceea ce au patit acei oameni dealungul vietii.
"Nu trebuie sa fii asta ca sa-ti dai seama ca rahatul pute."
Stim foarte bine din experienta de viata, uite un eveniment banal: un oarecare calca intr-un rahat si-l imprastie peste tot iar cand este intrebat de ceea ce a facut sare in sus si sustine ca NU EL l-a FACUT (rahatul) stiim asta, ca nici un "rahat" nu esti in stare sa faci DAR asa esti TU din nefericire nu ai calcat cu piciorul in rahat ci il ai undeva de unde il poti imprastia si in mediul ONLINE.

| Holiday explică (pentru danut):

"...ci la ceea ce au patit acei oameni dealungul vietii."

Degeaba "patesti" ceva daca nu stii sa interpretezi, sa intelegi cauzele, efectele, etc. Iar "explicatia" cu spiridusii e cea mai la indemana pentru tot prostul, mai ales ca e promovata de unii care fac pe seama lor.

"De unde sti, ai depasit tu aceasta perioada de timp ca sa poti CONFIRMA ceea ce spui?"

Iarta-ma ca-ti spun, dar asta e argumentul tipic prostului. Are rost sa detaliez si sa-ti explic de ce? Nu cred...o sa-ti para prea complicat, desi nu e.

"un oarecare calca intr-un rahat si-l imprastie peste tot iar cand este intrebat de ceea ce a facut sare in sus si sustine ca NU EL l-a FACUT (rahatul) stiim asta, ca nici un "rahat" nu esti in stare sa faci DAR asa esti TU din nefericire nu ai calcat cu piciorul in rahat ci il ai undeva de unde il poti imprastia si in mediul ONLINE."

Desi te exprimi cu greutate si intortocheat, pare ca ai inteles ideea. Exact asa functioneaza povestile astea cu spiridusi. Un fraier calca in ele si apoi incearca sa le imprastie. Ai descris binisor ce faci. Aprofundeaza asta, apoi trecem si la "de ce" faci asta. Hai ca esti pe drumul bun.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Hai ca esti pe drumul bun."
Asa ar fi fost dar se vede ca nu ai inteles ce am scris fiindca scriu greoi si nu te-ai regasit in "EROUL" care calca in toate rahaturile si le scoate pe net de aceia imi fac autocritica. Evident ca sunt un inapoiat care inca nu a "deslusit" generatia "decreteilor."

| sierra1 a răspuns:

"Biblie nu apare niciodata cuvantul"

nici gândire nici raționament, nici democrație, nici "e alegerea mea", nici...și altele la fel de toxice

| Konstantin2020 a răspuns (pentru sierra1):

Democrație înseamnă "puterea poporului". Dacă românii sunt 90% crestini, iar tu ești ateu, ți-ar conveni sa decidă ei pentru tine. Ca ei sunt majoritatea. In democrație majoritatea decide. Înainte sa spui ceva, încearcă sa treci prin "rațiune" afirmația.

| sierra1 a răspuns (pentru Konstantin2020):

Kostică mamă, esența democrației e că minoritatea se supune majorității (oop, am zis-o)

| Konstantin2020 a răspuns (pentru sierra1):

Așa, și?

| sierra1 a răspuns (pentru Konstantin2020):

"românii sunt 90% crestini, iar tu ești ateu, ți-ar conveni sa decidă ei "

ți-ai uitat slovele?

| Konstantin2020 a răspuns (pentru sierra1):

Pai tu crezi ca democrația este fericirea? Ce vezi in țara noastră este democrație? Decide poporul?!? Despre ce vorbim?!

| sierra1 a răspuns (pentru Konstantin2020):

" Konstantin2020 : crezi ca democrația este fericirea?"

Costică mamă, nu avem numitor comun, hai pa

| Konstantin2020 a răspuns (pentru sierra1):

Trăiești pe o insula pustie? Chiar nu se observa ca in 3 luni s-a ales praful de așa-zisa democrație? Uita-te ce se întâmpla in lume. Asta nu înseamnă ca sunt de acord cu dictatura, comunismul etc. Dar nu mai ridica in slavi ceva ce a ajuns un faliment. Ce a fost și ce-a ajuns.

| milan9 a răspuns:

Dar apare in schimb cuvantul "minte". E important sa retii spre exempu, ca degeaba ai creier daca nu ai minte... happy

| Holiday explică (pentru milan9):

Hopa, ai iesit din doliu, va dau astia drumul la afaceri din 15 mai?
"In schimb" apar multe alte cuvinte, dar nu despre ele e vorba.

| mentholinks a răspuns:

Ce treaba are scula cu prefectura?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"E un adevăr dovedit: mintea voastră poate sa transforme creierul".
" Mintea este sursa capacității noastre de a face alegeri si schimbări". Doua citate din "Mintea o călătorie spre centrul ființei umane" de Daniel J.Siegel
Am căutat si am găsit de peste 110 ori scris in Biblie cuvântul "minte". Iată de ce se ocupa Biblia. De minte, care poate sa transforme omul fie in rău, fie in bine. Iar Dumnezeu in Biblie ne arata calea prin care putem face alegeri bune si schimbari in bine, transformând creierul după voia lui Dumnezeu.

| Holiday explică (pentru TamplaruAnisoara):

"Am căutat si am găsit de peste 110 ori"

Ai cautat tu pe naiba, de fapt exista o cartulie unde scrie de cate ori apare un anumit cuvant in Biblie. Doar ca nici acolo nu te-ai uitat. Ia pune aici cateva trimiteri catre acest cuvant.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Am căutat pe "ebible.ro" si mai mult, a trebuit sa număr pentru ca apărea cuvântul minte si in interiorul altor cuvinte. Ca sa te convingi căuta singur.Eu am căutat pentru " mintea", "minte" si "minți". Spor la căutare!

| Holiday explică (pentru TamplaruAnisoara):

Am inteles, deci habar n-ai. Iar referitor la "minte", mult timp s-a crezut ca centrul gandirii e in stomac. Nici povestile tale nu dau alta sugestie.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Se știe in mod popular ca omul are un creier, insa adevărul este ca are 4 creiere, fiecare ocupând locuri diferite si funcții diferite.
1. Cerebrum (neocortex);
2. Cerebelum;
3. Medulla Oblongata, la baza coloanei vertebrale;
4. Plexul solar - situat in abdomen, in partea superioara, in spatele stomacului, in punctul in care coastele încep sa se separe. Are rolul esențial in așa numita "viață vegetativa" furnizand energie pentru nutriție, asimilare, creștere. Plexul solar este sediul naturii emoționale a omului. Sistemul Nervos Simpatic este localizat in Plexul solar. Eu nu am auzit de Plexul solar pana am cumpărat cartea "Totul despre reflexologie" de Louise Keet. Căutând in palme punctul reflex al Plexului solar am constatat ca acolo existau cristale ca de nisip. Făcând masaj le-am dizolvat, dar in același timp m-am vindecat de emoții.

| Holiday explică (pentru TamplaruAnisoara):

Tu nu ai doar povesti cu spiridusi in cap, ai si creier in stomac. Din ce in ce mai bine...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Căuta pe internet si vei afla cate centre medicale sunt in tara care tratează Plexul solar. Si vei vedea ca nu sunt singura cu creier lângă stomac.

| Holiday explică (pentru TamplaruAnisoara):

"Ceea ce fiziologii nu recunosc încă, dar înţelepţii străvechi ştiau deja este că Plexul Solar este sediul naturii emoţionale a omului."

E de pe acelasi site de unde ai copiat tu. Chiar si astia recunosc ca aceste lucruri nu sunt recunoscute de comunitatea medicala.
E tot din ciclul povestilor cu spiridusi, cum spuneam.
Adevarul e ca in momentul cand crezi povesti cu spiridusi, nu e de mirare sa incepi sa crezi si alte traznai. Si invers e valabil.

| Algo098 a răspuns:

Daca nu apare, e mai bine, ca oricum e o fantezie fara legatura cu inteligenta. Prezenta creierului ar fi ceva nepotrivit. Povestea merge mai bine fara el si ajunge direct la "suflet".

| Dana1999 a răspuns:

La vremea aia oamenii nu stiau ce rol are. Credeau că se formeaza in inima constiinta.

| GicaGigekGica a răspuns:

Si ce vrei tu sa sugerezi pana la urma? Ce daca nu apare cuvantul creier in Biblie?

| Konstantin2020 a răspuns:

Prietene, atunci când spune cap se referă la creier. Citește Isaia 1 (tot capul este bolnav) - se referă la rațiune/gândire/creier
Dacă a apărut in limba ta cuvântul "creier", nu te da mare pentru ca noțiunea a fost dintotdeauna și se numea "cap"

| Holiday explică (pentru Konstantin2020):

N-are nici o legatura cu subiectul. Citeste urmatorul verset, poate intelegi mai bine.
Si nu-i face mai prosti decat sunt pe astia, denumirea acelui organ exista si pe vremea aia. Ca nu stiau ce face, e alta discutie.

| Konstantin2020 a răspuns (pentru Holiday):

Are legătura. Capul-rațiunea sau conducătorii poporului (azi dacă zici "unde nu-i cap vai de picioare" știm despre ce e vorba)
Inima - afecțiunea, iubirea (și azi se folosește acest simbol pentru afecțiune)
Tălpi/picioare - umblarea adică trăirea de zi cu zi
Nu e complicat de înțeles ce a vrut sa transmită Dumnezeu prin Isaia

| Holiday explică (pentru Konstantin2020):

Da, da, sigur, ori e tradus gresit, ori metafora...am inteles toti cum functioneaza traznaia.

| Konstantin2020 a răspuns (pentru Holiday):

Credeai ca Dumnezeu ii cearta ca de ce sunt răniți oamenii? De ce au vânătăi? Nu se referea la starea lor sufleteasca? Nu înțeleg cum ai citit.