| HailSithis a întrebat:

Sal, CRACIUN FERICIT!

Eu si varumiu vrem sa mergem de colindat (13 ani), sa facem rost de niste bani.
Intrebarea mea este: Ce colinde stiti care se pot canta de 2 persoane, pentru ca,, Domn Domn sa intaltam" sau altele se canta in cor... FUNDA?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Era unul, dar nu mai stiu tot textul:

Sorcova, morcova, sa traiti, sa-mbatraniti, si la anul sa muriti.
Cate olane pe case, atati ani trageti ponoase.
Cate pasari in zavoi, tot atatea boli pe voi.
Si la anul cand venim, morti in pat sa va gasim!

| Fatamuntilor a răspuns:

Voi intelegeti gresit semnificatia acestui obicei..pe vremea bunicilor se primea nuci, mere, colaci
Nu prea conteza ce colind cantati.E important sa il stiti bine si sa nu va faceti de ras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi puteti canta orice fel de colind in 2 persoane. craciun fericit si tie.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nu stiu daca se mai aplica, ca iti vorbesc de acu 20 de ani laughing dar stiu ca in perioada asta bagam "Buna buna seaaaaraaaa" si apoi cu dimineata in cap a doua zi, acelasi rahat de colind doar ca schimbam "buna dimineaaaata". si parca seara bagam cu "Dom dom"